Ekspertai paaiškina
Saugumo lapas
Apie projektą
Siūlyk savo idėją!

Mes visi kartu kuriame saugią Lietuvą. Tačiau saugumas neatsiranda savaime. Žinokime, kalbėkime ir darykime - tik tuomet galėsime būti užtikrinti, kad keliaujame ten, kur yra SAUGU.

Naujienos

Azovo kariai drąsiai atskleidė rusų niekšybę: nelaisvėje nusprendė mus beginklius nužudyti miegančius
Kviečia burtis į masinius žygius partizanams atminti
Milijardinės vokiečių investicijos gynybai: ką žada pirkti?
Saugumo DNR. Kodėl taip svarbu, ką apie Lietuvą mąsto emigrantai, ir kaip mus mato pasaulis
Patrulio bazė. Pokalbis su Azovo kariais: per rusų pratybas vis pagalvodavome – „vėl puola“ ir eidavome miegoti
Kur bėgtume nutikus dienai X: neatmetama, kad gyventojai būtų evakuojami ir į užsienį
Renkama komisija, nagrinėsianti nenorinčiųjų tarnauti su ginklu dėl religinių įsitikinimų prašymus
Daugiau naujienų

Ekspertai paaiškina

„Delfi“ iniciatyvos „Saugu“ metu įgyvendina inovaciją žiniasklaidoje: su saugumu susijusias temas, norint atskleisti platesnį jų kontekstą, komentuoja profesionalūs ekspertai.

Darius Antanaitis
Saugumo entuziastas
Locked-N‘Loaded-komanda
Saugumo ekspertai
Linas Kojala
Politologas
Edvinas Kerza
Gynybos ir saugumo ekspertas
Vilmantas Vitkauskas
Nacionalinis krizių valdymo centras
Rolandas Valiūnas
Teisininkas
Liudas Dapkus
Apžvalgininkas
Margarita Šešelgytė
TSPMI vadovė
Vidmantas Janulevičius
LPK prezidentas
Darius Maikštėnas
Energetikos ekspertas
Julita Varanauskienė
LB pirmininko pavaduotoja
Rosita Kanapeckaitė
Psichologinio atsparumo ekspertė
Paulius Butkus
Energetikos ekspertas
Gediminas Kvietkauskas
Verslininkas
Dainius Vilčinskas
ILTE generalinis direktorius
LGSPA
Gynybos pramonės ekspertai
Ukrainos pamokos Europai: tai gali tapti gynybos skydu ir ambicija Lietuvai
Edvinas Kerza
Gynybos ir saugumo ekspertas
Lietuva viena pirmųjų regione ėmėsi lyderystės skatinti inovacijas, kurios galėtų vėliau tęsti verslo kelionę. Esminė pokyčio priežastimi tapo ne tik mokymo programos ar organizuojami hakatonai, renginiai, tačiau finansinės priemonės, kurios idėjas padeda paversti technologija, produktu. Neatlyginti...
Lietuva viena pirmųjų regione ėmėsi lyderystės skatinti inovacijas, kurios galėtų vėliau tęsti verslo kelionę. Esminė pokyčio priežastimi tapo ne tik mokymo programos ar organizuojami hakatonai, renginiai, tačiau finansinės priemonės, kurios idėjas padeda paversti technologija, produktu. Neatlygintina parama, kad ir iš dalies nedidelė, pagelbėja idėją išdiskutuoti, suburti komandą, o pirmosios investicijos – sukurti prototipą ir pažiūrėti ar naujasis produktas, paslauga yra reikalinga galutiniam klientui. Galvoju, kad šiandien būtent finansinių priemonių ir paskatų sistema leistų Lietuvai išlaikyti jau įgytą pagreitį.

Daugiau
Naujasis VSD vadovas: artėjančios „Zapad“ pratybos kelia įtampą šalies viduje
Rosita Kanapeckaitė
Psichologinio atsparumo ekspertė
Šios pratybos vykstančios reguliariai nuo 2009 m. nėra naujiena, bet garsios antraštės ir politikų pasvarstymai gali būti priežastis žmonėms bijoti labiau ir įsitempti daugiau. Dėl to atsiranda papildomų temų diskusijoms prie kavos ir kuo daugiau svarstančių tuo svarbesnė ši tema tampa, ir pagal sni...
Šios pratybos vykstančios reguliariai nuo 2009 m. nėra naujiena, bet garsios antraštės ir politikų pasvarstymai gali būti priežastis žmonėms bijoti labiau ir įsitempti daugiau. Dėl to atsiranda papildomų temų diskusijoms prie kavos ir kuo daugiau svarstančių tuo svarbesnė ši tema tampa, ir pagal sniego gniūžtės metodą mes patys susikuriame dramblį, kurio bijome ir gąsdiname vieni kitus.

Rusija turi iššūkių ir yra įstrigusi Ukrainoje, patiria didelių nuostolių ten, o mūsų pačių susikuriamos spekuliacijos apie „Zapad“ pratybas yra grėsmė, kurią didžiąja dalimi mes patys susikuriame, ir turime nuolatos ko bijoti ir dėl ko nerimauti. 

Daugiau
Kur bėgtume nutikus dienai X: neatmetama, kad gyventojai būtų evakuojami ir į užsienį
Locked-N‘Loaded-komanda
Saugumo ekspertai
Kalbant apie evakuacijos planus, svarbiausia kad jie ne tik gražiai atrodytų popieriuje, bet būtų patikrinti ir praktikoje. Tik taip bus galima identifikuoti galimas kliūtis, trūkumus ar papildomą poreikį, kuris, galbūt, nebuvo numatytas.

Kitas svarbus aspektas – bendruomeniškumas ir gyve...
Kalbant apie evakuacijos planus, svarbiausia kad jie ne tik gražiai atrodytų popieriuje, bet būtų patikrinti ir praktikoje. Tik taip bus galima identifikuoti galimas kliūtis, trūkumus ar papildomą poreikį, kuris, galbūt, nebuvo numatytas.

Kitas svarbus aspektas – bendruomeniškumas ir gyventojų įtraukimas. Būtent pratybų metu, praktiškai išbandant algoritmus ir įtraukiant tiek vietos organizacijas, verslus, tiek ir gyventojus, galima stiprinti bendradarbiavimą.

Konkrečių evakuacijos krypčių viešinimas nebūtinai yra reikalingas, ypač kai nežinome kurioje šalies vietoje galėtų kilti pavojus. Vietoje to, prasmingiau kalbėti apie evakuacijos gaires ir principus, gyventojų grupių evakavimo prioritetus. Tam, kad būtų aišku, kurios pažeidžiamiausios ir savimi negalinčios pasirūpinti žmonių grupės pradėtų pasitraukimą pirmiausia.

Na o lendant į detales rekomenduotume ne tik galvoti apie algoritmą Pavojus – sėdu į automobilį – evakuojuosi, tačiau pažvelgti ir į smulkesnius žingsnius: kaip gausiu informaciją? Kokius daiktus turėti pasiruošus išvykimui? Kuriam laikui ruoštis? Kokius artimųjų kontaktus turiu regionuose ar už Lietuvos ribų?

Daugiau
Dronų siena: ekspertas paaiškino, kokia ji gali būti ir ar galėtume reikiamą įrangą pasigaminti Lietuvoje
LGSPA
Gynybos pramonės ekspertai
Dronų siena – skambus pavadinimas iniciatyvos, kurios tikslas apsaugoti rytinę Europos šalių: Norvegijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos bei Lenkijos sieną nuo žemai skrendančių, iš dalies mažų skraidymo aparatų. Pagal viziją tai turėtų būti daugiasluoksnis automatinių jutiklių ir stebėjimo bei užkardy...
Dronų siena – skambus pavadinimas iniciatyvos, kurios tikslas apsaugoti rytinę Europos šalių: Norvegijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos bei Lenkijos sieną nuo žemai skrendančių, iš dalies mažų skraidymo aparatų. Pagal viziją tai turėtų būti daugiasluoksnis automatinių jutiklių ir stebėjimo bei užkardymo sistemų tinklas sujungtas į centrinę valdymo ir kontrolės sistemą, kuri realiuoju laiku pateiktų visos sienos operatyvinę apžvalgą bei suteiktų įrankių grėsmėms neutralizuoti. Kadangi ši siena eina per kelias šalis, sistema turėtų būti suprojektuota taip, kad galėtų integruoti trečiųjų šalių jutiklius, ryšių tinklus ir gynybos sistemas, užtikrinant sklandų skirtingų šalių sąveiką.   Šioje srityje apčiuopiamą projektą vykdė Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra (sutr. Frontex), kuri 2022 metų gruodį skelbė žemai skraidančių objektų aptikimo koncepcijos sukūrimo ir demonstravimo konkursą, kuriuo dalyviams buvo skirta 950 tūkst. Eur prizinis fondas. Paskutinė projekto dalis buvo vykdyta Estijoje, kur 2023 metų rudenį trys dalyviai vykdė praktines užduotis ir buvo išrinktas projekto nugalėtojas. Estija šioje srityje rodo iniciatyvą ir 2024 m. vyriausybė nutarė iš biudžeto skirti 12 mln. Eur dronų sienos pajėgumų plėtojimui palei Estijos rytinę sieną, taip pat keturiuose didžiausiuose miestuose: Taline, Narvoje, Tartu ir Pernu.

Daugiau
„The Telegraph“ dėmesio centre – Baltijos šalių planas
Liudas Dapkus
Apžvalgininkas
Ir britų leidinio, ir buvusio ministro teiginiai konstruojami remiantis klaidingomis prielaidomis: esą pasiruošti sienos gynybai reikia dešimt metų, bet štai Putinas jų mums neduos. Tokie teiginiai – kaip ryškūs margučiai, kurių vienintelė paskirtis – būti pastebėtiems. Apskritai, pastarųjų mėnesio ...
Ir britų leidinio, ir buvusio ministro teiginiai konstruojami remiantis klaidingomis prielaidomis: esą pasiruošti sienos gynybai reikia dešimt metų, bet štai Putinas jų mums neduos. Tokie teiginiai – kaip ryškūs margučiai, kurių vienintelė paskirtis – būti pastebėtiems. Apskritai, pastarųjų mėnesio verbalinės varžybos skelbiant terminus, kada rusai mus užpuls turi dvejopą poveikį. Viena vertus, tai gilina ir taip įsitempusios visuomenės neurozę. Tačiau tokia komunikacija tuo pačiu kuria aplinką, palankią ilgalaikiams strateginiams sprendimams, kurie (neišvengiamai) būtų pradėti vilkinti sąlyginio stabilumo regione sąlygomis. Baltijos šalių ir Lenkijos siena su priešiškomis valstybėmis stiprinama jau seniai. Nereikės nei 10, nei trejų metų – ji bus įrengta taip, kad agresoriui tektų patirti didžiulių nuostolių arba apskritai atsisakyti idėjos veržtis šita kryptimi. Akylesni keleiviai jau turėjo pastebėti drakono dantis civilinių oro uostų užkampiuose – tai yra tų pačių kontrmobilumo priemonių plano dalis, skirta blokuoti priešo desantines operacijas. Pasitraukta iš Otavos konvencijos, jau priimti ir vykdomi kiti sprendimai. Panašiai kadaise kaip su koncertina Baltarusijos pasienyje, kuri buvo suplanuota ir pastatyta per rekordiškai trumpą laiką. Valstybinė siena bus deramai įtvirtinta ir sunkiai įveikiama. Dėl to neturėtų kilti abejonių. Tačiau oro gynyba, visuomenės privalomas karinis rengimas – kiti neatidėliotini tikslai, kurių būtina imtis artimiausiais įmanomais terminais.

Daugiau
Aštuoniose Lietuvos savivaldybėse – itin prasta padėtis dėl priedangų: ypač išsiskiria pajūris
Vilmantas Vitkauskas
Nacionalinis krizių valdymo centras
Didžiąja dalimi savivaldybių rezultatai yra nulemti savivaldos administracijos aktyvumo ir parengties pareigūnų įsitraukimo vykdant šią užduotį. Suprantama, kad kai kurios mažesnės savivaldybės susiduria su administracinių statinių, kuriuos būtų galima pritaikyti priedangoms, trūkumu. Tačiau atsižve...
Didžiąja dalimi savivaldybių rezultatai yra nulemti savivaldos administracijos aktyvumo ir parengties pareigūnų įsitraukimo vykdant šią užduotį. Suprantama, kad kai kurios mažesnės savivaldybės susiduria su administracinių statinių, kuriuos būtų galima pritaikyti priedangoms, trūkumu. Tačiau atsižvelgiant į mažesnės savivaldybės galimybes, jai nekeliami reikalavimai priedangas užtikrinti tokiam pat skaičiui gyventojų, kaip didžiosioms savivaldybėms – vadovaujamasi protingumo kriterijumi. Iš gerųjų pavyzdžiu matome, kad galima ieškoti sprendimų bendradarbiaujant su namų bendrijomis ar komercinių statinių valdytojais. Ne viena savivaldybė įrodė, kad net neturint papildomo finansavimo, sprendimus galima rasti ir patenkinti savo savivaldybės gyventojų saugumo poreikius. Todėl šiame procese kritiškai svarbi savivaldybės administracijos lyderystė. NKVC ir kitos institucijos visuomet yra pasirengusios konsultuoti ar suteikti kitą pagalbą.

Daugiau
„Delfi“ apsilankė Kaliningrado pasienyje: vietos gyventojai įvardija vieną didžiulį skaudulį
Locked-N‘Loaded-komanda
Saugumo ekspertai
Rusija per ilgus dešimtmečius Kaliningrado sritį siekė paversti „nepaskandinamu lėktuvnešiu“ tam, kad potencialaus karo su Vakarais atveju būtų priešakiniu forpostu neįleidžiant NATO pajėgų į Baltijos jūros regioną susitrinti Aljanso rytinio flango. Tam kurta oro gynybos, oro pajėgų, jūrų pakrantės ...
Rusija per ilgus dešimtmečius Kaliningrado sritį siekė paversti „nepaskandinamu lėktuvnešiu“ tam, kad potencialaus karo su Vakarais atveju būtų priešakiniu forpostu neįleidžiant NATO pajėgų į Baltijos jūros regioną susitrinti Aljanso rytinio flango. Tam kurta oro gynybos, oro pajėgų, jūrų pakrantės gynybos, jūrų pajėgų, „deep strike“ (tolimojo smūgio) sistema. Taip pat srityje vystomas ir didinamas sausumos pajėgų komponentas, kurio tikslas – įsijungti į rusijos agresiją prieš kaimynus, jei būtų priimtas politinis sprendimas. Tačiau šiuo metu šie pajėgumai nemaža dalimi naudojami kare prieš Ukrainą (ypač sausumos pajėgų dėmuo). Agresorius kare prieš Ukrainą įrodė, kad neskaičiuoja aukų ir geba kirsti didesnes ir mažesnes vandens kliūtis, veikti raižytoje vietovėje, tad turime išnaudoti esamą galimybę pasiruošti.

Daugiau
Valdžios planas regionams – ambicingas, bet ne viskas taip gerai, kaip atrodo
Liudas Dapkus
Apžvalgininkas
Lietuvos regionų problemos – seniai žinomos, o sprendimai atidėliojami metų metais. Idėja apie jų poreikius sprendžiančią valstybės instituciją šiaip jau būtų sveikina iniciatyva. Tačiau grėsmių nacionaliniam saugumui bei sparčiai blogėjančios geopolitinės situacijos akivaizdoje tai veikiau primena ...
Lietuvos regionų problemos – seniai žinomos, o sprendimai atidėliojami metų metais. Idėja apie jų poreikius sprendžiančią valstybės instituciją šiaip jau būtų sveikina iniciatyva. Tačiau grėsmių nacionaliniam saugumui bei sparčiai blogėjančios geopolitinės situacijos akivaizdoje tai veikiau primena seną posakį apie šunį ir karavaną. Lietuvos ekonomika išties išgyvena reikšmingą pakilimą, tačiau dabar jį reikėtų išnaudoti kiek kitoms reikmėms, kaip ne kartą yra sakęs Prezidentas. Nenuoseklu, neperspektyvu ir netgi ydinga plėtoti klestinčios taikos sąlygomis pribrendusius projektus tuo pačiu metu karštligiškai ieškant papildomų milijardų krašto apsaugai ir ginkluotės įsigijimams. Visuomenę trikdo svarstymai apie naujų valdžios institutų steigimą paraleliai transliuojant žinią apie visuotinį NT mokestį, suveržtus diržus ir kitokius pasirengimo rimtai gynybai reikalus. Tai – gerovės valstybės politikos tąsa, kuri dabartinėmis aplinkybėmis atrodys vis labiau nusenusi ir neatitinkanti laikmečio dvasios. Pažadai, kad šita plėtra nedidins valstybės išlaidų yra naivūs ir nuoširdūs – ministro, viceministrų, jų patarėjų, viso administracinio aparato atlyginimų fondas, pastatų, mašinų, kito ūkio išlaikymas kainuotų papildomus milijonus eurų, kurie turėtų būti skirti tiems BVP procentams gynyboje, kas nelabai seniai buvo pažadėta Lietuvai ir jos partneriams.

Daugiau
Pabradėje apsilankiusi Šakalienė: transporto priemonė mažiausiai 5 metrus paskendusi purve
Darius Antanaitis
Saugumo entuziastas
M88 Hercules yra evakuacinė mašina, kuri pagaminta ant senesnio tipo tanko M60, nuo kurio pašalintas bokštas ir kiti konstrukcijos mechanizmai, padarytas antstatas, kuriame telpa keli kariai ir taip pat įvairios evakuacinės priemonės, kaip gervė, nedidelis kranas, buldozerio peilis. Įėjimas ir išėji...
M88 Hercules yra evakuacinė mašina, kuri pagaminta ant senesnio tipo tanko M60, nuo kurio pašalintas bokštas ir kiti konstrukcijos mechanizmai, padarytas antstatas, kuriame telpa keli kariai ir taip pat įvairios evakuacinės priemonės, kaip gervė, nedidelis kranas, buldozerio peilis. Įėjimas ir išėjimas iš tokio evakuatoriaus yra tiek iš viršaus, tiek iš šono. Tokia transporto priemonė gali sverti nuo 50 iki 66 tonų. Paprastai kiekvienas tankų dalinys turi turėti šarvuotus evakuatorius, kurie galėtų pagelbėti pamuštam tankui evakuotis iš mūšio lauko.

Daugiau
Daugiau komentarų

Videonaujienos

Saugumo DNR. Kodėl taip svarbu, ką apie Lietuvą mąsto emigrantai, ir kaip mus mato pasaulis
Patrulio bazė. Pokalbis su Azovo kariais: per rusų pratybas vis pagalvodavome – „vėl puola“ ir eidavome miegoti
Ar galiu užeiti? Algimantas garaže įsirengė slėptuvę dienai X: parodė, kaip viskas atrodo
Kaip kurti savo finansinę ateitį netikrumo akivaizdoje?
Poligonas. Karo policijos pratybos „Šerifas“ - įtariamųjų sulaikymas ant žemės ir dronai danguje
Poligonas. Netikėta tragedija Pabradės poligone
Saugumo DNR. Tūkstančiai gyventojų užsirašė į Karo komendantūras: kokiems darbams ruošiami ir kiek jau apmokyta

„Saugu“ keliauja po Lietuvą

Kviečiame susitikti su „Saugu“ iniciatyvos ambasadoriais, saugumo ekspertu Dariumi Antanaičiu ir lenktynininku, šauliu Benediktu Vanagu. Jie pasirengę ne tik pasidalinti savo žiniomis, bet ir išgirsti Jūsų idėjas, ką kiekvienas galime padaryti, kad Lietuvoje ir toliau būtų SAUGU. Veikdami kartu mes esame ir būsime saugūs!

Iniciatyvą globoja

Lietuvos Respublikos prezidentas
Gitanas Nausėda

Iniciatyvą palaikančios partijos

Partneriai