Kur ir kada sodinti

Lietuvoje labiausiai paplitusios margalapės aktinidijos, kurios yra gana atsparios ligoms ir šalčiams – gali ištverti iki -40 ºC. Jų vaisiai yra apie 2 cm ilgio, pailgų agrastų formos.

Sodininkai augina ir smailialapes aktinidijas, kurios taip pat yra atsparios lietuviškoms žiemoms, be to, jų vaisiai didesni. Margalapės aktinidijos dera nuo liepos pabaigos iki rugpjūčio, o smailialapės aktinidijos – nuo rugsėjo iki spalio.

Sodinti aktinidijas reikia nuo pavasario iki rudens, kai dirva yra pakankamai šilta. Jautresnėms rūšims itin svarbu pasirinkti vietą, kuri gauna bent 6–8 valandas saulės per dieną. Geriausia, kai augalai auga vietose, apsaugotose nuo stiprių vėjų, nes jų vynmedžiai gali būti trapūs.

Aktinidijos auga drėgnoje, lengvoje ir gerai laidžioje šiek tiek rūgščioje ar neutralioje dirvoje.

Aktinidijai kenkia vandens perteklius

Rekomenduojama vengti blogai drenuojamų dirvų, nes jose gali susikaupti vandens perteklius, kuris augalui kenks. Jei dirva yra sunkesnė, reikėtų ją pagerinti pridedant smėlio ar durpių.

Šių augalų ypatybė ta, kad norint turėti gerą derlių, reikia sodinti moteriškus ir vyriškus augalus. Rekomenduojama tai daryti 3–5 m atstumu. Vyriškas augalas gali apdulkinti 5–8 moteriškus augalus. Aktinidijoms iškasama 50 ir 50 cm dydžio duobė, ją reikia pagerinti kompostu.

Kaip prižiūrėti

Aktinidijas reikia reguliariai laistyti, tik svarbu, kad vanduo neužsistovėtų dirvoje. Pirmaisiais metais po pasodinimo reikia laikytis laistymo režimo, nes augalo šaknys paviršinės. Tręšti tais metais nesiūloma.

Krūmą reikia formuoti ir rišti

Vėliau dirvą galima praturtinti organinėmis trąšomis, pavyzdžiui, kompostu ar mėšlu. Tinka trąšos, turinčios daug kalio ir fosforo, kurie skatina vaisių formavimąsi.

Auginantys ši vaiskrūmį turi formuoti ir rišti šakas. Tuomet augalai augs užimdami mažiau vietos, tvarkingai, tarp šakų bus oro tarpų, kurie užtikrins gerą vėdinimąsi. Genėti reikėtų senesnes, nekontroliuojamas ir sausas šakas.

Kaip ir daugelį kitų augalų, aktinidijas gali pulti įvairūs kenkėjai ir ligos, pavyzdžiui, miltligė, rūdys. Norint apsaugoti augalus, rekomenduojama naudoti ekologinius preparatus, stebėti, kad negautų per daug vandens.

Aktinidijos paprastai pradeda duoti vaisių 3–4 m. po pasodinimo.

Vaisiai subręsta vėlyvą rudenį, spalio–lapkričio mėn., tačiau dažnai sodininkai juos nuskina anksčiau, kad geriau išsilaikytų. Nurinktus kivius galima laikyti kambario temperatūroje, kad jie galėtų subręsti.

Šaltiniai:

https://www.rhs.org.uk/

https://www.thespruce.com/

https://www.growveg.co.uk/

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)