Gyventojai galės gauti iki 50 proc. naujo šildymo įrenginio kainos dydžio kompensaciją – iš viso iki 2022 m. bus paskirstyta 14 mln. eurų ES paramos lėšų, rašoma Energetikos ministerijos pranešime.

Apraše numatoma, kad į paramą pretenduoti galės vienbučių bei dvibučių gyvenamųjų arba sodo namų savininkai – šie pastatai turės būti įregistruoti Registrų centro Nekilnojamojo turto registre ne vėliau nei prieš 5 metus nuo kvietimo teikti paraiškas dienos. Paprasčiau kalbant, senesni nei penkerių metų.

Fiziniai asmenys galės pretenduoti į paramą, jei jie senuosius katilus keis efektyviais atsinaujinančius išteklius šilumai gaminti naudojančiais įrenginiais. Tokie įrenginiai – tai 5 klasės biokuro katilai, žemė-vanduo bei vanduo-vanduo šilumos siurbliai, kurių sezoninis naudingumo koeficientas (SCOP) ne mažesnis kaip 3,5 bei oras-vanduo šilumos siurbliai, kurių SCOP ne mažesnis kaip 3,0. Biokuro katilų klasė bei sezoniniai naudingumo koeficientai nurodomi įrenginių techninėje dokumentacijoje.

Fiziniam asmeniui bus kompensuojama 50 proc. sumos, kuri yra paskaičiuojama padauginus įsigyto įrenginio galingumą kilovatais (kW) iš fiksuotų vieno kilovato galios įkainių, kurie priklauso nuo šildymo įrenginio tipo bei įrangos komplektacijos. Kompensacijos sumos fiksuotos Energetikos ministerijos ekspertų.

Pavyzdžiui, įsirengus 20 kW granulinį 5 klasės biokuro katilą galima gauti apie 1500 eurų, o 10 kW galios oras-vanduo šilumos siurblį (be integruoto boilerio) – apie 2668 eurų kompensaciją. Norint gauti paramą, sąskaitos už naujus įrenginius bei įrangos perdavimo-priėmimo aktai turės būti išrašyti ne anksčiau nei 2019 metų sausio 1 d., tačiau patys įrenginiai negalės būti sumontuoti bei priduoti, kol nebuvo pateikta registracijos forma. Tai reiškia, kad užbaigti projektai negalės pretenduoti į paramą.

Kvietimus teikti paraiškas paramai gauti skelbs Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) – planuojama, kad pirmasis kvietimas bus paskelbtas 2019 m. gegužę.

Pagal skaitytojų klausimus DELFI Energetikos ministerijai uždavė kelis klausimus, patikslinančius, kas ir kaip realiai gali pretenduoti į šią paramą.

– Kas gali pretenduoti į paramą. Yra terminas „anksčiau kaip prieš 5 metus kai buvo registruotas". Tai reiškia tik naujos statybos namai, iki penkerių metų, ar namai, statyti prieš 5 ir daugiau metų?

Pretenduoti gali fizinis asmuo, nuosavybės teise valdantis gyvenamosios paskirties (vieno arba dviejų butų) pastatą arba sodų paskirties pastatą (sodo namą), kurio statyba teisės aktų nustatyta tvarka yra užbaigta ir pastatas yra įregistruotas VĮ Registrų centro Nekilnojamojo turto registre ne mažiau kaip 5 metus nuo kvietimo teikti registracijos formas dienos. Paprasčiau tariant, senesni nei 5 metų namai, kurie Nekilnojamojo turto registre registruoti.

– Kokių tiksliai dokumentų reikės siekiant paramos ir kokios piliečių kategorijos gali pretenduoti. Pavyzdžiui, ar ar reikia būti registruotam tame name, kuriame planuojama keisti katilą.

Pretendentas į finansavimą turės užpildyti registracijos formą, kurioje reikės nurodyti vardą, pavardę, namo unikalų numerį, seno katilo (kurį ketina pakeisti) naudojamo biokuro rūšį, taip pat turės pažymėti, kokį naują įrenginį diegsis (katilą ar siurblį), nurodyti naujo įrenginio galingumą kilovatais, naujo įrenginio naudingumo koeficientą.

Be užpildytos registracijos formos, taip pat reikės pateikti seno katilo nuotrauką. Pretenduodamas į finansavimą, fizinis asmuo turi būti gyvenamojo ar sodo namo savininku, tačiau tai pagrindžiančių dokumentų neturi pateikti – šie duomenys bus patikrinti Nekilnojo turto registre. Name turi būti įdiegtas neefektyviai biomasę naudojantis katilas, kuris bus keičiamas. Finansavimo negalės gauti gyvenamojo arba sodo namo, kuris yra prijungtas prie centralizuotai tiekiamos šilumos sistemos, savininkas.

– Kadangi kalbama apie registraciją Registrų centre, kaip bus tokioje situacijoje, jei žmogus namą, kuris pagal statybos metus tinka paramai, įsigijo prieš metus ir tuo pačiu užregistravo Registrų centre. Į paramą jis galės pretenduoti ar ne?

Fiziniam asmeniui nėra keliamas reikalavimas bent 5 metus savo nuosavybėje būti išlaikius namą. Šis reikalavimas galioja pastato užbaigtumui. Fizinis asmuo turi būti namo savininku registracijos formos pateikimo metu. Nesvarbu, kas buvo savininku iki registracijos formos pateikimo, svarbu, kad gyvenamasis namas arba sodo namas būtų užbaigtas statyti ir įregistruotas Nekilnojamojo turto registre ne mažiau kaip 5 metus nuo kvietimo teikti Registracijos formas dienos.

– Pateikiant dokumentus reikia pateikti katilo nuotrauką. Ar bus remiamas tik katilų, ar ir krosnių keitimas?

Galima keisti ir krosnis, tačiau ji turi tiekti šilumą į vandens pagrindu veikiančią sistemą. Pateikiant katilo nuotrauką, gerai būtų pateikti ir sistemos nuotrauką (prijungtų radiatorių).

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (296)