Ciklamenas yra mėgiamas kambarinis augalas, nes pasižymi ryškiais, elegantiškais žiedais ir gražiais lapais. Paprastai žiedus jis skleidžia vėlai rudenį arba žiemą, tačiau norint pasiekti gausų žydėjimą, reikia augalu tinkamai pasirūpinti.
Labiausiai jam tinkanti vieta – ant palangės. Tačiau laikyti augalą reikėtų toliau nuo tiesioginių saulės spindulių, pavyzdžiui, rytinėje ar vakarų pusėje. Temperatūra turėtų būti vėsoka, apie 16 °C. Aukštesnė temperatūra gali sutrumpinti žydėjimo trukmę.
Ciklamenas nemėgsta drėgmės pertekliaus, todėl svarbu laikytis tinkamo laistymo režimo. Laistyti reikia, kai viršutinis dirvožemio sluoksnis išdžiūsta. Svarbu laistyti augalą nuo apačios (t.y., pilti vandenį į lėkštelę po vazonu), kad vanduo nepatektų ant augalo lapų ir žiedų. Tai padeda išvengti puvinio ir grybelinių ligų.
Šioms gėlėms reikia drėgmės ore, todėl žiemą, kai namuose oras būna sausas, rekomenduojama augalą purkšti arba pastatyti šalia indo su vandeniu.
Patariama naudoti lengvą, purią žemę, specialiai sukurtą kambariniams augalams. Tinkamas pasirinkimas – mišinys, kuriame yra smėlio ir durpių. Tai užtikrins gerą drenažą ir neleis šaknims užmirkti.
Šiam augalui reikia maistinių medžiagų, ypač žydėjimo laikotarpiu. Naudokite skystas trąšas, skirtas žydintiems augalams, ir tręškite kas 2–3 savaites žydėjimo metu. Po žydėjimo tręšimą galima sumažinti, o ramybės metu augalui trąšų išvis nereikia.
Po to, kai ciklamenas baigia žydėti (paprastai balandį ar gegužę), augalas pereina į ramybės fazę, praranda lapus.
Šiuo laikotarpiu būtina sumažinti laistymą ir palaikyti augalą vėsioje vietoje, apie 10–15 °C. Tai padeda augalui atsigauti ir pasiruošti kitam žydėjimui. Po maždaug 2–3 mėnesių augalas pradeda auginti naujus lapus ir galima atnaujinti įprastą priežiūrą.
Paprastai ciklamenai yra atsparūs ligoms, tačiau jos vis dėlto gali pasitaikyti. Pavyzdžiui, jei augalas laistomas per daug arba jeigu naudojamas nepakankamai drenuotas dirvožemis, gali atsirasti šaknų puvinys ar pelėsis. Svarbu laistyti tik tada, kai dirvožemis išdžiūsta, ir įsitikinti, kad vazonas turi gerą drenažą.
Kartais ciklameną gali užpulti kenkėjai, tokie kaip amarai ir tripsai. Rekomenduojama naudoti natūralias apsaugos priemones, tokias kaip insekticidinis muilas arba vandens ir česnako tirpalas.
Šaltiniai:
www.cyclamen.org
https://www.gardeningknowhow.com/