Chrizantemų žinoma apie 50 rūšių. Jos paplitusios vidutinių platumų klimato juostoje.

Nors Lietuvoje chrizantemos dažnai naudojamos kapinėms puošti, Japonijoje jos – nacionalinė gėlė.

Augalai vienamečiai (žoliniai) ar daugiamečiai (dažniausiai medėjančiais stiebais), pliki arba apaugę retais plaukeliais. Stiebas status, šakotas. Lapai pražanginiai, dažniausiai skiautėti ir karpyti.

Žiedų dydis labai įvairus – smulkiažiedžių (iki 10 cm) ir stambiažiedžių (nuo 10 cm).

Chrizantemos vertinamos dėl gražių spalvų ir formų įvairovės ir dėl to, kad žydi vėlyvą rudenį. Dauginamos ūgliais, sėklomis, kerų dalijimu.

Labiausiai paplitusios veislės sukurtos iš indinės (Chrysanthemum indicum) ir kininės (Chrysanthemum sinense) chrizantemų.

Šios gėlės mėgsta gerai drenuotą, vidutiniškai derlingą dirvą

Chrizantemų auginimas reikalauja tinkamo dirvožemio, sodinimo laiko ir priežiūros, kad augalai klestėtų ir žydėtų.

Šios gėlės mėgsta gerai drenuotą, vidutiniškai derlingą dirvą, kurios pH yra nuo 6,5 iki 7,0.

Chrizantemos turėtų būti sodinamos saulėtoje vietoje, nes joms reikia gauti bent 6 val. saulės per dieną, kad žydėtų gausiai. Geriausia gėles sodinti pavasarį, nes jos turi visą sezoną įsišaknyti ir pasiruošti žiemai. Rudenį pasodintos chrizantemos dažnai neišgyvena žiemos, ypač jei jos neapsaugotos.

Šias gėles būtina reguliariai laistyti, tačiau reikia saugoti nuo užmirkimo. Chrizantemos mėgsta tolygiai drėgną dirvą. Laistykite augalą, kai viršutinis dirvožemio sluoksnis jau yra sausas.

Prieš pradėdami naudoti vazonus, patikrinkite, ar juose yra drenažo angų. Laistant vanduo turi laisvai nutekėti per dirvožemį iki vazono dugno. Dirva turi išlikti drėgna, bet ne permirkusi. Permirkęs dirvožemis gali sukelti šaknų puvinį ir kitas ligas.

Norint, kad vanduo iš dirvos greitai neišgaruotų, o augalas būtų apsaugotas nuo temperatūrų svyravimų, siūloma augalus mulčiuoti, pavyzdžiui, šiaudais ar spygliuočių šakomis.

Kad gėlės būtų apsaugotos nuo tokių ligų kaip miltligė ar pilkasis puvinys, būtina užtikrinti tinkamą oro cirkuliaciją tarp augalų, tad reguliariai šalinkite nuvytusius žiedus ir pažeistas dalis.

Po pirmųjų šalnų chrizantemų nereikia nukirpti. Geriausia jas mulčiuoti ir palikti stiebus, kurie apsaugos augalo šaknis per žiemą. Pavasarį senas dalis galima pašalinti.

Šaltiniai:

https://www.vle.lt/

https://www.thespruce.com/

https://www.gardenersworld.com/

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją