„Paklausus, kaip keliauti Baltijos Kelio 30-mečio proga? Dažnai išgirsdavome, kad galima tiesiog pravažiuoti Baltijos keliu. Bet mūsų požiūris yra kitoks. Esame įsitikinę, kad Baltijos kelias – tai pirmiausiai ne pats kelias, o žmonės, kurie jį sukūrė ir jame dalyvavo. Susitikti su tais žmonėmis yra geriausias būdas pajausti tuometinio Baltijos Kelio dvasią. Juk tuomet tai nebuvo tiesiog stovėjimas kelyje, tai galėjo kainuoti gyvenimus. Kas buvo tie žmones, kurie iniciavo, rizikavo? Kaip jie sukūrė tokį reiškinį be mobilių telefonų ir net be interneto, bei socialinių tinklų? Kaip tai svarbu, dar kartą įsitikinome, kai pradėjome ieškoti Baltijos kelio herojų ir supratome, kad dėl jų garbingo amžiaus lieka vis mažiau laiko visa tai išgirsti iš jų pačių lūpų“, – sako iniciatyvos organizatorė Birutė Vaitkutė.

Švęsdami Baltijos kelio trisdešimtmetį intelektualaus ralio dalyviai visoje Lietuvoje startuos jau rugpjūčio 24 dieną. Šimtai motociklininkų vienu metu visoje Lietuvoje, per vieną dieną sukurs unikalią progą ir susipažins su Baltijos kelio herojais – iniciatoriais, aplankys istorinius objektus ir varžysis dėl turiningiausios kelionės. Jų intelektualią dešimties valandų kelionę vainikuos iškilmingas finišas Birštono miesto centre.

Pareiga ir atsakomybė ne bet kam

Prie unikalios iniciatyvos jungiasi nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos bibliotekininkų draugija, Kultūros paveldo departamentas, Lietuvos Policija, VĮ Regitra, Bendrasis pagalbos centras ir dešimtys savivaldybių.

Savivaldybės ir jų merai deleguoja motociklininkų komandas oficialiai atstovauti savo kraštui.

„Iš merų ar jų atstovų rankų komandos, atstovaujančios savo kraštą, gaus savo krašto vėliavas. Tai yra garbės reikalas. O kartu ir intelektualių keliautojų pareiga ir atsakomybė – pasakoti apie savo kraštą, bendrauti ir visaip kaip jį atstovauti. Iškilmingai po Lietuvą keliaus Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Ukmergės, Skuodo, Telšių, Kupiškio, Palangos, Joniškio, Rokiškio ir kt. kraštų atstovai“, – sako organizatoriai.

Baltijos kelio herojų paieškos

Rasti Baltijos Kelio herojus ir sužinoti istorijas pasklidusias po Lietuvą buvo nemažas iššūkis. Prireikė įtraukti net ne dešimtis, o šimtus partnerių: nuo savivaldybių iki vietinių gyventojų.

„Sudėtinga būtų ir išvardinti visus, kas padėjo prie šios iniciatyvos įgyvendinimo. Jeigu taip tiesiai šviesiai, tai, sužinoję mūsų tikslą, prisijungė daugelis savivaldybių. Įsitraukė muziejai, bendruomenės nuo Ukmergės, Šiaulių, Raseinių, Prienų, Pasvalio, Panevėžio, Pakruojo, Kupiškio, Jonavos, Kelmės, Radviliškio ir kt. Surinkusi pirminę informaciją, ralio komanda vyksta į kiekvieną planuojamą įtraukti vietą. Toliau vyksta susitikimai su seniūnais, klebonais, muziejininkais, turizmo informacijos centrų darbuotojais, vietiniais žinovais, bendruomenių atstovais. Ir galiausiai sudėliojamas intelektualaus ralio maršrutas“, – pasakoja organizatoriai.

Maršrutą kurti taip pat padėjo ekspertai: Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė, Nacionalinės bibliotekos Informacijos išteklių departamento direktorė Jolita Steponaitienė, istorikė ir kultūros paveldo ekspertė Diana Varnaitė, archeologas Doc. Dr. Gintautas Zabiela, geografė doc. dr. Filomena Kavoliutė, Prienų krašto muziejaus Vyr. fondų saugotoja Ernesta Juodsnukytė ir kt.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)