Paprastai jie būna kruopščiai susodinti, kad išeitų vadinamieji laiptai pirmame plane žemiausios gėlės ir toliau jos vis aukštėja, kad taip būtų galima grožėtis visais augalais.

Pirmiausia daugiamečių augalų klasifikacija ir rūšys

Jeigu teisingai pasirinksite spalvas ir sukursite kompoziciją, galima suformuoti tikrą sodo šedevrą.
Stulbinamai puikiai atrodo tie sodo sklypai, kurie organizuojami laikantis laiptų metodo – atsižvelgiama į augalų dydžius.

Daugiametes gėles pagal aukštį galima suskirstyti į keturias pagrindines grupes:

žemaūgės;

vidutinio ūgio;

aukštaūgės;

vijoklinės.

Žemaūgiai augalai

Šios grupės gėlėms priskiriamos tos daugiametės, kurių aukštis neviršija 30 centimetrų. Ypač populiarios tokios gėlės palei takelius ar akmenų soduose. Gražiausia atrodo tuomet, kai žydi, nes tada sukuria idealią dangą, gebančią paslėpti visus trūkumus ir paviršiaus nelygumus. Šis sodo sklypo dekoravimo būdas puikus tuo, kad jis ekonomiškas finansine prasme. Norint džiaugtis gražiu gėlių kilimu, būtina sodinant gerai apskaičiuoti tankį ir laikytis pagrindinių reikalavimų. Visų gėlių fone didžiausiu populiarumu gali pasigirti žemiau išvardintos žemaūgės gėlės.

Trispalvės našlaitės

Šios gėlės užburia savo ryškiomis spalvomis. Jos nereikalauja ypatingos priežiūros. Žydi visą vasarą. Šilto klimato regionuose džiugina akis plačia spalvų gama. Šiandien ši daugiametė gėlė gali būti pačių įvairiausių spalvų ir jų derinių. Trispalvės našlaitės puikiai papildo vidutinio aukščio ir aukštaūges gėles.

Žiemės

Tai augalas, kuris gali užaugti bet kokios sudėties dirvožemyje. Be to, žiemės pasižymi puikiu atsparumu šalčiui. Dažniausiai šios daugiametės gėlės naudojamos formuojant alpinariumus ir kuriant kompozicijas su akmenimis. Jos labai greitai išsikeroja, todėl po kurio laiko visas plotas bus padengtas žalios spalvos kilimu su mėlynais ar rožiniais lašeliais.

Flioksai

Flioksai – dar vienos dekoratyvinės gėlės. Visi įmanomi jų atspalviai stebina savo deriniais – nuo švelniai balkšvos iki tamsiai raudonos. Landšafto dizaine flioksai užima bemaž pirmą vietą. Šios daugiametės gėlės gali suformuoti kilimą, kurio aukštis sieks apie 25 centimetrus. Norint sodinti flioksus, būtina prieš tai gerai sudrėkinti žemę. Viename kvadratiniame metre galima sodinti ne daugiau kaip septynis augalus.

Luoteliniai flioksai

Gencijonai

Šis augalas labai primena katilėlį. Gražios ryškiai mėlynos arba žydros gėlės žydi nuo birželio iki rugpjūčio. Varpelio formos žiedai gražiai žiūrisi alpinariumuose. Kadangi šis augalas kilęs iš kalnuotų vietovių, jos nepakeičiamos apipavidalinant nelygius paviršius. Gencijonai turi daugiau kaip 400 rūšių.

Vidutinio aukščio augalai

Šios daugiamečių gėlių grupės atstovės gali būti iki metro aukščio. Vidutinio aukščio gėlės dažnai sodinamos atskirai arba gali būti naudojamos laiptais suformuotoms kompozicijoms. Tai vienas tų variantų, kai pralaimėjimas neįmanomas. Renkantis tarp visų daugiamečių vidutinio aukščio gėlių, dažniausiai pirmenybė teikiama žemiau išvardintoms.

Viendienės

25 rūšis turinčios viendienės – puikus variantas gėlynams. Vienoje vietoje gali augti daugiau kaip dešimt metų. Tokį ilgalaikį laikotarpį galima paaiškinti augalo nereiklumu dirvožemiui. Ne gana to, tokios sąlygos neturi įtakos jų grožiui. Viendienės pradeda žydėti pačioje vasaros pradžioje ir papuošia klombos dizainą gausiu žydėjimu. Jų švelnus aromatas traukia drugelius, dėl ko sodas tampa tik paslaptingesniu.

Radiolės

Radiolės turi stambius ovalo formos lapus. Dažniausiai galima sutikti geltonos spalvos žiedynus, vis dėlto labai populiari rožinė radiolė. Žydėjimo laikas – pirmi du vasaros mėnesiai. Šios daugiametės gėlės nereikalauja šilumos ir intensyvios šviesos, tačiau, kad nenustotų žydėti, joms būtina daug vandens.

Aukštaūgiai augalai

Šios grupės augalus galima pavadinti gigantiškais. Kai kurių jų aukštis siekia du metrus. Dažnai aukštaūgės daugiametės gėlės sodinamos klombos viduryje. Tokiu būdu jos neužgožia visų likusių.

Piliarožės

Tai neįprastas augalas, kuris stebina savo ryškiomis spalvomis. Piliarožės gali siekti pusantro metro aukštį. Žiedynai liečiant primena frotinį audinį. Savo įvairiaspalviais atspalviais kažkiek panašios į bijūnus. Piliarožės žydi visą vasaros sezoną, o kartais netgi rudens pradžioje.

Saulėgrąžos

Pagrindinis saulėgrąžų privalumas – jos puikiai žiūrisi ir vienos. Kompozicijoje su kitais augalais taip pat atrodo neblogai. Tai viena didžiausių klombų puošmenų. Šios daugiametės gėlės pradeda žydėti antroje vasaros pusėje.

Vijokliniai augalai

Gamta padovanojo žmogui daug gėlių, kurios priskiriamos vijoklinių augalų kategorijai. Tokios daugiametės gėlės išsiskiria ypatingu grožiu ir tam tikra prasme yra netgi egzotiškos. Be išimties visi vijokliniai augalai turi elastingus stiebus, kuriems dažnai reikia papildomos atramos. Prižiūrint šiuos augalus reikia būti itin dėmesingais. Naujokams pradžioje rekomenduojama rinktis ne itin reiklias rūšis.

Vijokliniai augalai naudojami apželdinant balkonus, terasas, pavėsines. Tai gyvas atitvėrimas, puošiantis bet kuriuos namus. Tokiu būdu vijokliniai augalai ne tik džiugina savo grožiu, bet net gali paslėpti kai kuriuos statybų trūkumus.

Vijoklinės rožės

Vijoklinė rožė – tai laukinės ir sodo rožės sukryžminimo rezultatas. Jų ūgliai lengvai linksta, todėl galima formuoti arkas. Lapija negausi, bet labai standi. Būtina gera atrama.

Smulkios gėlės susibūrusios į žiedynus, kurių diametras paprastai neviršija penkių centimetrų. Šios daugiametės gėlės skleidžia švelnų aromatą ir dovanoja estetinį malonumą ištisus du mėnesius. Daugiametės rožės žydi vos kartą per metus. Tačiau selekcininkai sugebėjo išvesti rūšis, kurios žydi dukart per metus.

Rožės spalva priklauso nuo rūšies: rožinės, raudonos, koralo spalvos, baltos, geltonos. Iš pradžių gali atrodyti įnoringos, tačiau jau kitais metais jų priežiūra supaprastėja. Vienintelis dalykas, ko joms reikia – tai dažnas ir gausus laistymas, kuris privalo būti reguliarus. Vijoklinės rožės mėgsta saulės šviesą. Kad žiedai džiugintų ir kitais metais, prieš žiemą jas būtina apdengti.

Visterijos

Perskaičius patį pavadinimą prieš akis iškyla medis su milžiniškais žemyn kabančiais žiedynais. Visterijos – lapus metančios lianos. Atlieka dekoratyvų vaidmenį, mat žiedynų kekės primena vynuogių kekes ir gali siekti iki pusės metro. Visterijos atkreipia netgi paties subtiliausio skonio estetų dėmesį. Medis reikalauja priežiūros, jį reikia genėti du kartus per metus. Visterijos gali būti labai aukštos. Iš toli kažkiek primena sakurą. Labai gražiai atrodo sode. Vasarą, kai visterija žydį, nuo jos neįmanoma atplėšti akių. Visas medis pasidengia žiedynų kekėmis ir atrodo tiesiog stulbinamai.

Vynvytis

Šis augalas priskiriamas vynmedinių šeimai. Jo ilgis gali siekti apie 20 metrų. Lianos čiulptuvėliai ir ūseliai turi sudėtingą struktūrą, kuri leidžia įsitvirtinti bet kokiame paviršiuje. Vynvyčiui nereikia jokių papildomų atramų. Pagrindinį estetinį vaidmenį atlieka būtent vynvyčio lapija. Ji gali keisti spalvą priklausomai nuo aplinkos temperatūros. Visą vasarą lapai būna sodžiai žalios spalvos, tačiau atėjus šalčiams palaipsniui virsta purpurine.

Nedideli vaisiai puikiai atrodo ir išlieka ant vijoklio tol, kol jis pradeda mesti lapus. Šis augalas gali padengti bet kokį paviršių, tai atrodo labai gražiai. Tai šalčiams atsparus daugiametis vijoklis, galintis augti bet kokioje jam parinktoje vietoje.

Sausmedžiai

Tai daugiametis krūmas, kurio aukštis siekia iki trijų metrų. Be to, jis gali ir vijotis. Norint išsaugoti gerą išvaizdą, sausmedžius būtina nuolat rišti ir reguliariai genėti. Žiedai skleidžia ypatingą nepakartojamą aromatą. Kai kurios sausmedžio rūšys turi mėlynus vaisius, pasižyminčius gydomosiomis savybėmis. Augalas nereiklus ir gali augti net ir nepalankiausiomis klimato sąlygomis.
Egzistuoja daug daugiamečių augalų pavadinimų, veislių ir rūšių. Visi jie turi skirtingas formas ir žydi nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Teisingai sukūrus gėlynų kompozicijas, galima džiaugtis nepakartojamomis spalvomis visą vasarą. Žydintys augalai jūsų sklype neabejotinai pakels nuotaiką. Į tokią vietą visada norėsite vėl ir vėl sugrįžti.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją