Iš tiesų nėra sudėtinga apsisaugoti nuo kopūstų kenkėjų:

- nurinkus derlių, svarbu viską, kas lieka, sudeginti;

- žemę, kurioje augo kopūstai, rudenį reikia perkasti ir išlyginti;

- anksti pasodinti kopūstų daigus į lysves, kad augalai spėtų sutvirtėti, iki pasirodant kenkėjams;

- uždengti apsauginėmis medžiagomis kopūstų lysves – tai bene paprasčiausias būdas apsaugoti, kad kopūstinukai nepridėtų kiaušinėlių, iš kurių vėliau išsirita vikšrai;

- pavasarį ir vasarą išravėti piktžoles, nes kenkėjai mėgsta ant jų įsikurti, o paskui pereina ant kopūstų.

Apsaugoti kopūstus nuo kenkėjų galima pasodinus šalia tam tikrų augalų: česnakų (jie išskiria medžiagas, kurios atbaido kopūstines museles), krapų ar pomidorų (saugo nuo kopūstinių amarų), šalavijų (jų kvapas baido kenkėjus).

Liaudiškos priemonės nuo kopūstinių amarų:

Jei anksti pastebėjote amarus, gali pakakti nuplauti kopūstų lapus su ūkinio muilo tirpalu (300–400 g muilo 10 l vandens); šią procedūrą pakartokite po kelių savaičių.

Antpilas iš pelenų, tabako dulkių, garstyčių ir skysto muilo. Jums reikės po stiklinę tabako dulkių ir pelenų bei po stiklinę garstyčių ir muilo, viską užpilkite 10 l vandens ir parą palaikykite.

Česnakų nuoviras apskritai yra universali priemonė nuo daugelio kenkėjų. 700–800 g neluptų česnakų skiltelių užpilkite 10 l vandens ir virkite dvi valandas. Prieš laistymą lygiomis dalimis praskieskite vandeniu.

Liaudiškos priemonės nuo vikšrų:

Apibarstykite kopūstus soda.

Nurinkite nuo kopūstų lapų vikšrus.

Stenkitės privilioti širšių, jos – vikšrų priešės. Apipurkškite kopūstus saldžiu vandeniu (su uogiene ar sirupu) – taip priviliosite širšių.

Liaudiškos priemonės nuo garstukinių kopūstinukių:

Įlašinkite į vandenį kėnių eterinio aliejaus, kopūstinukės nepakenčia jo kvapo.

Laistykite vandeniu su šampūnu nuo blakių (tokio šampūno rasite gyvūnų prekių parduotuvėse).

Apibarstykite kopūstus aitriųjų paprikų milteliais, gesintomis kalkėmis, pelenais ar tabako dulkių ir pelenų mišiniu (sumaišykite lygiomis dalimis). Po lietaus reikia vėl apibarstyti kopūstus pasirinkta priemone.

Apipurkškite vandeniu skiestu actu (250 ml 9 proc. acto kibirui vandens).

Apipurkškite vandeniu su tabako dulkėmis ir muilu.

Jei kopūstus užpuolė lapgraužiai, apibarstykite gūžes tabako dulkėmis, pelenais ar visų anksčiau vardintų komponentų mišiniu.

Liaudiškos priemonės nuo sraigių ir šliužų:
Pabarstykite žemę garstyčių grūdeliais ar sutrintais kiaušinių lukštais. Nuskabykite apatinius lapus arba padarykite specialią peleriną, kad sraigės neužliptų iš apačios ant kopūstų. Apipurkškite žemę pipirų antpilu.

Nematomi priešai – kopūstinės muselės:

Jų kiaušinėliai matosi ne iš karto, o pačios muselės mažai skiriasi nuo įprastų muselių. Gegužės pabaigoje jos sudeda kiaušinėlius į kopūstus ar šalia, lysvėse. Išsiritusios lervos įsikasa į šaknų sistemą, todėl šaknys ima pūti. Užkrato požymiai: apvytę lapai, sustojęs augimas, patamsėję apatiniai lapai.

Apsaugoti kopūstus nuo muselių be cheminių preparatų įmanoma tik sutrukdžius muselėms dėti kiaušinius. Aplink kopūstus pabarstykite naftalino ir smėlio (1:7) arba tabako dulkių ir kalkių (1:1), maždaug 300 g kvadratiniam metrui.

Apie liaudiškų metodų trūkumus

Visų išvardintų metodų trūkumas – juos reikia dažnai kartoti. Kita vertus, atlygis bus gardūs, ekologiškai švarūs kopūstai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją