aA
Buvusi Seimo pirmininkė, viena konservatorių lyderių Irena Degutienė sako, kad Darbo partija akivaizdžiai šantažuoja socialdemokratus leisdama suprasti, kad jeigu šie sutiks panaikinti Viktoro Uspaskicho, Vytauto Gapšio ir Vitalijos Vonžutaitės teisinį imunitetą, tai „darbiečiai“, „tvarkiečiai“ bei lenkai esą nepritars kitų metų valstybės ir savivaldybių, taip pat „Sodros“ ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetų.
Irena Degutienė
Irena Degutienė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Tačiau I. Degutienė gyrė socialdemokratus, kad šie nepasiduoda šantažui.

„Iš šiandienos laikysenos džiaugiuosi, kad socialdemokratai parodo save kaip brandi partija ir kol kas šantažui nepasiduoda. Bet matyt reikia laiko, matyt bandys paveikti socialdemokratus bent po vieną“, - po balsavimo Seime, kuriame „darbiečiai“ pasiekė, jog klausimas dėl trijų Darbo partijos atstovų neliečiamybės būtų svarstomas ketvirtadienį, sakė I. Degutienė.

Politikė sakė, kad konservatoriai ketvirtadienį palaikys biudžeto projektą, kaip kad palaikė ir antradienį.

„Kad mes palaikysime biudžetą, tai mes ir po svarstymo pritarėme, ir ketvirtadienį pritarsime, bet čia dar vienas klausimas – kaip šita koalicija rengiasi dirbti ir ar gali būti sutarimas, jeigu nuo pirmųjų konkrečių žingsnių jo nematome“, - teigė konservatorė.

Tuo tarpu Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis sako, kad liberalai dėl biudžeto planuoja susilaikyti.

Šiuo metu Seime yra 138 Seimo nariai: socialdemokratų frakcija sudaro 38 parlamentarai, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų – 33. Tokiu būdu socialdemokratams su konservatorių parama gali pavykti patvirtinti kitų metų biudžetą, be Darbo partijos (29), „Tvarkos ir teisingumo“ (10) bei Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (8).

Mažiausiai 3 partijos „Drąsos kelias“ atstovai – Neringa Venckienė, Jonas Varkala ir Valdas Vasiliauskas paprastai palaiko Darbo partijos poziciją, iš viso šioje frakcijoje yra 7 nariai.

„Šita koalicija darbą ne taip, kaip turėtų pradėti“, - piktinosi I. Degutienė.

„Bet tai visiškai suprantama, nes šiandien vyko politinės manipuliacijos, nes ketvirtadienį bus biudžetų priėmimas ir šiandien pasimatė, kad valdančiojoje koalicijoje yra šantažas dėl imuniteto nuėmimo ir biudžeto priėmimo. Kadangi ketvirtadienį bus valstybės, „Sodros“ ir privalomojo sveikatos draudimo, tai „darbiečiai“, „tvarkiečiai“ ir Lenkų rinkimų akcijos frakcija žiūrės, kaip elgsis socialdemokratai, balsuodami „už“ ar „prieš“ imuniteto nuėmimą. Taip jie tada greičiausiai elgsis balsuodami „už“ ar „prieš“ biudžetą“, - aiškino konservatorė.

A.Salamakinas: socialdemokratai šantažui dėl „darbiečių“ imuniteto nepasiduos

Socialdemokratas Algimantas Salamakinas sako, kad koalicijos partnerė Darbo partija "bando griebtis šiaudo" dėl jos lyderio Viktoro Uspaskicho ir dar dviejų partijos narių imuniteto, siedama jį su balsavimu dėl kitų metų biudžeto.

Socialdemokratai, anot jo, pozicijos dėl "darbiečių" neliečiamybės naikinimo nekeis. Jei įtampa koalicijoje neatslūgs, A.Salamakinas užsimena apie galimas įvairias konstitucines išeitis, tarp jų - galimas naujas koalicijas ar pirmalaikius Seimo rinkimus.

Algimantas Salamakinas
Algimantas Salamakinas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Paklaustas, kodėl jo manymu, valdančiosios koalicijos partnerai siūlė daryti pertraukas balsuojant dėl teisiamų "darbiečių" imuniteto panaikinimo, A.Salamakinas svarstė, jog šiuo atveju Darbo partija greičiausiai tikisi išlošti laiko.

"Čia kažkokių versijų negali būti, čia akivaizdu, kadangi vakar, tiek šiandieną informacija buvo pateikta, kad tiek konservatoriai, tiek liberalai, tiek socialdemokratai - visi dalyvaus balsavime ir išskaičiuoti nėra ką, tada išeina apie 80 balsų. Tai buvo žlugdoma, kad galbūt ketvirtadienį kažkas neateis, gal Vyriausybės nariai negalės ateiti, gal dar kažkas. Einama tokiu keliu, kokį čia dabar epitetą rasti, nežinau - na, bandymas griebtis už šiaudo, o gal pavyks", - BNS antradienį sakė A.Salamakinas.

Anot jo, balsuojant dėl biudžeto svarstymo laiko Darbo partija pasiuntė aiškų įspėjimą socialdemokratams.

"Dėl to buvo ir dėl biudžeto taip pasielgta: jie davė įspėjimą mums, kad štai, jeigu jūs reiškia čia panaikinate imunitetą, mes jums, socialdemokratams, biudžetą sužlugdysime, nors biudžetas yra visos Lietuvos, Seimas turi jį patvirtinti, tai vienareikšmiai po to buvo vilkinama bet kokiu būdu", - kalbėjo A.Salamakinas.

Paklaustas, kodėl tokiu atveju biudžeto svarstymo datos nepalaikė ir kiti koalicijos partneriai - ne tik "darbiečiai", bet ir "tvarkiečiai" bei Lietuvos lenkų rinkimų akcija, A.Salamakinas atsakė: "Supratimas labai paprastas: kai įkritai į tam tikrą daiktą, kurio pavadinimo, kaip sakė V.Landsbergis, nesakysiu, tai noras yra, kad ir kitas įkristų į fekalijas".

"Jie dabar trise bando traukti socdemus tokiu keliu, kad atsieit paskui suversti visą bėdą ant socdemų, kad neva jie kalti, kad imunitetas nenuimtas, ir pasidalinti tą bjauriausią atsakomybę. Bet aš įsitikinęs, kad mes atlaikysime, ir šito nebus. O jie jeigu nori, tegu murkdo save", - sakė A.Salamakinas.

Anot socialdemokrato, vienas svarbiausių uždavinių pradėjus dirbti koalicijoje - priimti kitų metų biudžetą.

Jei balsuojant dėl kitų metų biudžeto bei imuniteto "darbiečiams" panaikinimo nebus paisoma valstybės interesų, galimos "įvairios išeitys".

"Kaip toliau dirbti - žiūrėsime, kaip toliau. Pamatę, kad biudžetas priimtas, gal jie keis savo nuomonę, o dėl imuniteto - jeigu jie galvoja, kad jie nepasiruošę dirbti valstybės labui, tai yra jų problema. Yra visokių išeičių: ir konstitucinių, ir kitų išeičių, kaip išeiti iš tos padėties, bet negalima eiti šantažo keliu.(...) Socdemai negali padaryti tokio preteksto, kad jeigu tu prisidirbai nebūdamas Seimo nariu, ateini į Seimą ir gauni imunitetą tarsi pasislėpti nuo teisingumo. Na, tai būtų baisiausias dalykas, jeigu mes paverstume Seimą tokia prieglauda tiems, kuriems gresia baudžiamoji atsakomybė. Tai čia socdemų atsakymas labai paprastas", - sakė A.Salamakinas.

Klausiamas, kokias konstitucines išeitis iš situacijos turi omenyje, A.Salamakinas užsiminė apie galimas kitas koalicijas ir pirmalaikių Seimo rinkimų galimybę, jei nepavyktų rasti sutarimo valdančiojoje koalicijoje.

"Jeigu neįmanoma dirbti, krenta Vyriausybė, atstatydinama Seimo ar ką, yra pirmalaikių Seimo rinkimų variantas, yra kiti variantai, kita koalicija, galbūt protingesnė ji bus. Na, aišku, pirmalaikiai yra kraštutinis variantas, bet jeigu neįmanoma Seimui dirbti, tragedijos nebus - eisime į rinkimus, ir tegu tauta įvertina už viską iš naujo po, sakysime, 3 ar 4 mėnesių kiekvieną pagal savo nuopelnus", - svarstė A.Salamakinas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.