Atmintinė gyventojams:

viskas, ką turite žinoti apie pusiau požeminius atliekų konteinerius
Vilniuje jau 510 modernių atliekų surinkimo aikštelių – jose įrengti pusiau požeminiai atliekų konteineriai, kurie pakeitė įprastus antžeminius. Tokiais konteineriais planuojama aprūpinti visą Vilniaus miestą. Specialistų teigimu, pusiau požeminiai atliekų konteineriai visomis savybėmis lenkia senuosius. Vis dėlto, netinkami tyčiniai ar netyčiniai mūsų veiksmai gali sutrikdyti atliekų tvarkymo procesą ir sukelti nepatogumų. Šioje atmintinėje pateikiame, ką turite žinoti apie pusiau požeminius konteinerius, kad jie tarnautų ilgai.

Kuo pusiau požeminiai atliekų konteineriai skiriasi nuo
įprastų antžeminių konteinerių?

Didžioji pusiau požeminių konteinerių dalis yra po žeme – jie yra įkasti 1,6–1,9 metrų gylyje. Tokiame gylyje vyrauja 6–7 laipsnių temperatūra – tai apsaugo nuo atliekų skleidžiamo blogo kvapo.
Įkastų pusiau požeminių konteinerių talpa yra labai didelė, o virš žemės esanti dalis neužima daug vietos, tad sutaupoma erdvės. Tai gerina ir miesto estetinį miesto kraštovaizdį.

Vienas pusiau požeminis konteineris yra 5 kartus talpesnis nei įprastas. Taigi viena keturių pusiau požeminių konteinerių aikštelė pakeičia 20 paprastų antžeminių konteinerių. Dėl didelės pusiau požeminių konteinerių talpos, juos aptarnaujančios šiukšliavežės užtrunka žymiai trumpiau, todėl sumažėja oro taršos ir triukšmo.

Pusiau požeminių konteinerių aikštelės – patogesnės, nes jose įrengtos vietos rūšiavimui. Vienoje aikštelėje į atskirus konteinerius galite išmesti popieriaus, stiklo, plastiko ir mišrias komunalines atliekas.
Vienų konteinerių vidinio maišo audinys yra dvigubas, tankiai pintas, kitų – trigubas, su guma, tad jį sunku suplėšyti. Vis dėlto, kaip ir visi objektai, maišai neapsaugoti nuo vandalizmo – pavyzdžiui, kai į konteinerius metami sunkūs ir aštrūs daiktai ar sukeliamas gaisras.

Pusiau požeminiai konteineriai gali apsaugoti nuo paukščių, gyvūnų ar benamių patekimo į konteinerį.

Mažesni konteinerių aptarnavimo kaštai leidžia taupyti – tokio konteinerio aptarnavimas kasmet sutaupo apie 700 eurų.

Kaip prižiūrėti pusiau požeminius konteinerius?

Visada uždarykite dangtį – taip konteineryje esančias atliekas ir maišą apsaugosite nuo lietaus. Sušlapusios atliekos sveria keliskart daugiau, tad dėl per didelio svorio galima ne tik pakenkti maišui, bet ir daugiau mokėti už jų tvarkymą.
Uždarytas dangtis apsaugos konteinerį nuo sudegimo, jei dėl žmonių aplaidumo ar piktavališkumo kiltų gaisro pavojus – ugnis, negavusi deguonies, greičiau užges.

Sugadintas konteineris reiškia 1000 eurų nuostolį, mat jį reikės taisyti ar net keisti. Be to, sugadintas konteineris – sutrikdytas atliekų tvarkymas, o tai kelia nepatogumus visiems – tiek gyventojams, tiek atliekų vežėjams, tiek jų tvarkytojams.

Nemeskite nesulankstytų pakuočių ir dėžių – jos labai greitai užpildys konteinerio tūrį. Dėl to gali tekti daugiau susimokėti už atliekų tvarkymą. Be to, konteineriai aptarnaujami pagal iš anksto nustatytą grafiką, kuris sudaromas remiantis ilgalaikiais konteinerių užpildymo stebėjimais. Tad, metant nesulankstytas pakuotes ar dėžes, atliekų vežėjai gali nespėti ištuštinti staiga užpildytų konteinerių, dėl to jie bus perpildyti, o aikštelėse didės nešvara.
Niekada į konteinerius nemeskite sunkių ir aštrių atliekų, pavyzdžiui, lakštinio stiklo – tokie daiktai gali suplėšyti maišą.
Niekada į konteinerius nemeskite atliekų, nuo kurių jie galėtų užsidegti.

Prie konteinerių nepalikite atliekų. Jei plastiko, stiklo ar popieriaus konteineris yra perpildytas, pasinaudokite kitu artimiausiu toms atliekoms skirtu konteineriu.
Neužstatykite konteinerių automobiliais – tokiu atveju neįmanoma ištuštinti konteinerių, tad atliekos lieka konteineriuose.

Į konteinerius nemeskite ir šalia nepalikite stambių gabaritų atliekų, tokių kaip statybinės atliekos, padangos ir kitų. Vilniaus regiono gyventojai didelių gabaritų atliekas turi pristatyti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles www.vaatc.lt/aiksteles/. Tam tikrą kiekį atliekų gyventojai gali atvežti nemokamai. Daugiau informacijos galima rasti interneto svetainėje www.vaatc.lt Vilniaus miesto gyventojai, per 2 metus 1 kartą, gali kreiptis tel. 1895 arba svarus.vilnius.lt dėl nemokamo didelių gabaritų atliekų išvežimo.

Ką daryti pastebėjus netinkamą pusiau požeminių atliekų konteinerių eksploataciją?

Vilniaus miestas SĮ „,Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ tel. 1895 / +370 650 04949 el.p. rinkliava@sivasa.lt Daugiau informacijos
UKMERGĖS RAJONAS Ukmergės rajono savivaldybė tel. (8 340) 60472, (8 340) 60335 el.p. vietinerinkliava@ukmerge.lt Daugiau informacijos
ElektrėnŲ RAJONAS UAB „Elektrėnų komunalinis ūkis“ tel. +370 696 2039 Vievio sen. fiziniams ir
juridiniams asmenims
tel. +370 613 34731 Elektrėnų sav. juridiniams asmenims tel. +370 687 92908; +370 611 56124;
+370 618 01358
el.p. duomenys@eku.lt Daugiau informacijos
ŠalčininkŲ RAJONAS Šalčininkų savivaldybė tel. (8 380) 20 127 el.p. rinkliava@salcininkai.lt Daugiau informacijos
Vilniaus RAJONAS Vilniaus rajono savivaldybė el.p. rinkliava@vrsa.lt tel. (8 5)2730585 Daugiau informacijos
ŠIRVINTŲ RAJONAS UAB „Širvintų šiluma“ tel. +370 678 01445 Daugiau informacijos
trakŲ RAJONAS Trakų rajono savivaldybė tel. (8 5) 2841225 el.p. komunalinesatliekos@trakai.lt Daugiau informacijos
Švenčionių RAJONAS Švenčionių rajono savivaldybė tel. (8 387) 66 384 Daugiau informacijos