Pirma klaida – nepatikima pirkimo vieta
„Automobilio priekinių žibintų halogeninės lemputės yra vienas iš dažniausiai keičiamų eksploatacinių automobilio elementų, kurio pasirinkimo kriterijumi dažnai tampa kaina – tai neretai pakiša koją sutaupyti norintiems vairuotojams“, – vieną dažniausiai daromų klaidų įvardija Vilniuje įsikūrusio autoserviso vadovas Julius Kalpokas.
Pasak J. Kalpoko, vairuotojai bando eksperimentuoti ir susivilioję žema kaina automobilių žibintams skirtas lemputes perka ne specializuotose parduotuvėse, o turguje ar nepatikimose interneto svetainėse, taip rizikuodami įsigyti nekokybiškas ir neoriginalias prekes: „Plika akimi pastebėti skirtumus tarp originalios ir neoriginalios lempučių kartais itin sudėtinga ar net neįmanoma – dažnai jų forma ir matmenys yra idealiai imituojami“.
Todėl ekspertai pataria atkreipti dėmesį į kainą – neoriginalios lemputės kaina, palyginti su rinkos verte, dažniausiai būna smarkiai sumažinta. Kitas veiksnys – pirkimo vieta. Taip pat svarbu apžiūrėti lempučių pakuotes – daugumos pakuočių, pavyzdžiui, gamintojo „Philips“, šone yra QR kodas, kurį nuskenavus išmaniuoju telefonu vartotojas gauna informaciją apie tai, ar prekė yra originali.
Antra klaida – per mažas dėmesys kokybei
Ekspertai akcentuoja, kad kokybiškas lemputes šiandien nusako jų medžiagų kokybė, gamybos technologija ir net pakavimo bei paskirstymo sistema.
Ypač didelį dėmesį vertėtų skirti lemputės stiklui: „Jei kokybiškuose produktuose naudojamas kvarcinis stiklas, turintis mažą šiluminio plėtimosi koeficientą, tai neoriginaliose lemputėse rasime pigų stiklą, kuris, esant aukštai temperatūrai, gali sukelti sprogimą. Be to kokybiškas stiklas garantuojančią dar geresnį šviesos pralaidumą ir šviesos srauto pasiskirstymą kelyje“, – svarbiausius kokybės parametrus išskiria „Philips“ atstovė Violeta Pasionek.
Daugelis vairuotojų, nusprendusių patys pasikeisti perdegusią lemputę, žino, kad stiklinės lemputės negalima liesti pirštais – ant jos palikus pirštų atspaudus, šviesos spindulys gali išsikreipti arba sprogti lempos viduje: „Todėl lemputės kokybei įtakos turi ir pats pakavimo procesas gamykloje, kuris privalo vykti laikantis aukšto technologinio režimo. Reikšminga ir lemputės dėžutė, turinti garantuoti nepažeistos būklės gaminio pristatymą vartotojui“, – akcentuoja V. Pasionek.
Lempučių kokybei įtakos turi ir tauriųjų dujų mišinio sudėtis – nors gamintojų ji visuomet yra laikoma paslaptyje, būtent šis mišinys yra atsakingas už šviesos kokybę bei pačios lemputės tarnavimo laiką.
„Ne ką mažiau svarbus ir lemputės siūlas – jį sudaro spiralė, plonesnė už žmogaus plaukus, todėl jo montavimas ant kaiščio konstrukcijos reikalauja didelio tikslumo, o kiekvienas nukrypimas nuo fiksuoto modelio gali pabloginti kokybę bei lemti blogesnę šviesos pluošto geometriją. Tas pats pasakytina ir apie stiklui dengti naudojamus dažus – netinkamos kokybės pigmentas, reaguodamas su aukšta lemputės veikimo temperatūra, gali sukelti, vadinamąjį, dujų susidarymo efektą. Jo metu išbėgančios dažų dalelės uždengs vidinius lempos elementus“, –specialistė.
Trečia klaida – neįvertintas lemputės ryškumas
Ekspertai akcentuoja, kad nepakankamai įvertinus lemputės kilmę ir detalių kokybę, toliau dažniausiai suklystama pasirenkant per silpnos arba per ryškios šviesios lemputes.
„Kai perkate lemputes savo transporto priemonei, turite žinoti ne tik kokio tipo lempučių reikia, bet ir kam jos skirtos, pavyzdžiui, automobilio valstybinio numerio apšvietimo ir ilgojo matymo žibintų lemputės visiškai skirsis. Automobilių gamintojai savo rekomendacijose dažniausiai nurodo ne tik lemputės galią, bet ir tipą – svarbu įvertinti šią informaciją ir rekomendacijų laikyti“, – patarimais dalijasi J. Kalpokas, akcentuodamas, kad netinkamai parinktos, per stiprios lemputės kelyje gali akinti kitus vairuotojus, per silpnos – neužtikrina tinkamo saugumo kelyje.
Ketvirta klaida – lemputė netinkamam atstumui
Autoserviso salono vadovas teigia, kad norint tinkamai išsirinkti bet kurias automobilio lemputes, būtina įvertinti ir gyvenamąją vietą bei atstumus, kuriuos kasdien tenka įveikti.
„Jei daugiausia tenka važinėti ilgas distancijas gerai apšviestais automagistralės ar miesto keliais, rinkitės lemputes, kurių gamintojai žada kuo ilgesnį tarnavimo laiką, tačiau nepamirškite, kad tokioms lemputėms paprastai trūksta ryškumo. Jei gyvenate užmiestyje ir, natūralu, dažniau susiduriate su neapšviestomis gatvėmis, prastesnės būklės keliais ar miškingomis vietovėmis – įvertinkite automobilio lempučių ryškumą, kuris įprastai ant pakuočių nurodomas žymeniu su pliusu ir procentais (pvz., +80 proc.), ir apšviečiamą atstumą – kuo jis didesnis, tuo turėsite ilgesnį stabdymo kelią ir daugiau laiko sureaguoti į kliūtis“, – patarimais dalijasi J. Kalpokas.