Kaip išsirinkti tinkamą vietą avietynui

Ieškodami vietos avietynui, rinkitės saulėtas ir nuo vėjo apsaugotas lysves. Augalai gali augti ir vystytis ir pavėsingose vietose, bet jų ūgliai stiebsis į saulę ir augins pumpurus ant dar nesubrendusių viršūnių. Tokios užuomazgos žiemą sušals, ir tai sumažins tikimybę gauti gerą derlių.

Avietės gerai auga vaismedžių, tokių kaip obelys ir slyvos, kaimynystėje. Neverta jų sodinti šalia raudonųjų ar juodųjų serbentų, nes avietės gali nustelbti serbentus.

Dirvos paruošimas avietynui

Tam, kad avietės greitai augtų, joms reikia labai maistingos, drėgnos dirvos, tačiau nepamirškite, kad avietės nekenčia per didelės drėgmės. Idealiu atveju jas reikia sodinti į gerai drenuotą vidutinį priemolį.

Tam, kad rudenį būtų galima sodinti avietes, dirvą patartina paruošti dar rudenį:

giliai perkasti sklypą (ne mažiau nei 30 cm);
pašalinti piktžoles;
patręšti gruntą medžio anglimi;
užsėti sideratais (natūraliomis žaliosiomis trąšomis).

Kaip pasirinkti dirvą ir kaip tręšti

Prieš sodinant avietes priesmėlyje ar smėlingoje dirvoje, reikia prieš tai gerai dirvą palaistyti ir patręšti organinėmis trąšomis – iš dalies perpuvusiu mėšlu arba humusu, skaičiuojant 6-8 kg vienam kvadratiniam žemės metrui. Galima papildomai patręšti ir kalio trąšomis (iki 40 g vienam kvadratiniam metrui) arba 50-60 g superfosfato tokiam pačiam žemės plotui.

Avietės

Aviečių sodinimo būdai

Prieš sodinant avietes reikia įvertinti visus sklypo ypatumus, ir tik tada galima pasirinkti sodinimo būdą.

Sodinimas krūmais

Tai avietyno formavimas atskirais krūmais, kurių kiekviename yra iki dešimties stiebų. Atstumas tarp krūmų turi būti ne mažesnis nei vienas metras, o tarpas tarp lysvių – ne mažesnis nei pusantro metro.

Sodinimas juostiniu būdu

Šis būdas sodininkų žinomas geriausiai. Kaip akivaizdu iš pavadinimo, tai jaunų stiebų sodinimas viena juosta arba eile. Augalai tokioje juostoje turi būti nutolę vienas nuo kito per 30-60 cm. Tarp eilių avietyne reikia laikytis ne mažesnio nei dviejų metrų atstumo, kitaip augalams trūks vietos ir maistinių medžiagų dirvoje.

Juostiniu būdu avietes reikia sodinti sklype, kur iš anksto įrengtos specialios atramos. Norint jas įrengti, reikia iš abiejų būsimos sodinukų eilės pusių įkasti ar įkalti stulpus, tarp kurių iki metro aukštyje ištiesiama viela arba plastikinis špagatas. Taip aviečių stiebai nedarys per didelio spaudimo tokiai atramai, o tik remsis į ją. Stulpelius galima kalti iki 7 m atstumu.

Remontantinių aviečių rūšių sodinimas

Remontantinių rūšių avietės seniai populiarios tarp sodininkų. Jų privalumas tas, kad vaisius gali sunokinti ant vienmečių ūglių – rugpjūčio pabaigoje ir iki rugsėjo pradžios. Pasibaigus sezonui antžeminė stiebų dalis nupjaunama, o tai reiškia, kad juos daug mažiau veikia ligos ir kenkėjai, kurie žiemoja ant ūglių.

Įprastų ir remontantinių aviečių sodinimo ypatumai nesiskiria, svarbiausia pasirinkti vietą, kuri būtų bent 0,5-1 m nutolusi nuo statinių ir objektų, kad būtų patogu rudenį nupjauti stiebus.

Remontantinėms rūšims labiausiai tinka drenuotas vidutinis priemolis, kurį prieš sodinimą reikia kruopščiai išpurenti, palaistyti ir patręšti humusu arba durpėmis. Rekomenduojamas atstumas tarp sodinukų sklype – apie 30 cm, bet galima padidinti distanciją tarp duobučių iki 60-70 cm, ir sodinti į kiekvieną po du augalus, kad krūmas būtų gražesnis ir tvirtesnis (ypač šitaip sodinti rekomenduojama neapsaugotoje nuo vėjo vietoje).

Atramos aviečių krūmams

Remontantinės avietės garsėja derlingumu. Ant pagrindinių stiebų išauga labai daug šoninių ūglių. Tam, kad nuo uogų svorio jie nesulūžtų, reikia pasirūpinti atrama ir pririšti šakas.

Atramos įrengiamos taip pat, kaip ir įprastų rūšių avietyne – eilių galuose įkalami stulpeliai, ir metro aukštyje ištempiama virvė arba viela. Pirmiesiems metams tokios atramos visiškai pakaks, o kitame sezone prie stulpų pririšami dar du špagatai: trisdešimties centimetrų ir pusės metro aukštyje nuo žemės. Pririšti pagrindinius stiebus arba šoninius ūglius su daugybe užsimezgusių uogų, jei reikia, galite tik audiniu, kitaip juos gali nulaužti stiprus vėjas.

Išvados

Žinodami, kaip teisingai reikia sodinti avietes pavasarį, jūs galėsite užauginti sveikus augalus ir vėliau gauti puikų uogų derlių. Vadovaukitės sodinimo rekomendacijomis ir terminais, teisingai paruoškite gruntą ir atramas, pririškite prie jų krūmus ir avietynas nekels jokių rūpesčių.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (9)