Lietuva pelnytai gali didžiuotis savo mokslininkų pasiekimais lazerių srityje. Fotografas Marius Jovaiša aplankė šias sudėtingas technologijas kuriančius ir naudojančius profesionalus.
Lazerio šviesa skiriasi nuo kitų mums įprastų šviesos šaltinių, ji kryptinga ir vienspalvė. Spalva priklauso nuo aktyvioje terpėje esančių atomų energijos lygmenų padėties arba gali būti transformuojama dėl netikslių reiškinių kristaluose.
Fizikos instituto Kietojo kūno lazerių laboratorijoje kuriami lazeriai, kurie generuoja ne tik skirtingos spalvos Ū9 bangos ilgio, bet ir labai didelio intensyvumo šviesą, reikalingą elektronams greitinti ar rentgeno spinduliams generuoti.
Koncentruotas trumpų impulsų lazerio spindulys turi pakankamai galios pakeisti, išlydyti ar net išgarinti bet kokią medžiagą. Žalias pikosekundinio lazerio spindulys pjauna stiklą. FTMC Lazerinių technologijų skyriuje dr. Gedimino Račiukaičio suburti jauni lazerinio mikroapdirbimo technologijų laboratorijos mokslininkai ieško pritaikymų Lietuvoje kuriamiems lazeriams preciziškai apdirbti medžiagas. Laboratorija – Europoje pripažintas kompetencijos centras, – neseniai baigė koordinuoti didelį Europos Sąjungos finansuotą projektą APPOLO su 36 partneriais, skirtą įrangos išbandymams lazeriais paremtai gamybai, vykdo daug kitų užsakomųjų mokslo ir verslo projektų.
„Altechna“ tiekia kompleksinius lazerinės optikos ir aksesuarų sprendimus. Kompetentingų profesionalų komanda, sukaupusi geriausias patirtis pardavimų, optikos ir optinių dangų dizaino, tiekimo grandinės optimizavimo ir lazerinės optikos metrologijos srityse, aptarnauja didžiausius klientus visame pasaulyje.
Įmonės tiekiami komponentai ir sprendimai vėliau virsta lazeriais ir fotonikos prietaisais, skirtais medicinai, moksliniams tyrimams ir medžiagoms apdirbti.