Domisi, kokie yra reikalavimai ūkininkams purškiant laukus, ar galima purkšti chemikalais, kuriuose yra glifosato. Jei taip – kokios yra normos.
„Ar apskritai grūdines kultūras galima purkšti chemija? Juk paskui glifosato ir kitų pesticidų randama kruopose, duonos gaminiuose, miltuose“, – sunerimę skaitytojai.
Tokia ūkininkų veikla piktinasi ir bitininkai, norintys apsaugoti savo produkciją nuo netinkamų medžiagų, kurių purškiant laukus patenka į augalus.
Domisi gyventojai ir tuo, kokiu tikslu ir ar leistinai purškiami miškai, kam reikia pesticidais purkšti, pavyzdžiui, šaltekšnius, avietes.
Atsakymus į ukmergiškių klausimus pateikė Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos.
Glifosatas, teigiama, yra viena populiariausių ir veiksmingiausių augalų apsaugos produktų (AAP) veikliųjų medžiagų, kuri padeda kovoti su piktžolėmis. Tačiau turi būti išlaikytas AAP etiketėje nustatytas laikotarpis iki derliaus nuėmimo. Šis terminas yra 10–14 d.
Šalyje šiuo metu registruoti 27 herbicidai, kurių sudėtyje yra glifosato. AAP normos yra nustatomos jų registravimo metu ir nurodomos etiketėse. AAP, turinčių glifosato, normos javams – nuo 3–5 l/ha.
„Galima registruoti tik tuos AAP, kurių veikliosios medžiagos patvirtintos ES, o veikliųjų medžiagų patvirtinimo procedūra yra labai griežta. Registruojant AAP įvertinamos augalų apsaugos produktų savybės, poveikis žmonių sveikatai ir aplinkai, veiksmingumas“, – teigia Valstybinė augalininkystės tarnyba.
Kad leistini AAP likučiai produkcijoje neviršytų ES nustatytų didžiausių leistinų koncentracijų, tiria Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.
ES glifosato patvirtinimo bei naudojimo terminas pratęstas iki 2022 m. pabaigos. Prieš priimant tokį sprendimą išsamiai įvertinti šios veikliosios medžiagos tyrimai. Europos maisto saugos agentūros teigimu, glifosatas nepasižymi kancerogeninėmis, mutageninėmis ar turinčiomis poveikį reprodukcijai savybėmis. Šias išvadas patvirtino Europos cheminių medžiagų agentūra.
Žydinčių augalų purškimas ir bičių laikytojų veiksmai, teigiama, yra griežtai reglamentuoti teisės aktais siekiant, kad bitės būtų apsaugotos, o jų surinktas medus neturėtų nepageidaujamų AAP likučių. Augalininkystės tarnyba kontroliuoja, kad, prieš purškiant žydinčius augalus, ūkininkai duomenis teiktų elektroninei sistemai, per kurią bitininkai automatiškai informuojami apie 2,5 km atstumu nuo bitynų esančių laukų purškimus, kad galėtų tinkamai apsaugoti bites.
Taip pat griežtai kontroliuojamas reikalavimas, kad žydintys augalai būtų purškiami naktį – nuo 21 iki 4 val.
„Pastebėjus nesilaikant reikalavimų raginame nedelsiant kreiptis į Augalininkystės tarnybą, kuri nagrinėja pranešimus ir, nustačiusi pažeidimus, taiko sankcijas“, – aiškinama pateiktame atsakyme.
Tiesa, pripažįstama, jog įrodyti, iš kurio lauko bitės sunešė AAP veikliųjų medžiagų likučiais užterštą medų, ypač sudėtinga.
Jeigu kyla įtarimas, kad AAP naudojami pažeidžiant reikalavimus, prašoma apie tai pranešti Augalininkystės tarnybos regioniniams skyriams. Jų kontaktus galima rasti www.vatzum.lt.
Augalininkystės tarnybai anonimiškai informaciją galima teikti visą parą tel. (8 5) 270 80 80. Augalų apsaugos produktų naudojimo klausimais konsultuojama tel. (8 5) 275 41 82 arba el. paštu info@vatzum.lt.
AAP, registruoti naudoti miškų ūkyje, yra skirti sodinukų, medelynų, miškų apsaugai ir juos galima naudoti, jeigu laikomasi nustatytų reikalavimų. Dažniausiai miškuose ir medelynuose naudojami herbicidai, skirti sodinukų apsaugai nuo nepageidaujamos augmenijos.