„Nuo 2023 m. pradžios šalies įmonėms sudarytos dar palankesnės sąlygos įsigyti elektrines transporto priemones. Mūsų skaičiavimais, įsigydamos elektromobilį įmonės gali pasinaudoti net keliomis lengvatomis ir jo kainą iš karto sumažinti apie 30-40 proc. Jei įmonės naudojasi lizingo finansavimu aplinkai draugiškiems automobiliams įsigyti, jos gali gauti palankesnes palūkanas, o kai kuriais atvejais užsitikrinti dalinį jų kompensavimą“, – sako „Swedbank lizingo“ vadovė Monika Cemnolonskienė.
Pasak M. Cemnolonskienės, nuo šių metų pradžios įsigaliojusi PVM lengvata įmonių perkamiems elektromobiliams turėtų paskatinti dar didesnį įmonių susidomėjimą šiomis transporto priemonėmis.
Įmonėms − nauja PVM lengvata
Nuo 2023 m. pradžios šalies įmonėms leidžiama atskaityti PVM už įsigytus elektromobilius, kurių vertė neviršija 50 tūkst. eurų su PVM. Ši lengvata galioja įsigyjant ir naują, ir naudotą elektrinę transporto priemonę.
„Perkant elektromobilį, kaip ir bet kokį kitą turtą, kuriam nėra numatytos įstatymo išimtys, įmonės galės šio turto pirkimo PVM susigrąžinti ar užskaityti deklaruodamos kitus mokestinius įsipareigojimus Valstybinei mokesčių inspekcijai. Vadinasi, elektromobilio įsigijimas įmonei nuo šių metų pradžios tapo 21 proc. pigesnis“, – sako M. Cemnolonskienė.
Pasak „Swedbank“ atstovės, tai reikšminga paskata įmonėms, nes iki šiol išlaidų už lengvuosius automobilius, įskaitant ir elektromobilius, jos negalėjo įtraukti į PVM ataskaitas. Tokių transporto priemonių įsigijimas reikalavo didesnių sąnaudų, palyginti su komerciniu transportu, priskiriamu N1 klasei.
„Swedbank“ skaičiuoja, kad naujoji lengvata apima pakankamai platų elektromobilių modelių spektrą, tarp kurių yra tokie modeliai kaip „Nissan Leaf“, „Mazda MX 30“, „Citroen E-C4“, „Škoda Enyaq“, „Volkswagen ID.3“, „Peugeot 2008“, „Toyota Proace“ ir kiti.
APVA parama − 4 tūkst. eurų
Įsigydami elektra varomą automobilį, juridiniai asmenys taip pat gali pasinaudoti vienkartine parama, kurią skiria Aplinkos projektų valdymo agentūra. Už vieną įsigytą naują M1 ar N1 klasės elektromobilį skiriama 4 tūkst. eurų. Ši parama elektromobilio įsigijimo sąnaudas gali padėti sumažinti nuo 5 proc. ir daugiau, priklausomai nuo įsigyjamo elektromobilio kainos.
„Iki šiol APVA parama labiau buvo linkę naudotis fiziniai asmenys. Nuo 2022 m. birželio jiems išmokėta daugiau kaip 4 mln. eurų už įsigytus elektromobilius. Juridiniams asmenis išmokėta apie 1,6 mln. eurų iš numatytų 15 mln. eurų. Galimybių pasinaudoti šia parama įmonės turės dar bent kelerius artimiausius metus“, – teigia M. Cemnolonskienė.
Kaip rodo „Swedbank“ duomenys, per 2022 m. įmonės, pasinaudodamos banko finansavimu, iš viso įsigijo daugiau kaip 160 elektromobilių. Įsigytų elektromobilių skaičius, palyginti su ankstesniais metais, išaugo apie 2 kartus.
Palankesnės palūkanos ir jų kompensavimas
Įsigydamos automobilius su žemomis emisijomis arba elektromobilius, įmonės gali pasinaudoti ir palankesnėmis lizingo palūkanomis.
„Nusprendusios įsigyti elektromobilį ir pasinaudoti lizingo finansavimu, įmonės gali užsitikrinti palankesnę banko maržą, palyginti su įprastu automobilių finansavimu. Skaičiuojame, kad mažesnės siūlomos palūkanos per visą lizingo laikotarpį mūsų klientams gali padėti sutaupyti nuo 500 iki 1,5 tūkst. eurų nuo vienos transporto priemonės“, – sako M. Cemnolonskienė.
Pasak „Swedbank“ atstovės, jei elektromobilį įmonės įsigyja pasinaudojusios lizingo finansavimu, jos taip pat turi galimybę kreiptis į INVEGĄ ir gauti dalinį palūkanų kompensavimą. Konkrečios sąlygos ir kompensacijos dydis priklauso nuo įmonės dydžio, veiklos srities ir įsigyto automobilio kainos.