„Mes būsime antroji Vokietija, kiek tai susiję su atsinaujinančiais energijos ištekliais, konferencijoje „Future Investment Initiative“ (FII) specialistų grupei pareiškė šalies energetikos ministras princas Abdulazizas bin Salmanas. – Skinsime kelią šioje srityje.“

Karalystė bendradarbiauja su daugeliu šalių „žaliojo“ ir „mėlynojo“ vandenilio projektuose, taip pat dirba prie projektų, susijusių su išmetamo anglies kiekio surinkimu, sakė jis.

Vadinamasis žaliasis vandenilis, išskiriantis tik vandens garus deginamas, yra išgaunamas iš atsinaujinančių energijos šaltinių, paprastai saulės ir vėjo generuojamos elektros energijos. „Mėlynasis“ vandenilis išgaunamas iš gamtinių dujų, surenkant šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas tokiu būdu, kad jos nepatektų į atmosferą.

Nors vandenilis vertinamas itin svarbiu pereinant nuo naftos ir dujų prie mažiau teršiančių degalų, jo gamybos technologijos vis dar brangios.

Neomo gamykla

Valstybinė naftos ir gamtinių dujų milžinė „Saudi Aramco“ vadovauja šalies iniciatyvoms „mėlynojo“ vandeninio rinkoje. Kalbant apie „žaliąjį“ vandenilį, Pensilvanijoje įsikūrusi „Air Products & Chemicals Inc.“ ir vietinė įmonė „ACWA Power International“ stato didžiausią tokio pobūdžio gamyklą Neome, ant Raudonosios jūros kranto.

Pasak princo Abdulazizo bin Salmano, Saudo Arabija planuoja pusę savo energetikos sektoriaus pervesti prie dujų, tuo tarpu likusi dalis būtų patikėta atsinaujinantiems energijos ištekliams. Šiuo metu karalystė sudegina labai daug naftos savo jėgainėse.

Šalis įsipareigojusi siekti nulinės anglies dioksido emisijos, sakė jis, nepatikslindamas tikslių tokio siekio terminų. O tikslų, užsibrėžtų Paryžiaus klimato sutartyje, įgyvendinimas padėtų Saudo Arabijos ekonomikai tapti mažiau priklausoma nuo naftos, sakė jis.

Saudo Arabijos ankstesnės pastangos paskatinti atsinaujinančios energijos gamybą nebuvo itin sėkmingos. Vokietija, šalis, negarsėjanti saulėtais orais, tampa viena iš didžiausių pasaulyje saulės energijos gamintojų, didžiąja dalimi dėl dosnių vyriausybinių subsidijų, padėjusių paskatinti pramonės vystymąsi.

Budri OPEC akis

Kol kas nafta išlieka svarbi Saudo Arabijos ekonomikoje, ir šalis atlieka pagrindinį vaidmenį Naftą eksportuojančių valstybių organizacijos (OPEC) siekiuose riboti naftos tiekimą ir palaikyti jos kainas.

Karalystė nesijaudina dėl naujausios koronaviruso pandemijos bangos poveikio naftos paklausai, toje pačioje konferencijoje atskirame interviu sakė princas Abdulazizas bin Salmanas. „Kol kas nėra nieko, kas verstų mus labiau sunerimti“, - sakė jis.

Nors kelios didžiosios ekonomikos, įskaitant Vokietiją ir Kiniją, pastarosiomis savaitėmis griežtina karantinus, naftos atsargos toliau mažėja.

Tai „geras ženklas“, sakė šalies energetikos ministras. „Ir aš viliuosi, kad šie karantinai netaps rimtesni. Bet mes ir toliau esame pasiruošę. Budrumas – mūsų moto.“

Anot princo, Saudo Arabijai ir kitoms OPEC narėms yra naudingas sausį priimtas Rijado sprendimas vienašališkai sumažinti gamybos apimtis vienu milijonu barelių per parą vasario ir kovo mėnesiais.

Toks žingsnis padėjo pakilti „Brent“ naftos kainoms daugiau nei 7 proc. šiais metais, iki maždaug 55 JAV dolerių už barelį.

Saudo Arabijos sprendimas sumažinti naftos tiekimą, kaip ir Irako analogiškas pareiškimas, užtikrins, kad vasarį 1,4 mln. barelių naftos per dieną nepasieks rinkos, sakė princas Abdulazizas bin Salmanas. Rodiklis pakils iki 1,85 mln. barelių per parą kovo mėnesį, sakė jis.