Valgomasis sausmedis (lot. lonicera edulis) vertinamas už ankstyvas gardžias uogas, už krūmų ištvermingumą, neįnoringumą. Gamtoje sausmedžiai auga Tolimuosiuose Rytuose, drėgnose vietose palei upių krantus, palei pelkes, laukymėse. Sode sausmedis duoda uogų 20–25 metus. Jo augimo sąlygos – panašios kaip juodųjų serbentų. Suaugusius sausmedžių krūmus reikia apgenėti.
Sausmedžių genėjimo ypatumai
Sausmedžio uogos auga ant pernykščiais metais išaugusių šakų. Pumpurai, iš kurių susiformuos uogos, būna ant šakelių viršūnių, todėl nerekomenduojama šakelių trumpinti ar atlikti formuojamojo genėjimo. Po genėjimo uogų būna praėjus metams.
Priklausomai nuo sausmedžių amžiaus, atliekamas sanitarinis, retinamasis ir jauninamasis genėjimai. Apgenėjus suaktyvėja maistingų medžiagų patekimas į sveikas šakas, gerinamas derlingumas, todėl rekomenduojama suaugusiems sausmedžių krūmams atlikti sanitarinį genėjimą (formuoti praktiškai nereikia). Reikalinga gera oro cirkuliacija, siekiant apsaugoti nuo miltligės ir pan. ligų.
Kada reikia genėti sausmedžius
Pavasarį nerekomenduojama genėti sausmedžių, kad nepakenktumėte pumpurams, iš kurių išaugs uogos.
Sausmedžių genėjimas atliekamas rudenį, kai nukrenta lapai, augalai yra ramybės būsenos, o naktį oro temperatūra laikosi apie nulį.
Sausmedžių genėjimo taisyklės
Pirmus trejus metus sausmedžių krūmus genėkite minimaliai. Šiuo laikotarpiu pakaks pašalinti ligotas, aplūžusias šakas. Nurinkę derlių dairykitės šakų, ant kurių nebuvo lapų ar žiedų – jas pirmiausia išpjaukite. Pašalinkite visas nudžiūvusias, pakenktas, ligotas šakas.
Vėliau, sausmedžiui augant, atlikdami sanitarinį genėjimą pašalinkite silpnas ar pažeistas šakas, žiūrėkite, kad oras laisvai cirkuliuotų krūmo centre, – pašalinkite dalį senų stiebų prie kamieno pagrindo. Jaunas šakas galima šiek tiek apgenėti, kad stimuliuotumėte šoninių šakų augimą vasaros pradžioje ir viduryje, iš karto nurinkus derlių.
Genėkite aštriomis sodininko žirklėmis ar specialiomis žirklėmis ilgomis rankenomis, kad nebūtų įtrūkimų ant šakelių.
Kaip apgenėti sausmedžius, nurinkus derlių
Reguliarus jauninamasis genėjimas ar retinimas atliekamas 8–10-ais metais po krūmo pasodinimo. Geriausia genėti rudenį, kai nukrenta lapai ir augalai yra ramybės būsenos.
Iš pradžių pašalinkite senstančią skeletinės šakos viršūnėlę, genėdami ties jaunomis šakelėmis, esančiomis ant šakos viduryje. Paskui praretinkite šakas – pašalinkite likusias smulkias šakeles, kurios didina tankumą ir auga į vidų, taip pat pašalinkite silpnas, neproduktyvias šakeles. Praretinus karūną, suaktyvėja augimas, todėl po genėjimo kitais metais bus žymiai gausesnis derlius.
Jauninamasis sausmedžių genėjimas
Augalams, kurių amžius – 20–25 metai, efektyviausias genėjimas, kai nupjaunamos visos skeletinės šakos, esančios 30–40 cm aukštyje nuo žemės. Po genėjimo kitais metais ant šių kelmelių susiformuoja daug naujų šakų, kurie galės duoti derliaus.
Pavasarį, ne vėliau nei trečių metų po jauninamojo genėjimo kovo viduryje, formuojamas krūmas, po retinimo paliekama 10–15 stipriausių šakų, o likusias išpjauna.
Jeigu jūsų sode auga senas sausmedis, kurio viršuje šakos tankiai suaugusios, o apačioje krūmas atrodo retas, gausesnis genėjimas atgaivins krūmą. Tokiu atveju išpjaukite kelias šakas krūmo viduryje, kad patektų daugiau oro ir šviesos. Pasirinkite kelis ilgus, sveikus stiebus krūmo vidurinėje dalyje ir išpjaukite juos iki žemės – tada daugiau saulės šviesos ir oro pasieks krūmo vidurinę ir apatinę dalį, stimuliuos augimą.
Trąšos, genėjimas stimuliuoja augimą, turėkite tai omenyje.