Tik transporto priemonei pradėjus judėti žmogui ima svaigti galva, pykina, jis tampa baltas it kreida, jaučia silpnumą, išpila šaltas prakaitas – tai dažniausi „supimo ligos“ požymiai. Iš tiesų tai nėra tikra liga. Žinant keletą taisyklių, nemalonių pojūčių keliaujant galima išvengti.

Pusiausvyrą valdo vestibulinis aparatas (ypatinga vidinėje ausyje esanti sistema). Jeigu jis silpnas, net nesmarkus sūpavimas gali sukelti nemalonius pojūčius, todėl likus iki išvykos traukiniu, lėktuvu ar kita susisiekimo priemone 2–4 savaitėms dar nevėlu jį treniruoti. Tai padės vestibulinį aparatą pripratinti prie galvos ir kūno padėties pasikeitimo ir patirti mažiau keblumų.

Pratimus patartina atlikti kasdien, galima pasitelkti įvairius jų derinius. Svarbiausią pusiausvyros pojūčio organą puikiai treniruoja šokiai, ypač tokie, kai reikia suktis.

Jais nesižavintieji gali mankštintis kitaip: lėtai suktis vietoje – po du kartus pagal laikrodžio rodyklę ir prieš ją. Vėliau, atsižvelgiant į savijautą, sukinių skaičių galima didinti.

Kitas pratimas atliekamas sėdint. Iš pradžių reikia galvą sukioti į kairę ir į dešinę pusę, paskui lenkti prie kairiojo ir prie dešiniojo peties. Kartojama po tris kartus.

Vestibulinį aparatą stiprina plaukiojimas baseine, o ypač – sukimasis vandenyje aplinkui arba kūlvirsčiai. Taip pat labai naudinga važinėti dviračiu, bet tik lėtai, nes taip išlaikyti pusiausvyrą daug sunkiau.

Yra ir tokių pratimų, kurie atliekami nejudant. Atsisėdus reikia įsižiūrėti į vieną tašką priešais save, paskui nukreipti žvilgsnį aukštyn, žemyn, į dešinę ir į kairę. Pakartoti dar sykį. Paskui tokius pat akių judesius atlikti užsimerkus.

Jeigu sode yra hamakas arba sūpynės, verta dažniau pasisupti – toks malonus laisvalaikio leidimas taip pat stiprina vestibulinį aparatą.

Likus kelioms paroms

Treniruotėms laiko jau nebeliko, bet įmanoma kelionei pasirengti taip, kad užsupimo nesmagumai būtų kuo mažesni. Patartina gerai išsimiegoti. Susikaupęs nuovargis sumažina organizmo prisitaikymo prie aplinkos galimybes, taigi nukenčia ir vestibulinio aparato darbas.

Visą naktį prieš išvykstant krautis ir tikrinti lagaminą arba į stotį skubėti tiesiai iš darbo tikrai neprotinga. Keletą dienų iki kelionės geriausia nevartoti svaigiųjų gėrimų – vestibulinį aparatą jie veikia neigiamai.

Kelionės dieną

Prieš išvykstant reikia pavalgyti, tik saikingai – esant perpildytam skrandžiui gali imti pykinti. O dėl alkio taip pat labiau užsupama.

Nuo seno žinoma, kad kelionę padeda lengviau ištverti imbieras, taigi galima pasiimti tų aštraus skonio šaknų arbatos. Tiks ir imbieriniai sausainiai arba ledinukai. Keliaujant naudinga pačiulpti kietų (ne šokoladinių) rūgščių saldainių. Pravers ir keli citrinos griežinėliai – jie sumažina pykinimą.

Beje, žmonės, patyrę užsupimo jausmą, dar nespėję įlipti į transporto priemonę jau ima galvoti, kokie nemalonumai jų laukia. Nuvyti neramias mintis padeda muzika, todėl verta pasiimti į kelionę ausinukus.

Vykstantieji su draugais galėtų pažaisti kokį nors žodinį žaidimą. Bet skaityti mobiliojo telefono arba planšetinio kompiuterio ekrane, žaisti tais prietaisais nepatariama – važiuojant į vieną artimą objektą nukreiptas žvilgsnis privers pasijusti prasčiau.

Vykstant autobusu geriausia, jei tik įmanoma, žiūrėti pro priekinį langą į tolį. Žvelgiant pro gretimą langą lauke esančių daiktų vaizdai keičiasi per greitai, tad naudingiau prisimerkti ir mėginti pasnausti. Taip reikėtų elgtis ir lėktuve ar traukinyje.

Pusiausvyros centrą vargina tvankumas ir karštis, todėl kaskart autobusui sustojus reikėtų bent trumpam išlipti.

Gera mintis – pasiimti terminio vandens veidui apsipurkšti. O geriamojo vandens pasiimti tiesiog būtina.

Verta žinoti

Žmonės, kuriuos važiuojant užsupa, automobilyje turėtų sėstis netoli vairuotojo – priekyje mažiau krato ir gerai matomas horizontas.

Tinkamiausios vietos autobuse – maždaug iki salono vidurio, užpakalinė jo dalis labiau siūbuoja. Traukinyje bijantieji būti užsupti turėtų rinktis pirmojo vagono už mašinisto kabinos vidurį.

Lėktuve patartina teikti pirmenybę sėdynėms ties sparnais, įsitaisius esančiose salono gale diskomforto išvengti bus sunkiau.

Pastebėta, kad moterys užsupimo nemalonumus labiau jaučia menstruacijų metu, todėl tomis dienomis geriau niekur nevykti, o jei kelionės atidėti negalima, verta jai pasirinkti vėsiausią paros laiką.

Daugiau naujienų skaitykite naujienos.lt.