„Regitros“ duomenimis, prieš metus, 2023 m. spalio mėn., vairuotojų, kuriems būtina atlikti sveikatos patikrą iki 2025 m. sausio 1 d. buvo daugiau nei 442 tūkst., o šiemet tuo pačiu laikotarpiu, tokių asmenų likę apie 115 tūkstančių.

„Pasyviausiai sveikatą tikrinasi 25-30 metų vairuotojai, o pareigingiausiai tai daro 40-55 amžiaus asmenys. Taip pat matome, kad labiau šiuo klausimu rūpinasi moterys nei vyrai. Taigi, kviečiame pasirūpinti ne tik savimi, bet ir savo artimaisiais, kad po Naujųjų metų ir toliau visi galėtumėte sėkmingai dalyvauti eisme“, – sako „Regitros“ Paslaugų valdymo ir vystymo departamento direktorius Tautvydas Paliulis.

Vairuotojo pažymėjimas

Dėl vairuotojo sveikatos pažymos išdavimo reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Kaip laidoje „Delfi diena“ pasakojo T. Paliulis, tiems vairuotojams, kuriems liko 60 dienų pasitikrinti sveikatą, „Regitra“ dar spalio gale siuntė perspėjimo pranešimus vairuotojams. Jis rekomendavo palikti savo kontaktus „Vairuotojų portale“, kad toks priminimas pasiektų ir vėliau.

„Tam prievolės nėra, bet labai kviečiame palikti kontaktus ir sutikimus gauti iš mūsų informaciją. Po Naujųjų informuosime, kada artėja terminas tam, kad jo nepradelstumėte“, – į vairuotojus kreipėsi T. Paliulis.

Sveikatos nepasitikrinimas gali atnešti finansinius nuostolius

Draudimo bendrovės duomenimis, šiemet pagal sveikatos draudimo profilaktikos programą sveikatą, lyginant su praėjusiais metais, pasitikrino 66 proc. daugiau šiuo draudimu besinaudojančių vairuotojų, o, lyginant su 2022-aisiais, profilaktinės patikros skaičiai išaugo daugiau nei dvigubai.

„Nuo kitų metų pasibaigus medicininės pažymos galiojimo terminui, bus stabdomas ir vairuotojo pažymėjimo galiojimas. Vairuotojai turi tik kiek daugiau nei mėnesį suskubti ir kreiptis į savo šeimos gydytojus dėl sveikatos patikrinimo vairuotojo pažymėjimui. Pasitikrinus sveikatą ir gavus medicininę pažymą, vairuotojo pažymėjimo galiojimas bus atstatomas automatiškai, asmeniui nieko papildomai daryti nereikės“, – kalba draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.

V. Katilienė atkreipia dėmesį, kad sukėlus eismo įvykį, kai vairuotojo pažymėjimo galiojimas sustabdytas, žalą atlyginęs draudikas gali pareikšti reikalavimą sugrąžinti išmokėtas sumas. „Taigi, sveikatos nepasitikrinimas vairuotojams gali turėti ne tik formalių administracinių, bet ir finansinių pasekmių“, – teigia draudimo bendrovės Žalų departamento vadovė Baltijos šalims.

Pasak V. Katilienės, naujoji tvarka leis sumažinti eismo nelaimių, kurios kyla dėl vairuotojų sveikatos būklės, skaičių. „Praktika rodo, kad vairuotojai dėl regėjimo ar klausos problemų, širdies sutrikimų ir dėl neurologinių ar psichikos ligų sukelia eismo nelaimes. Tikėtina, kad naujoji tvarka leis sumažinti tokių eismo nelaimių skaičių“, – sako draudimo bendrovės atstovė.

Avarija žiema

Vairuotojams, norintiems sužinoti iki kada galioja jų medicininė pažyma, V. Katilienė rekomenduoja apsilankyti „Regitros“ vairuotojų portale ir, patvirtinus savo tapatybę, peržiūrėti medicinines pažymas.

Neprofesionaliems vairuotojams iki 65 metų sveikatos pažyma galioja 10 metų, nuo 66-erių iki 79-erių – penkerius metus, o vyresniems nei 80 metų – dvejus metus. Dirbantiems pagal darbo sutartis – krovininių automobilių, taksi, greitosios pagalbos, specialiųjų tarnybų ir kitiems vairuotojams – iki 80 metų – dvejus metus, nuo 80 metų – vienerius metus.

Būtina atskleisti visą informaciją apie sveikatą

Pasak klinikos „InMedica“ šeimos gydytojos Veslavos Buzan, pasibaigus medicininės pažymos galiojimui didelė dalis pacientų apsilanko pas gydytoją iš pareigos, bet ne dėl to, kad sąmoningai norėtų pasitikrinti sveikatą.

Medicininė pažyma

Jos teigimu, profilaktinis sveikatos patikrinimas apima ne tik privalomuosius medicininius tyrimus, bet ir numatytą atsakomybę perduoti gydytojui visą informaciją apie esamus arba ankstesnius sveikatos sutrikimus. Nors sveikatos patikrinimas, pasak šeimos gydytojos, aktualus visiems, jis ypač svarbus vairuotojams nuo 50 metų, nes su amžiumi atsiranda daugiau sveikatos problemų, kurios gali turėti įtakos ir gebėjimui vairuoti.

„Sveikatos pažymos vairuotojams gali būti neišduodamos sergant epilepsija, esant regėjimo sutrikimams, judėjimo sistemos negalavimams, kurie kelia pavojų saugiam transporto priemonės vairavimui, taip pat – susirgimams, kurie gali sukelti staigius širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimus, pavyzdžiui, sunkias aritmijas. Vairuotojams, sergantiems tam tikromis psichinėmis ligomis ar turintiems priklausomybių, vairuotojo pažyma taip pat nebus išduota“, – pabrėžia V. Buzan.

Jos teigimu, pažymos asmuo taip pat gali negauti, jeigu atsisako atlikti reikalingus tyrimus, nepateikia reikalingos informacijos arba meluoja apie savo sveikatos būklę. „Neišduoti pažymos galima ir dėl nenuspėjamų ar ūmių sveikatos problemų, ypač, jeigu turima būklė trumpuoju laikotarpiu gali paveikti vairavimo gebėjimus. Tokiais atvejais šeimos gydytojas gali stabdyti pažymos išdavimą iki tol, kol problema bus išspręsta arba žmogaus būklė stabilizuosis“, – pasakoja šeimos gydytoja.

Medicininė pažyma

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją