Ar eisme turi pirmumą?
Maltiečiams priklausantis transportas pažymėtas specialiais organizacijos ženklais, tačiau sostinės centre pastebėtas automobilis atkreipė vilniečių dėmesį. Gyventojai teigė, kad automobilis atrodo taip, lyg būtų skirtas skubiems iškvietimams ir yra aprūpintas mėlynos spalvos švyturėliais. Būtent dėl to vairuotojams kilo klausimas, kaip jie turėtų elgtis pamatę įjungtus mėlynos spalvos švyturėlius ant tokių automobilių ir ar taisyklės galiotų tokios pat, kaip pamačius policijos, greitosios medicinos pagalbos ar priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos automobilius.
„Delfi“ susisiekus su Maltos ordino pagalbos tarnybos atstovais, Viešųjų ryšių specialistė Daiva Grikinienė nurodė, kad iš tiesų automobiliai aprūpinti specialiųjų tarnybų transportui būdinga įranga – švyturėliais ir garso sirenomis. Taip pat nurodė, kad įprastai šie automobiliai naudojami negaluojančiųjų pervežimui, tačiau kartu yra paruošti taip, kad galėtų padėti kuo skubiau suteikti pagalbą.
„Automobiliai naudojami pacientų pervežimui, teikiant greitosios medicinos pagalbos paslaugas arba pacientų pervežimo paslaugas. Dažniausiai šiuos automobilius galima pamatyti maltiečiams budint renginyje arba ligonius transportuojant į gydymo įstaigas. Turime 2 specialiai parengtus automobilius“, – nurodė D. Grikinienė.
Pasiteiravus dėl įrangos sumontuotos automobiliuose, Maltiečių atstovė teigė, kad tarnybai yra suteikta teisė naudoti tiek automobiliuose sumontuotus švyturėlius, tiek garso sirenas.
„Maltiečių specializuoti automobiliai turi ir garso sirenas, ir švyturėlius. Jie įjungiami, jei transportuojant ligonį pablogėja jo būklė ir tenka vežti į artimiausią gydymo įstaigą. Maltiečiai turi teisę naudoti švyturėlius gabenant nestabilios būklės pacientus į gydymo įstaigą, tačiau dar neturėjome atvejo, kada būtų tekę įjungti švyturėlius. Pagal KET, jei specialioji transporto priemonė važiuoja tik su įjungtais švyturėliais arba garsiniu signalu – sustoti ir duoti kelio nereikia, tačiau jei įjungtas ir garsinis signalas, ir švyturėliai, vairuotojai turėtų praleisti specialios paskirties transporto priemones“, – aiškino Maltos ordino pagalbos tarnybos atstovė.
Ji taip pat nurodė, kad abiejuose automobiliuose yra sumontuota B tipo greitosios pagalbos automobiliuose naudojama įranga pagal LR SAM įsk. V673.
Įstatyme leidimas nenumatytas
Vis dėlto, įdomu tai, kad Lietuvos respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 2 straipsnio 65 dalyje, kurioje apibrėžta sąvoka, kas yra specialiosios transporto priemonės, išvardintos tik pagrindinės pagalbos ir valstybės tarnybos. „Delfi“ susisiekus su Lietuvos policijos atstovais, jie nurodė, kad remiantis įstatymu ši pagalbos tarnyba nėra priskiriama specialiosioms tarnyboms, tad ir naudoti specialiuosius signalus, teisės – neturi.
„Atsižvelgiant į tai, VŠĮ „Maltiečių namai“ neturi teisinio pagrindo naudoti specialiuosius šviesos signalus“, – nurodė Lietuvos policijos atstovai.
Pažymės greitosios medicinos pagalbos ženklais
Prieštaringos nuomonės sukėlė dar daugiau klausimų, tačiau Maltos ordino pagalbos tarnyba nurodė, kad jaudintis nėra dėl ko, mat šių automobilių žymėjimas dar nėra pabaigtas, tad skubotos išvados gali suklaidinti.
„Savo specialiuosius automobilius planuojame apklijuoti papildoma informacine medžiaga, kuri nurodys, kad tai specialusis greitosios pagalbos automobilis. Tad nepriklausomai, kad mašina bus ženklinta maltiečių atributika, bus skiriamieji ir greitosios medicinos pagalbos ženklai, kurie vairuotojams padės susiorientuoti ir įjungus švyturėlius ir bei garsinį signalą praleisti transporto priemonę“, – apibendrino Jolita Ivanova, Maltos ordino pagalbos tarnyba Komunikacijos vadovė.