„Regitros“ korupcijos prevencijos pareigūnas Edmundas Bogavičius sako, jog praėjusiais metais užfiksuota keliasdešimt tokių atvejų, kai žmonės atvyko laikyti egzaminą arba su įrangos pagalba, arba atsiuntė kitus asmenis. Šiais metais stebimas tokių situacijų mažėjimas.
Asmenys, atvykę į teorijos egzaminą, yra patikrinami metalo detektoriumi, kuris aptinka rūbuose paslėptą įrangą.
„Dažniausiai įrangą slepia priekinėje dalyje arba pažastyse, tose vietose, kur būtų sunkiau aptikti. Tie klientai, kurie ieško pagalbos neteisėtu būdu išlaikyti egzaminus, yra išmanūs“, – pastebi E. Bogavičius.
Pavyzdžiui, Vilniaus padalinyje egzaminuojamų asmenų srautas yra didelis, todėl įėjus į egzaminavimo patalpas juos pasitinka stacionarus metalo detektorius – vartai. Pasak „Regitros“ korupcijos prevencijos pareigūno, jie atlieka pirminę patikrą, o gavus signalą, kad asmuo turi metalo prietaisų, atliekama detali jo apžiūra.
E. Bogavičius pademonstruoja ir įrangą, kuri buvo konfiskuota vienos tokios apžiūros metu.
„Tai yra mobilaus ryšio telefonas, jis reikalingas tam, kad būtų palaikomas ryšys. Yra kamera, kuri buvo asmeniui įmontuota priekyje, po sagomis ar į rūbus įmontuoja – įvairiai, kad niekas nepastebėtų, jos pagalba būtų galima transliuoti vaizdą tretiesiems asmenims ir jie galėtų pasakinėti per ausines. Yra ritė, kuri stiprina signalą ir yra ausinė, per kurią asmuo gauna atsakymus“, – sukčių schemas pasakoja E. Bogavičius.
Prireikė net medikų pagalbos
„Regitros“ atstovo teigimu, yra pasitaikę atvejų, kad sukčiavimo įrangą žmogus susikišo taip giliai, kad prireikė net medikų pagalbos. Pavyzdžiui, žmogui įtarus, kad jis gali būti sučiuptas, norėdamas išsiimti ausinę, ją dar labiau įstumia į ausį, o be medikų pagalbos to padaryti neįmanoma.
„Turėjome atvejį, kai Šiauliuose buvo kviečiami medikai, kad asmeniui padėtų išsitraukti ausinę, su kuria bandė laikyti egzaminą“, – sako E. Bogavičius.
Neseniai buvo išaiškinti keli vertėjai, kurie padėdavo išlaikyti teorijos egzaminą užsieniečiams.
„Esame numatę keletą prevencinių priemonių užsieniečiams, kurie laiko egzaminus su vertėjo pagalba. Pirmiausia – vertėjas yra supažindinamas su sąlygomis ir jis pasirašo, kad žino, jog negalės padėti egzamino metu.
Toliau, kadangi yra daromas tiek vaizdo, tiek garso įrašas, atliekant rizikos analizę, atsirenkame egzaminus, kuriuos patikriname ir tokiu atveju nustatome, ar vertimas tikrai atitiko testo klausimus ir atsakymus.
Jeigu nustatome pasakinėjimo atvejus, tai egzaminuojamajam panaikiname egzamino rezultatą, o vertėjai yra įtraukiami į nepatikimų vertėjų sąrašą“, – tikina „Regitros“ korupcijos prevencijos pareigūnas.
Galima pastebėti pasiūlymų išlaikyti egzaminus ar net įgyti patį vairavimo pažymėjimą socialiuose tinkluose, tačiau E. Bogavičius perspėja, kad tikras vairuotojo pažymėjimas išduodamas tik „Regitroje“.
„Paskutinis iš atvejų buvo Kaune, kai asmuo, atvykęs į „Regitrą“, norėjo atsiimti vairuotojo pažymėjimą, ir mūsų darbuotojai, patikrinę duomenų bazėje, pastebėjo, kad šis asmuo nei teorijos, nei praktikos egzaminų nebuvo laikęs“, – pasakoja E. Bogavičius.
Pasak jo, pasitaiko ir atvejų, kai praktikos vairavimo metu žmonės siūlo pinigų egzaminuotojams. Kartais pasiūloma žodžiu, kartais – iškart kišant pinigus į egzaminuotojų kišenes. Tokios situacijos perduodamos tiek kitiems „Regitros“ darbuotojams, tiek teisėsaugai.