Vidaus reikalų ministerija pranešė, jog nuo 2025 m. sausio 1 d. vairavimo egzaminus Lietuvoje bus galima laikyti tik lietuvių arba kitomis oficialiomis Europos Sąjungos kalbomis.

Taip esą siekiama skatinti valstybinės kalbos vartojimą, stiprinti užsieniečių integraciją į visuomenę bei užtikrinti geresnį bendradarbiavimą su ES narėmis.

“Nėra priimtina, kad rusų kalba, šalies agresorės kalba yra teikiamos viešosios paslaugos“, – tuometinę Vidaus reikalų ministrę Agnę Bilotaitę citavo ELTA.

Gruodžio 17 d. pranešta, kad Vidaus reikalų ministras Vladislav Kondratovič susitiko su suinteresuotų šalių atstovais aptarti naujos vairavimo egzaminų tvarkos įgyvendinimo.

Susitikime dalyvavę Susisiekimo, Ekonomikos ir inovacijų ministerijų, AB „Regitra“, vairavimo mokyklų bei vežėjų atstovai pabrėžė, kad draudimo laikyti vairavimo egzaminus rusų kalba įgyvendinimas nuo 2025 m. sausio 1 d. kelia rimtų iššūkių, skelbiama ministerijos pranešime žiniasklaidai.

Vairavimo teorijos egzaminas "Regitroje"

Ministro V. Kondratovič teigimu, siekiant sklandaus sprendimo įgyvendinimo, reikalingas ilgesnis pasirengimo laikotarpis, taip pat išsamesnis galimų išimčių aptarimas. Susitikimo metu nutarta tęsti konsultacijas ir visapusiškai įvertinti galimą šio sprendimo poveikį.

„Palaikau vertybinę poziciją, kad Lietuvoje vairavimo egzaminai turėtų būti laikomi valstybine ir kitomis ES kalbomis. Tačiau tokiems pokyčiams įgyvendinti būtina numatyti racionalų laikotarpį – vienas mėnuo nėra pakankamas. Pasiruošti ir prisitaikyti turi ne tik „Regitra“, bet ir verslas, vairavimo mokyklos, trečiųjų šalių piliečiai“, – teigia ministras V. Kondratovič.

Pažymėtina, kad Europos Sąjungos valstybėse narėse nėra vieningos praktikos dėl vairavimo egzaminų laikymo kitomis kalbomis. Lietuvoje šiuo metu teorijos vairavimo egzaminą galima laikyti lietuvių, anglų ir rusų kalbomis.

Vairavimo egzaminas

AB „Regitra“ duomenimis, pernai teorijos vairavimo egzaminai rusų kalba buvo laikyti 10 381 kartus. Šiemet per 11 mėn. – 11 560. Tai sudaro 9 proc. visų šiais metais laikytų egzaminų. Anglų kalba šiemet per 11 mėn. teorijos egzaminai buvo laikyti 3187 kartus, kas sudaro beveik 3 proc. egzaminų.

Naujasis įsakymas numato, jog teorijos egzaminą bus galima laikyti tik lietuvių arba kita ES oficialia kalba. Praktinėje dalyje, nemokantiems valstybinės kalbos, bus leidžiama dalyvauti kartu su vertėju, tačiau jis negalės versti į rusų kalba. Egzaminas taip pat bus laikomas pasirinkta ES oficialia kalba.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)