Dabar į centrą atvykstantys vairuotojai, kad nemokėtų už automobilio stovėjimą, savo ratus rikiuoja ir taip nedideliame kieme. Tuo pasipiktinusiems gyventojams Savivaldybė sako galinti pasiūlyti tik vieną alternatyvą. Užėmė svetimi Kaip pasakojo jau kone keturis dešimtmečius Savanorių aikštės 3-iajame daugiabutyje gyvenantis senjoras, iki šiol ir prie jų namo, ir prie gretimų daugiabučių stovėjo ženklai, draudžiantys važiuoti automobiliams bei motociklams, išskyrus vietos gyventojų ir specialiajam transportui. Tačiau praėjusį penktadienį šie ženklai pašalinti. „Daugybę metų jie stovėjo, o dabar nupjovė. Kai paklausiau kodėl, paaiškinta, kad liepta panaikinti dėl šalia įsikūrusių verslininkų skundų“, – stebėjosi pensininkas.

Pasak jo, dabar Savanorių aikštės 3-iojo namo kieme mašinas statosi kas tik nori. Neseniai apmokestinus vienintelę centre buvusią nemokamą automobilių stovėjimo aikštelę prie IKI prekybos centro, už automobilio stovėjimą nenorintieji mokėti savo transporto priemones ėmė statyti daugiabučių kiemuose. „Kas nori, tas važiuoja. O gyventojams nebelieka kur pasistatyti savo automobilių, turime juos palikti mokamose vietose. Visas namas nesuprantame, kodėl panaikinti draudžiantys važiavimą ženklai“, – piktinosi senjoras.

Automobiliai daugiabučių kiemuose

Centro „privalumai“ Savanorių aikštės 3-iojo namo savininkų bendrijos pirmininkė Jurgita Radvilienė patvirtino, kad gyventojams sprendimas nuimti ženklus buvo išties nemaloni staigmena. Susisiekus su atsakingais Savivaldybės atstovais, pirmininkei paaiškinta, kad ženklai pašalinti dėl šalia įsikūrusių verslų skundų. „Anksčiau patys gyventojai dar bandė daryti tvarką, vaikydavo atvykėlius, bet dabar jokių apribojimų statyti automobilius neliko. Nors draudžiantys ženklai stovėjo daugybę metų, neva jie buvo pastatyti ne visai legaliai“, – pasakoja namo pirmininkė. Anot J. Radvilienės, jų kiemas išties probleminis. Nors gyventojai kiekvieną mėnesį moka nemažas sumas už aplinkos tvarkymą, realiai kiemo neturi – vos metras nuo namo.

Daugiabutis statytas 1960-aisiais, kai net nebuvo galima pagalvoti apie tokį skaičių automobilių. Tuomet suprojektuota tik dešimties vietų aikštelė. Pasak pirmininkės, dabar dieną išvažiavus iš kiemo, atsilaisvinusią vietą iš karto užima atvykėliai.

Aplinkui – grožio salonai, odontologijos kabinetai, vaistinė, parduotuvės, tad centre dirbantys žmonės ir ieškosi nemokamų vietų, mat jeigu reikia mokėti už stovėjimą visą dieną, susidaro nemaža suma. „Apmokestinus centre beveik visas stovėjimo vietas, dabar į mūsų vietas automobilius susistato kiti, o mums nebelieka vietos. Neretai atvažiuoja su prabangiu džipu ir nenorėdami mokėti tų 30 centų už stovėjimą, palieka mūsų kieme. Dargi automobilį numeta bet kaip, kad kiti negali pravažiuoti“, – pasakoja J. Radvilienė.

Suka ratus Pasak pirmininkės, dieną tikimybė rasti laisvą vietą automobiliui prie namo lygi nuliui.

Namo gyventojams lieka savo automobilius statyti mokamose vietose. Ir tik pasibaigus darbo dienai, kai ištuštėja miesto centras, gali perstatyti į savo kiemą. „Mūsų 24 butų namui tų parkavimo vietų užtektų, bet bėda, kad į mūsų kiemą nori ir svetimi. Tikrai vargstame, kuo toliau, tuo labiau. O Savivaldybės atstovai tik gūžčioja pečiais. Su kita pirmininke, kuri prižiūri kelis namus Laisvės aikštėje, bandysime vėl kreiptis į Savivaldybę, nes situacija tikrai nenormali“, – įsitikinusi J. Radvilienė.

Ji ir pati pasiūlė Savivaldybei galimą problemos sprendimo būdą – namo gyventojams suteikti lengvatines korteles, kurios leistų savo automobilius palikti ir mokamose vietose. Tačiau pritarimo, anot jos, nesulaukusi.

Automobiliai daugiabučių kiemuose

„Miegamuosiuose rajonuose problema, kur pasistatyti automobilį vakare, o pas mus laisvų vietų atsiranda tik po darbo valandų. Kai Savivaldybei pasiūliau mūsų gyventojams išduoti lengvatinius leidimus automobilius statytis ir kitur, gavau atsakymą, kad tokia praktika nėra taikoma. Tai gal reikėtų tą tvarką peržiūrėti“, – sako J. Radvilienė. Siūlo alternatyvą

Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjas Dalius Vadluga teigia, kad į visus skundus Savivaldybė reaguojanti. Jau prieš keletą metų iš centre esančių kiemų pašalinti važiuoti draudžiantys ženklai, tik Savanorių aikštės 3-iajam namui laikinai padaryta išimtis, kol buvo įrengiama požeminė konteinerių aikštelė. „Reikia suprasti, kad prie daugiabučių esančios automobilių stovėjimo aikštelės yra viešos, ne daugiabučių nuosavybė, todėl negali būti jokių draudimų čia automobilius statytis ne to namo gyventojams“, – teigė D. Vadluga.

Visgi jis sako suprantantis ir gyventojų nepasitenkinimą. Pasak vedėjo, gyventojai galėtų kreiptis į Savivaldybę, kad visa daugiabučio automobilių stovėjimo aikštelė būtų apmokestinta. Tuomet kitiems nebeliktų jokio tikslo automobilių statyti svetimame kieme, o čia gyvenantieji galėtų išsiimti lengvatinius leidimus.

D. Vadlugos nuomone, tokią naujovę galėtų išbandyti ir kitos centre esančių daugiabučių bendrijos, susiduriančios su ta pačia problema. „Apie tokią galimybę buvo informuoti ir daugiabučio gyventojai. Panevėžyje tokio atvejo dar neturime, bet šis namas gali padaryti pradžią. Apmokestinus daugiabučio kiemą, jame stovėjimas kainuotų tiek pat, kiek ir kitose mokamose automobilių stovėjimo aikštelėse, bet gyventojai galėtų išsiimti lengvatinius leidimus“, – siūlo D. Vadluga.