Transporto įmonės veiklą neretai vykdo keliose šalyse ir sunkvežimių registracijos buveinę pasirenka priklausomai nuo įvairių kriterijų, tad naujų sunkvežimių pardavimo ir registracijos Lietuvoje skaičiai skiriasi. Todėl, nors daugumą sunkvežimių įsigyja didžiosios Lietuvos įmonės, jie registruojami ir kitose šalyse – dukterinėse jų bendrovėse, dažniausiai Lenkijoje. „Silberauto“ skaičiavimu, 2019 m. tokių buvo maždaug kas šeštas – apie 420 vnt., tad iš viso Lietuvoje 2019 m. buvo parduota daugiau nei 2 500 naujų „Mercedes-Benz“ sunkvežimių. Tai – apie trečdalis visos rinkos.
Praėjusiais metais „Mercedes-Benz“ sunkvežimius pirko įvairia veikla užsiimančios įmonės, tačiau apie 97 proc. įsigijo bendrovės, vykdančios vietinius ir tarptautinius pervežimus, daugiausia – didžiosios Lietuvos transporto įmonės, valdančios šimtų ar tūkstančių transporto priemonių parkus.
Lietuvos kariuomenė taip pat įsigijo „Mercedes-Benz“ – 110 vnt. specialios paskirties „Unimog U5000“. 2020–2021 metais pagal sutartį į Lietuvą bus pristatyta dar daugiau nei šimtas šių didelio pravažumo sunkvežimių.
Inovacijų lyderis
Populiariausias „Mercedes-Benz“ sunkvežimis Lietuvoje ir pasaulyje yra naujasis penktos kartos „Actros“. Šis modelis buvo pristatytas tarptautinėje Hanoverio komercinio transporto parodoje 2018 m. rugsėjį, o serijinė jo gamyba pradėta 2019 m. birželį. „Actros“ netrukus gavo ir prestižinį apdovanojimą – buvo pripažintas geriausiu sunkvežimiu tarptautiniuose „International Truck of the Year 2020“ rinkimuose.
„Actros“ rinką nustebino ne viena naujove. Vietoje šoninių veidrodėlių sumontuotos vaizdo kameros užtikrina platesnį matymo kampą, o vairuotojas mato daug ryškesnį ir kokybiškesnį vaizdą. Be to, kamerų objektyvas išlieka švarus net per lietų ar šlapdribą, vaizdo kokybė ant statramsčių sumontuotuose ekranuose tamsiu paros metu yra geresnė nei tradicinių veidrodėlių.
Sunkvežimio saugumo sistemos taip pat nustatė naują standartą rinkoje – „Actros“ bazinėje komplektacijoje nuo 2020 m. sausio 1 d. jau montuojama autonominio avarinio stabdymo „Active Brake Assist 5“ sistema, užfiksuojanti kitas transporto priemones, dviratininkus ir pėsčiuosius. Esant avarijos tikimybei ir vairuotojui nereaguojant, ji užtikrina stabdymą iki visiško sustojimo.
Saugumą didina ir „Side Guard Assist“ sistema, kuri stebi vairuotojui neregimą pusę (pvz., dešinę priekabos pusę sukant į kairę) ir esant kliūčiai toje zonoje apie ją įspėja.
„Actros“ montuojama „Predictive Powertrain Control“ (PPC) sistema, kuri veikdama kartu su navigacine programa, išmania greičio palaikymo sistema numato kelio vingius, įkalnes, nuokalnes ir kitus pokyčius, pagal šiuos duomenis parenka teisingą pavarą bei judėjimo greitį.
Vietoje anksčiau naudotų analoginių ekranų „Mercedes-Benz Actros“ interjere sumontuoti skaitmeniniai, kuriuos vairuotojas gali konfigūruoti pagal savo poreikius. Didelį sunkvežimių parką valdančios įmonės administratorius gali naudotis išmaniomis „Truck App“ bei „Fleetboard“ sistemomis, kurios užtikrina efektyvesnį sunkvežimių naudojimą ir taupo lėšas ilguoju laikotarpiu.
„Fleetboard“ leidžia efektyviau atlikti daugybę logistikos procesų – optimizuoti keliones, valdyti užsakymus, stebėti bei vertinti vairuotojų darbo kokybę. Skaičiuojama, kad „Fleetboard EcoSupport“ ir „Mercedes-Benz EcoTraining“ programose pateikiamos analizės bei patarimai leidžia sutaupyti iki 15 proc. degalų.