Skaičiuojama, kad net iki 20 proc. Europos gyventojų, medžių ir pievų žydėjimo laikotarpiu, patiria alergines reakcijas, reikšmingai bloginančias gyvenimo kokybę, mažinančias darbingumą ar net galinčias riboti socialinį žmogaus gyvenimą. Tyrimais patvirtinta, kad darbo efektyvumas gali nukentėti trečdaliu. Dėl negalėjimo susikaupti, pilnavertiškai pailsėti ženkliai sumažėja ir mokymosi rezultatai – mokinių, kenčiančių nuo alergijos, pažymiai gali būti net balu mažesni, nei tų, kurie neturi alergijų.

Pasak Medicinos diagnostikos ir gydymo centro alergologijos ekspertų, įvairių augalų žiedadulkės mūsų platumose ore tvyro nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens, o keičiantis klimato sąlygoms jau kuris laikas stebimos ir naujos tendencijos, kai padidėjusi žiedadulkių koncentracija fiksuojama net ir žiemą, kai už lango dar yra sniego. Be to, manoma kad dėl šylančio klimato augalai išskiria net iki 60 proc. daugiau žiedadulkių.

Alergenai patenka į patalpas ir automobilius

Pavasarį norisi plačiai praverti langus, nepagalvojant, kad tai suintensyvins alergiją ne tik būnant lauke, bet ir namuose, automobilyje. Dažnai pamirštame, kad automobiliuose yra oro filtrai bei vidinis oro cirkuliacijos rėžimas, kuris tikrai sumažintų kontaktą su žiedadulkėmis. Žiedadulkės nusėdusios ant paviršių ar prikibusios prie veido, blakstienų, drabužių – gali sukelti alergines reakcijas. Dėl to labai svarbu, tiesiog mechaniškai jas nuplauti nuo visų paviršių, veido ir rankų.

Siekiant apsaugoti automobilius, pasak švaros eksperto, prireiks didesnio atidumo.

„Visų pirma derėtų atkreipti dėmesį į automobilio parkavimo vietą. Kadangi žiedadulkės yra lengvos, automobiliui judant tikimybės joms nusėsti ant kėbulo praktiškai nėra – žiedadulkes nupučia oro srautas. Visgi paliktas po žydinčiais medžiais automobilis netruks būti padengtas lipniomis žiedadulkėmis“, – sako Algirdas Plečkaitis, „Švaros brolių“ automobilių švaros centrų vadovas.

Radus žiedadulkėmis padengtą automobilį rekomenduojama jį tinkamai nuplauti taip išvengiant tolesnių problemų.

„Žiedadulkės santykinai lengvai nusiplauna visose įprastose plovyklose, jei neleidžiame lipnioms dėmėms įsisenėti ir susimaišyti su kitomis kelio apnašomis. Palikus žiedadulkes ilgam laikui, lipnus žiedadulkių skystis ima veikti kaip klijai, prie kurių limpą kiti nuo kelio dangos pakelti nešvarumai, o saulėje šis mišinys prikepa prie kėbulo tapdamas didesne problema“, – sako Algirdas Plečkaitis, „Švaros brolių“ automobilių švaros centrų vadovas.

Ekspertas pasakoja, kad dalis lietuvių laukia, kol lietus nuskalaus automobilį nemokamai, tačiau pabrėžia, kad kokybiško plovimo lietus neatstoja.

„Nors lietus žiedadulkes ir nuskalauja, po lietaus ant kėbulo lieka vandens lašų žymės, nekeliančios estetinio pasigerėjimo. Be to, lietaus nuplaunamos žiedadulkės patenka į technines ertmes ties priekiniu stiklu, kaupiasi tarpuose tarp varstomų automobilio dalių, gali patekti į vėdinimo ar aušinimo sistemą. Vėliau varstant dureles oro srautas perneša išdžiūvusias žiedadulkes į automobilio vidų, kur jos gali tapti dirgikliu jautresniems ar alergiškiems vairuotojams“, – sako A. Plečkaitis.

Alergiškiems asmenims rekomenduojama vairuojant laikyti langus uždarytus, o saloną vėsinti įjungus oro kondicionierių, tačiau prieš tai svarbu po žiemos įvertinti jo būklę.

„Žiemos metu naudojant oro kondicionierių, jo viduje dėl temperatūrų skirtumo susidaro vandens lašeliai arba kondensatas – ši drėgmė tampa puikia terpe veistis bakterijoms. Jei pavasarį įjungus oro kondicionierių pasijunta drėgmės, seno drabužio ar, juo labiau, pelėsio kvapas – sistemą būtina tinkamai dezinfekuoti ir išvalyti. Pašaliniai kvapai kyla dėl kondicionavimo sistemoje esančių bakterijų, kurios gali dirginti jautresnius ar alergiškus asmenis ilgesnių kelionių metu“, – sako A. Plečkaitis.

Trys Medicinos diagnostikos ir gydymo centro alergologijų patarimai alergiškiems asmenims:

  • Naudokitės programėlėmis ar portalais kaip „Miesto plaučiai“, padedančiais sekti įvairių augalų žydėjimo pikus, žiedadulkių koncentraciją ore ir pagal tai riboti laiką gryname ore
  • Patalpas vėdinkite iškart po lietaus – tada dėl drėgmės žiedadulkių koncentracija ore laikinai sumažėja
  • Laikykitės bendros higienos, dažniau drėgnu būdu valykite namų paviršius, taip sumažinsite žiedadulkių savo aplinkoje
Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją