Be leidimo net šakos nebenupjausi
Anksčiau privačioje namų valdoje pjauti ir genėti medžius buvo galima be savivaldybės išduoto leidimo, o dabar tokie leidimai privalomi.
Aplinkos ministerijos iniciatyva net ir privačioje žemėje augančius medžius – didesnio nei 30 cm skersmens kaime ir didesnio nei 20 cm skersmens mieste –Vyriausybė pripažino saugotinais. Be leidimo net šakos nuo jų nupjauti nebegalima, o tai padariusiems asmenims grės administracinės baudos iki 300 eurų.
Sugriežtinti medžių kirtimo reglamentavimą namų valdose ryžtasi siekiant užtikrinti miesto medžių ir želdynų apsaugą.
Už ąžuolą – tūkstančiai
Pasak Rokiškio miesto seniūno Arūno Krasausko, asmuo, kuris nori savo sklype nupjauti ar apgenėti medžius, turi kreiptis į gyvenamosios vietos seniūniją. „Mes apžiūrime pageidaujamą nupjauti ar apgenėti medį ir nusprendžiame – saugotinas jis, reikia leidimo ar ne. Patariu kreiptis į seniūniją, o ne patiems nuspręsti, kuris medis saugotinas, kuris ne. Taisyklių daug, todėl žmogus susipainiojęs gali prisidaryti bėdos“, – sakė seniūnas.
Už leidimą nupjauti saugotiną medį teks susimokėti pagal atstatomąją jo vertę, kuri priklauso nuo rūšies. „Leidimas gali kainuoti ir šešis eurus už centimetrą medžio apimties, ir devynis eurus. Štai viena pilietė kreipėsi leidimo nupjauti ąžuolą. Paskaičiavome, kad tas leidimas jai kainuotų 1500 eurų“, – komentavo A. Krasauskas.
Leidimų reikia ne visuomet
Leidimų kirsti ar genėti medžius nereikia tik tokiu atveju, jeigu norima nugenėti arba nupjauti invazinių rūšių medžius bei krūmus. Leidimų taip pat nereikia šalinant bei genint medžius, krūmus, augančius ant pastatų stogų, pamatų ar kitų jų dalių, inžinerinių statinių, energetikos objektų apsaugos zonoje, melioracijos griovio šlaituose, ant melioracijos įrenginių.
Yra ir daugiau įvairių sąlygų, todėl, kaip pataria A. Krasauskas, geriausia leidimo kreiptis į seniūniją.