Pasak AB „Kauno grūdai“, Kombinuotųjų pašarų verslo, Galvijininkystės skyriaus vadovo Ryto Kretavičiaus, dabar itin svarbu kuo skubiau pasirūpinti atstatyti karščių ir netinkamos mitybos nualintų galvijų, ypač veršingų karvių mineralinių medžiagų bei vitaminų balansą, rašoma pranešime.
Vasara pieno ūkiams dar nesibaigė
Pasak R. Kretavičiaus, pieno ūkių savininkams vasara baigiasi rugsėjo pabaigoje ar spalį, kuomet palikuonius atsiveda vasaros karščius ištvėrusios veršingos karvės.
„Kiekvienas ūkininkas nori, kad jo karvės būtų sveikos, duotų daug ir kokybiško pieno, atvestų sveikus ir stiprius palikuonis, nepriklausomai nuo oro ar laikymo sąlygų. Deja, esant ekstremaliems klimato pokyčiams to pasiekti galima tik tinkamai parenkant gyvulio laikymo sąlygas, šeriant subalansuotu pašaru, praturtintu maksimaliomis vitaminų ir mineralinių medžiagų normomis“,- sako specialistas.
Pasak R. Kretavičiaus, daugelis klaidingai mano, kad lauke ganomi galvijai visas reikalingas medžiagas gauna iš natūralios žolės. Idealiu atveju gal tai ir galėtų būti tiesa, bet dažnai neįvertinama, jog karščių metu pati žolė yra apdžiūvusi, mažai sultinga, todėl daugelio medžiagų vyraujant karštiems ir sausiems orams joje paprasčiausiai trūksta.
Negana to, karvės skirtingai nei daugelis kitų gyvūnų neprakaituoja, o pačios – virškindamos augalinės kilmės maistą ir be aplinkos poveikio generuoja daug šilumos, todėl karščių metų ganyklose patiria didelį šiluminį stresą. Pridėjus dar ir netinkamą, naudingųjų medžiagų stokojantį, racioną pasiekiama situacija, kai gyvulio organizmas sekina save pieno gamybai naudodamas sukauptas medžiagas. Dėl to silpsta imunitetas.
„Didžiausia bėda yra ta, kad problemą daugelis ūkininkų suvokia per vėlai, kuomet atlėgus vasaros karščiams karvės ima veršiuotis, atvesdamos silpnus palikuonis arba krenta pieno kokybės rodikliai, piene atsiranda somatinių ląstelių. Deja, dažnai pavėluotai pradedamos spręsti netgi ne pačios problemos, o kovojama su jų pasekmėmis – nusilpusiu imunitetu, karvių bei veršelių ligomis, sumažėjusiu pieno kiekiu“, – sako R. Kretavičius.
Siūloma laikytis didžiausių rekomenduojamų normų
Nors veterinarai bei gyvūnų pašarus gaminančių kompanijų specialistai gali tiksliai ištirti tiekiamų pašarų sudėtį bei subalansuoti ūkio gyvūnų racioną taip, kad jis atitiktų net ir ekstremalias oro sąlygas, karščiams slūgstant svarbu padėti atstatyti vitaminų ir mineralų kiekį karščio paveikto gyvulio organizme.
Tam, kad būtų išvengta skaudžių pasekmių, pasak specialistų, šiuo metu itin svarbu laikytis maksimalių, o ne vidutinių į pašarus dedamų mineralinių priedų normų, karvėms duoti laižalų.
„Ūkininkai vasarą neretai linkę taupyti. Netgi naudojantys papildus, gyvuliams duoda jų gerokai mažiau nei rekomenduojama norma, tikėdamiesi, kad trūkstamas medžiagas gyvūno organizmas gaus iš natūralių šaltinių. Deja, toks taupumas dažnai baigiasi nusivylimu“,– sako specialistas.
Pasak R. Kretavičiaus riebalai yra pirmasis ir bene geriausias energijos šaltinis, todėl karštuoju metų laiku ar jam pasibaigus labai rekomenduotina naudoti energetinius pašaro priedus, turinčius apsaugotų riebalų, kurie efektyviai įsisavinami ne gyvūno skrandyje, o žarnyne.
Jie ne tik gerina pieno kokybę, bet ir efektyviai sprendžia organizmo išsekimo problemą.Tokių priedų naudojimas itin gerų rezultatų duoda mažesniųjų pieno ūkių savininkų bandose.
„Mažieji gamintojai laikantys kelias dešimtis karvių, paprastai jas gano laukuose, neturi galimybių tinkamai subalansuoti pašaro sudėties, todėl pradėjus naudoti vitamininius-mineralinius-energetinius pašaro priedus rezultatas pajuntamas iš karto“, – aiškina R. Kretavičius.
Apsimoka, kad gyvūnas gerai jaustųsi
Kaip teigia patyręs galvijų auginimo specialistas, nedera pamiršti ir keleto paprastų taisyklių.
„Karvė – gamtos sukurta gaminti pieną. Suėdus pašaro jos organizme prasideda pieno gaminimo procesas, kurio metu gyvūno organizmui reikia maksimalios ramybės ir komforto. Jei gyvūnas patiria skausmą, jam karšta ar tiesiog nepatogu – gyvūnas patiria stresą, dėl ko tampa neramus, prastėja pieno kokybė. Esant karštam orui reikalingas pavėsis, pakankamas švaraus ir vėsaus vandens kiekis, gera fermų ventiliacija. Esu matęs kaip puikių rezultatų ūkiuose duoda paprasčiausi oro vėsintuvai drėkinantys orą ir taip sumažinantys jutiminę jo temperatūrą“, – aiškina specialistas.
Subalansuoti pašarai, laižalai, mineraliniai priedai anot R. Kretavičiaus yra būtinybė – be jų išvengti problemų praktiškai neįmanoma, tačiau net ir nedidelės investicijos gerinant gyvūno gerbūvį bei komfortą, esant identiškiems pašarams atsiperka su kaupu.