Ir milžinai kartais krenta
Vytautas Jokubauskas
1991 gruodžio 8 dienos popietę ant Belovežo sutarties džiuvo Rusijos prezidento Boriso Jelcino, Rusijos Federacijos valstybės sekretoriaus Genadijaus Burbulio, Ukrainos prezidento Leonido Kravčiuko ir Baltarusijos premjero Viačeslavo Kebičo šviežiai suraityti parašai. SSRS jau buvo tapusi mumija, kurios griaučius teprilaikė kosmetinis binto sluoksnis. Nepraėjus nė trims savaitėms didžiausia ir viena galingiausių pasaulio valstybių oficialiai nustojo egzistuoti.
70 metų gyvavusio tautų kalėjimo staiga nebeliko, o žemėlapyje atsirado 15 naujų valstybių. Baigėsi pusę amžiaus trukusi didžiųjų supergalybių priešprieša, šimtų milijonų žmonių gyvenimuose laukė neišvengiami pokyčiai.
Lietuva atgimė ir vėl pradėjo skaičiuoti savo laisvės metus. Pasaulis keitėsi akyse, o pokyčius lydėjo nenumaldomo optimizmo banga. Laisvės mistika ir pergalės nuotaika apsvaigino Vakarus. To įkvėptas amerikiečių politikos mokslų daktaras Francis Fukuyama drąsiai leido sau teigti, kad istorija baigėsi ir ją laimėjo demokratija.
Tačiau šis optimizmas slėpė kur kas gilesnes problemas, kurios iš pradžių atrodė mažareikšmės ir nesvarbios, tačiau lėtai brendo Rytuose. Tyliai ir pamažu pūliuojanti žaizda pratrūko ir virto nusivylimu, o galiausiai – pagieža vakarams.
Rusija praėjusio amžiaus paskutiniojo dešimtmečio pradžioje išgyveno beprecedenčių pokyčių, nepamatuojamų galimybių ir didžiulio nusivylimo bangą. Klaidos, chaosas, žlugusi privatizacija, ekonominė šoko terapija, nebaudžiamumas ir didžiulė vidinė priešprieša per lemtingus kelerius metus sužlugdė modernios, vakarietiškos ir savimi pasitikinčios Rusijos viziją ir užprogramavo neišvengiamo susidūrimo su Vakarais kursą.
Priešmirtinės SSRS konvulsijos
SSRS žlugimo data simbolizuoja tik neišvengiamų procesų raidos pabaigą. Šie procesai prasidėjo dar gerokai anksčiau, nei Michailas Gorbačiovas pirmąkart atsisėdo partijos Generalinio sekretoriaus kėdėje.
Ekspertai išskiria keturių esminių reiškinių kombinaciją, sudavusią lemiamą nokautą SSRS milžinui.
SSRS ekonominė situacija, apdainuota tautosakoje ir sulaukusi nesuskaičiuojamos daugybės anekdotų, išties atrodė itin nyki 9-ajame dešimtmetyje. Tą geriausiai parodo didžiulis atsilikimas produktyvumo srityje. Groningeno universiteto atlikta analizė rodo, kad 1987 metais SSRS savo produktyvumu nuo JAV atsiliko daugiau nei keturis kartus.
„Kaip kažkas sakė, Šaltąjį karą laimėjo ne raketos, o džinsai, nesugebėjimas išplėtoti ekonominės situacijos", – DELFI kalbėjo Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologas Laurynas Jonavičius.
TSPMI profesorė, vyresnioji mokslo darbuotoja Dovilė Jakniūnaitė nemano, kad vien ši priežastis galėjo išprovokuoti Sąjungos griūtį. „Produktyvumas buvo labai mažas, neabejotinai. Tačiau tik vieno faktoriaus neužtektų, nes ekonomika jau seniai stagnavo. Ir daug kas sako, kad galėjo dar pastagnuoti dešimtmetį ar kitą. Tikrai nebūtinai tai sugriovė", – teigė politologė. Anot jos, reikėjo papildomų stimulų.
Svarbų vaidmenį suvaidino sparčiai pablogėjusi tarptautinė situacija – ypač naftos kainų griūtis 1985 metais. Naftos eksportas, kaip ir šiandieninėje Rusijoje, užtikrino lengvą ir didelį pinigų srautą į Kremliaus biudžetą. Šioje srityje SSRS galėjo mėgautis itin palankia situacija.
1973 metų liepos mėnesį naftos barelis kainavo 20 JAV dolerių, tačiau kilęs Jom Kipuro karas tarp Izraelio ir jo arabų kaimynų smarkiai sukrėtė naftos rinką. JAV išreiškus paramą Izraeliui, Saudo Arabija įvedė visišką naftos embargą Jungtinėms Valstijoms. Didžiulis ir staigus naftos trūkumas sukėlė šoką pasaulio rinkose, nafta kone pernakt tapo sunkiai prieinama ir be proto brangi. Per trumpą laiką kaina padvigubėjo, o iki 1980 metų pasiekė 120 dolerių už barelį ribą.
1973 m.
1974 m.
1975 m.
1976 m.
1977 m.
1978 m.
1979 m.
1980 m.
1981 m.
1982 m.
1983 m.
1984 m.
1985 m.
1986 m.
1987 m.
1988 m.
1989 m.
1990 m.
1991 m.