Iš karto galima pasakyti, kad geriausiai agurkai jaučiasi augdami „laisvai kvėpuojančioje“ ir tinkamai drenuojamoje dirvoje, taigi, kad agurkų skonis nenuviltų, rinkitės purų ir lengvą humusu gausiai papildytą priemolį.
Pati tinkamiausia dirva
Agurkams skirta žemė turi būti derlinga, neutrali arba šiek tiek rūgšti (pH 6,2–7). Jei daržo žemė rūgšti, ją reikia permaišyti su kalkėmis, rašoma portale supersadovnik.ru.
Agurkų šaknų sistema nėra ypač išsivysčiusi, paviršinė (šaknys siekia ne didesnį nei 30 cm gylį). Lauke augantiems agurkams gruntinio vandens lygis ypač didelės reikšmės neturi. Laistymas, tręšimas ir purenimas turėtų apimti tik viršutinį sluoksnį.
Teigiamą poveikį agurkams padaro dirvos mulčiavimas.
Žemės mišiniai agurkams daiginti
Agurkai – vienmetė kultūra. Vidutinio klimato juostoje didžiąją dalį veislių rekomenduojama auginti iš daigų – tada pavyks greičiau sulaukti derliaus. Ketinant daiginti agurkus galima pasigaminti įvairių žemės mišinių. Štai keli variantai, iš kurių galima rinktis, atsižvelgiant į turimus komponentus:
• Velėninė arba lapinė žemė + durpės arba puvenos + smėlis arba perlitas (1:1:1);
• Velėninė ir lapinė žemė + puvenos + upės smėlis arba vermikulitas (3:3:1);
• Velėninė žemė + puvenos + smėlis (2:2:1) + į kibirą mišinio įmaišyti maždaug dvi stiklines medžio pelenų;
• Velėninė žemė + puvenos (1:1) + į kibirą mišinio įmaišyti vieną stiklinę medžio pelenų;
• Daržo žemė + universalus dirvožemis + upės smėlis (1:1:1).
Šiltnamio dirvos paruošimas
1. Žemėje neturi būti jokių augalų liekanų (jas būtina išrankioti dar rudenį).
2. Perkaskite žemę apversdami 20–25 cm storio sluoksnį.
3. Dezinfekuokite šiltnamį naudodami sieros dūmadėžę.
4. Dezinfekuokite dirvą. Jei šiltnamis naujas, užteks dezinfekuoti tik gruntą: nuo bakterijų preparatu „Fitolavin“, o nuo virusų – „Farmajod“. Praėjus trims savaitėms po tokio apdorojimo dirvą reikia papildyti preparatu su gyvomis kultūromis, pavyzdžiui, „Biocomplex BTU“.
5. Jeigu agurkai šiltnamyje auginami jau daugybę metų, laikytis sėjomainos principų praktiškai neįmanoma, bet bent kas trejetą metų rekomenduojama visiškai pakeisti viršutinį dirvos sluoksnį.
6. Kad dirva taptų derlingesnė, vasaros pabaigoje, tuojau po derliaus nuėmimo, užsodinkite ją sideratais. Po maždaug mėnesio žaliąją masę reikia nupjauti, o žemę sukasti, kastuvą bedant per visą geležtę. Beje, privalote pasidomėti, kokie sideratai sėjami pavasarį, o kokie rudenį.
7. Pavasarį žemę reikia perkasti įmaišant visiškai perpuvusio stambių raguočių šiaudų kraiko mėšlo. Mėšlo reikia krėsti tiek, kad dešimties kvadratinių metrų plotui tektų 40–60 kg. Kitu atveju dirvą galima papildyti 400 g amonio nitrato, 2 kg kalio sulfato ir 3 kg superfosfato (kiekis kubiniam metrui). Trečias variantas – agurkams skirtos trąšos, kurias dozuoti reikia atsižvelgiant į gamintojo nurodymus.
Šiltnamio žemė
Šiltnamio žemėje, kurioje planuojama auginti agurkus, turi būti puvenų; taigi, reikia sumaišyti velėninę žemę, upės smėlį, puvenas ir durpes (1:1:2:5). Kubinį metrą tokio mišinio reikia papildyti 3 kg kalkių. Jei šiltnamis nedidelis, galima įsigyti iš anksto paruošto specialiai agurkams skirto mišinio. Žemę būtina patręšti specialiomis, dirvos struktūrą gerinančiomis trąšomis.
Šiltnamyje formuojamoms agurkų lysvėms tinkamą žemės mišinį galima susimaišyti ir patiems, naudojant tokias organines medžiagas, kurių pavyksta rasti nuosavame sklype:
• velėninę arba daržo žemę;
• perpuvusius lapus (gluosnių ir ąžuolų lapai netinka);
• saulėgrąžų lukštus;
• medžio pelenus;
• kiminus (samanos);
• puvenas;
• durpes.
Į agurkams skirtą žemę įmaišomą organiką reikia papildyti:
• upės smėliu, perlitu arba vermikulitu;
• hidrogeliu (būtinas, jei agurkai auginami balkone arba verandoje sustatytuose vazonuose arba konteineriuose);
• kalcio hidroksidu (gesintomis kalkėmis);
• keramzitu.
Agurkams skirtos žemės mišinys Nr. 1
• Velėninė ir lapinė žemė (20 l)
• Amonio nitratas (8 g)
• Dvigubas superfosfatas (10 g)
• Kalio sulfatas (10 g)
• Medžio pelenai (3 šaukštai)
Agurkams skirtos žemės mišinys Nr. 2
• Aukštapelkinės durpės + puvenos + derlinga žemė + smėlis + pjuvenos (3:4:4:1:1)
• Kubinį metrą mišinio papildyti perpuvusiu mėšlu (3 kg) ir medžio pelenais (pusę stiklinės)
Kurių kultūrų augimo vietoje agurkus sodinti galima, o kurių – ne
Agurkams puikiai tinka žemė, kurioje prieš tai augo pomidorai, kukurūzai, bulvės, bet tinkamiausiais agurkų pirmtakais laikomos ankštinės kultūros (žirniai arba pupelės). Šie augalai pripildo dirvą azoto.
Agurkų nerekomenduojama sodinti ten, kur anksčiau augo moliūgai, aguročiai, patisonai, taip pat baklažanai. Agurkai sunkiai toleruoja kopūstų kaimynystę. Nemenkų abejonių kelia ir rekomendacija sodinti agurkus šalia saulėgrąžų: esą, tam tikros saulėgrąžų išskiriamos medžiagos neutralizuoja agurkų kartumą, o saulėgrąžų stiebai agurkams atstoja atramas. Patyrę sodininkai linkę nuginčyti šią internetu išplitusią rekomendaciją, nes agurkai tampa saulėgrąžoms našta, augalai kovoja dėl saulės šviesos ir drėgmės, ypač persipina, todėl juos darosi sunku prižiūrėti.
Kaip pagerinti lauko žemę, kurioje planuojama auginti agurkus
Agurkams auginti netinka kieta molinga žemė, tačiau ir ją įmanoma pagerinti papildant purumo suteikiančiais komponentais ir humusu (mėšlu, kompostu, puvenomis).
Lengvo priemolio praktiškai nė nereikia tobulinti. Pavasarį į tokią dirvą derėtų įmaišyti perpuvusio mėšlo (6 kg kvadratiniam metrui žemės).
Priesmėlis – tai ypač puri žemė, gerai praleidžianti, bet nesulaikanti drėgmės. Joje neužsilaiko ir mineralinės medžiagos. Agurkus priesmėlyje auginti galima, tačiau prieš tai jį būtina permaišyti su kompostu arba mėšlu (10 kg kvadratiniam metrui žemės).
Smėlinga žemė agurkams netinkama, kadangi visiškai nesulaiko drėgmės ir mineralinių medžiagų, nusistovėjus karščiams, greitai perkaista, o orui atšalus, taip pat naktį staigiai atvėsta. Pagerinti tokią žemę galima bandyti perpuvusiu mėšlu arba durpėmis. Dar galima perkasant ją permaišyti su smulkiai maltu moliu, o tada – su kompostu arba mėšlu. Tokią procedūrą reikia atlikti kiekvienas metais 3 metus iš eilės.
Durpinga šviesiai ruda žemė agurkams netinka. Tokiu atveju būtina numatyti, kaip nutekinti vandenį. Taip pat perkasti dirvą į kvadratinio metro plotą įmaišant pusę kibiro smėlio, tiek pat molio miltelių ir maždaug kilogramą kalkių (tikslų kiekį lemia žemės rūgštingumas). Perkasti reikia apverčiant ne mažiau kaip 20 cm storio sluoksnį.
Lysvių lauke ruošimas
Į agurkams skirtas lysves krečiamos organinės medžiagos turi būti gerai perpuvusios. Šviežių į agurkams numatytas lysves rekomenduojamą įkrėsti ne vėliau kaip spalio viduryje. Jei žemė lengva, pavasarį ją galima pramaišyti su perpuvusiu mėšlu.
Nepamirškite apie pelenus. Juose esantys kalis ir fosforas yra ypač lengvai pasisavinamos formos ir greitai patenka į dirvą.
Rudenį perkasant lysves į vieną kvadratinį metrą reikia įkrėsti 8 kg mėšlo ir įberti 10 g mišinio, kuriame yra kalio. Kasant būtinas pasiekti gylis – 25 cm. Organinės medžiagos didina mineralinių junginių veiksmingumą.
Lauke auginamų agurkų vietą būtina keisti. Idealiu atveju vėl toje pačioje vietoje šias daržoves reikėtų auginti tiktai praėjus 4 metams.
Žemė konteineriuose auginamiems agurkams
Konteineryje pasodinti agurkai geriausiai auga tada, kai žemė lengva, bet pasižyminti didele organinių medžiagų koncentracija. Tai gali būti agurkams skirtas žemės mišinys su kompostu (dalių santykis – 50 ir 50). Prieš sodinant agurkus, dirvą reikia patręšti lėtai yrančiomis trąšomis. Kad agurkų virkštys galėtų laisvai vystytis, vienam augalui turi tekti 7–8 l žemės.