Už triukšmą numatyta atsakomybė

Alytiškiai labiau linkę santykius savo kieme išsiaiškinti patys ir ne visada teisėtais būdais, todėl nenustebkite, jei nuosavą automobilį rasite apmėtytą kiaušiniais. Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Valdymo organizavimo skyriaus vyresnioji specialistė Vija Moisaitė teigė, jog pareigūnai iškvietimų dėl be priežasties triukšmaujančių signalizacijų nesulaukia. Anot specialistės, dažniausiai policija į įvykio vietą kviečiama įvykus vagystei, kitais atvejais gyventojams pavyksta rasti kompromisą patiems.

Teoriškai dėl nuolatinio automobilio signalizacijos keliamo triukšmo savininkui galėtų būti pritaikytas Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 183 straipsnis. Jame numatoma atsakomybė asmenims, trikdantiems viešąją rimtį vakaro ir nakties metu:

„Šauksmai, švilpimas, garsus dainavimas arba grojimas muzikos instrumentais bei kitokiais garsiniais aparatais ar kiti panašūs veiksmai gatvėse, aikštėse, parkuose, paplūdimiuose, viešajame transporte bei kitose viešosiose vietose, o vakaro ir nakties metu - ir gyvenamosiose patalpose, įmonėse, įstaigose ar organizacijose, jeigu tai trikdo viešąją rimtį, - užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams arba pareigūnams.“

Bauda už tokius pažeidimus gali siekti iki trijų šimtų litų. Tokie pat veiksmai atlikti pakartotinai užtraukia piniginę atsakomybę nuo 300 iki tūkstančio litų. Tiesa, reikėtų įrodyti, kad kaimynų signalizacija neduoda ramybės naktimis, tad realių nuobaudų signalizacijų triukšmadariai sulaukia labai retai.

Lietuvoje ir Suomijoje nuo ilgapirščių saugomasi skirtingai

Helsinkio (Suomija) universiteto lietuvių kalbos dėstytoja Aurelija Kaškelevičienė pasakojo, kad keistus garsus leidžiančio šeimos automobilio suomiai paprasčiausiai nesuprato: „Suomių automobiliai turi įmontuotus daviklius, kurie apie galimą įsilaužimą iškart praneša pareigūnams. Signalizacijų, kurios keltų įkyrų garsą, ten apskritai nėra.“

Alytaus „Alto“ įmonės, dirbančios automobilių apsaugos srityje, vadybininkas Giedrius Jakas teigė, kad mūsų šalyje dažnai paplitusios signalizacijos su smūgių davikliais, kurios paleidžia garsinį signalą net vaikams kieme žaidžiant kamuoliu. Signalizacijos garsinis signalas gali suveikti ir dėl neteisingo jos sureguliavimo.

Anot įmonės darbuotojo, paprastai klientai nori signalizacijos su sirena: „Signalizacija netenka savo prasmės, jei garsiai nepraneša apie įsilaužimą, be to, automobilių draudimas reikalauja garsinių signalizacijų, kartais - ir papildomų automobilio saugumą užtikrinančių įrankių, ypač brangioms transporto priemonėms.“