Pirmasis žingsnis: apžiūrėkite turimus įrankius
Pirmasis pavasario žingsnis labai glaudžiai susijęs su paskutiniuoju praėjusio sezono žingsniu. Jei pernai metais, pabaigę darbus, įrankius iš karto nuvalėte, sutepėte ir pagalandote bei sausai juos pasidėjote, pavasario pasiruošimo darbai bus greiti ir paprasti, tik peržvelgti, kaip įrankiams pavyko peržiemoti, rašoma pranešime.
O jei pernai metais skubėjote džiaugtis derliumi, o įrankius tiesiog atidėjote į šalį, tuomet pavasarį teks pradėti nuo atidžios įrankių apžiūros. Pirmasis žingsnis – visus įrankius paimti ir laikinai perkelti kitur, o tas vietas, kuriose įrankiai buvo sudėti, dezinfekuokite nuvalydami dezinfekavimo skystyje pamirkytu skuduru. Taip pašalinsite grybelius ir bakterijas, kurias galėjote parsinešti iš lauko ant įrankių ar batų.
Tuomet rūpestingai peržvelkite pačius įrankius, atkreipkite dėmesį, kuriems įrankiams užteks tik nuvalymo, kuriems reikės didesnės pagalbos, o kas galbūt jau nudirbo savo paskutinįjį sezoną. „Net jei įrankis buvo labai mylimas ir atrodė nepamainomas, bet šiemet jau atrodo netvirtai ir įtartinai, nereikėtų prie jo prisirišti, o verčiau įsigyti naują pakaitalą. Jei nuspręsite naudoti prastos būklės įrankį, jis gali būti ne tik nepatogus, bet ir turėti didesnę susižalojimų riziką“, – perspėja įrankius gaminančios įmonės „Fiskars“ atstovė Lietuvoje Inga Derenkaitė.
Tiesa, Inga Derenkaitė atkreipia dėmesį, kad jei pastebėjote apgedusį įrankį, prieš pirkdami naują įsitikinkite, galbūt pakaktų atnaujinti ne visą įrankį, o tiesiog sugedusią įrankio dalį. Pavyzdžiui, jei smarkiai aprūdijo sekatorius, galite įsigyti ne visą produktą, o tik naują geležtę.
Įrankių valymas
Atlikus įrankių apžiūrą, ir atrinkus, kurie iš įrankių pravers dar ir šiemet, galite pereiti prie antrojo pasiruošimo žingsnio – įrankių valymo. Visų pirma, nuplaukite juos šiltu vandeniu su ūkiniu muilu ar indų plovimo skysčiu. Tai padės panaikinti ne tik nešvarumus, bet ir nuo nuolatinio kontakto su rankomis susikaupusius riebalus. Itin stipriai prilipusį purvą pašalinkite kempinėle ar šepetuku.
Atidžiai apžiūrėkite metalinius įrankius, jei ant jų rasite rūdžių, pašalinkite jas naudodami specialią rūdžių šalinimo priemonę ir metalines kempines arba smulkų švitrinį popierių. Jeigu ant medžių genėjimo įrankių radote sakų, juos pašalinsite naudodami actą. Po plovimo ir šveitimo procedūrų įrankius išdžiovinkite ir nuvalykite sausu skuduru.
Inga Derenkaitė atkreipia dėmesį, kad atidus įrankių nuvalymas reikšmingas ne tik patiems įrankiams, bet ir dirvai bei augalams, kad jiems nebūtų perduota jokių ligų. Dėl to būtina pasirūpinti ne tik įrankių nuplovimu, bet ir dezinfekcija. Tad dar vienas valymo etapas turėtų būti įrankių apdorojimas patogeninius mikroorganizmus naikinančiomis priemonėmis.
Galandimas
Nuvalyti įrankiai jau yra pusiaukelėje į naująjį sezoną. Dabar liko juos tik pagaląsti. Tai itin aktualu sekatoriams, nes su nudilusiais sekatoriais atlikti pjūviai bus grubūs, augalai gis lėčiau. O aštrūs įrankiai sutaupys jums laiko ir energijos. Galandimą galima planuoti kartą ar du per sezoną, priklausomai nuo to, kaip dažnai naudojate vienus ar kitus įrankius. Pagaląsti įrankius patiems nėra sudėtinga. Vienas svarbiausių dalykų tai darant – pasistengti išlaikyti ašmenų kampą.
Su deimantine dilde drąsiai galąskite kirpiklius, kastuvus, kauptukus. Galandamą įrankį atremkite į kitą pagrindą ir tvirtai laikykite, taip apsisaugosite nuo traumų ir užtikrinsite tolygų judesį. Dilde braukite nuo savęs įstrižai ašmenų, dildymui nenaudokite papildomų sutepimo priemonių.
Rinkinyje esančią alyvą naudokite sekatorių, kirpiklių judančioms dalims sutepti. Pačias sekatorių geležtes galąskite jas nuėmę nuo įrankio. Galite naudoti arba tą pačią deimantinę dildę, arba ir galandimo akmenį. Ant akmens galite užlašinti keletą lašų vandens ar aliejaus. Galąsdami, ašmenis braukite nuo savęs kiek įstrižu judesiu, tarsi bandydami nuo akmens atpjauti ploną sluoksnelį.
Tinkamai apžiūrėti, išvalyti ir pagaląsti įrankiai tarnaus jums ne tik šį sezoną, bet dar ir daugelį kitų.