„Longo LT“ vadovas Paulius Valiukėnas atkreipdamas dėmesį į pavienius automobilių pardavėjus ir automobilių turgus, pažymi, kad pirkėjai prieš priimdami sprendimą įsigyti automobilį, turi išlikti budrūs. Mat neretai pardavėjai užsiima įtarimų keliančia veikla, dėl ko dažniausiai nukenčia pirkėjas.

„Bendrai automobilių turguose deja, tačiau dar vis vyrauja nesąžininga prekyba: yra nerodomos pilnos sumos, kurios imamos tik grynaisiais, slepiami mokesčiai ir pan. Taip elgiamasi, nesi norima užsidirbti daugiau ir galiausiai šiose situacijose pralaimi pirkėjas, netekęs pinigų bei įsigijęs transporto priemonę su užslėptais defektais“, – pabrėžia P. Valiukėnas.

Ekspertas taip pat priduria, kad iš nepatikimų rankų įsigyti automobiliai tampa tikru galvos skausmų, nes po gražia išore neretai slepiami dideli gedimai: „Pavieniai automobilių perpardavinėtojai prieš išstatydami automobilius jų apžiūrai, kruopščiai pasirūpina šių išore, kad automobilis būtų akiai malonus. Visgi, po tuo gali slėptis neaiški techninė būklė. Ir tik įsigijus automobilį, pirkėjas supranta, kad šis su defektu.“

Tiesus kelias į nepasitikėjimą

Kaip išskiria P. Valiukėnas, tokios patirtys sukuria sniego gniūžtės efektą. Viena bloga patirtis po kitos klientams sukuria nesaugumo jausmą ir skatina skeptiškai žvelgti į naudotų automobilių rinką.

„Klientai patyrę nusivylimą ima nepasitikėti net skaidriais verslais, kurie siekia ne tik parduoti kokybišką prekę, bet ir prisiimti atsakomybę. Todėl dažniausiai girdimi stereotipai apie perparduodamas transporto priemonės Lietuvoje yra du – automobiliai arba surūdiję, arba su stipriai atsukta rida“, – išskiria P. Valiukėnas.

Automobiliai

Vis tik ekspertas ragina „nenurašyti“ visos naudotų automobilių rinkos. Jo teigimu, įsigyti tenkinančią transporto priemonę tikrai įmanoma, tik svarbu atlikti tam tikrus „namų darbus“: „Nereikėtų vadovautis vien nusistovėjusiais stereotipais ar mitais. Naudotas automobilis pirktas Lietuvoje gali būti puikios techninės ir kosmetinės būklės. Viskas priklauso nuo to, kaip jis buvo eksploatuotas ir prižiūrimas.“

Sukčius demaskuoti padės šie klausimai

P. Valiukėnas pataria visais atvejais imtis atsargumo. Pagrindinė ir esminė priemonė – smalsumas, kurio vedami klientai privalo iškamantinėti pardavėją apie norima įsigyti automobilį ir nevengti užduoti jums rūpimus klausimus.

„Prieš perkant naudotą transporto priemonę pirkėjui svarbu išsiaiškinti, kas yra jo pardavėjas ir ar automobilis jam priklauso. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, ar pardavimo sutartyje nurodoma visa automobilio suma, nes tai – svarbus indikatorius apie pardavėjo patikimumą. Žinoma, būtinai paklauskite, kada buvo atlikti automobilio aptarnavimai ir ar prieš jį įsigyjant galima automobilį patikrinti servise. Pardavėjo būtinai paprašykite atlikti bandomąjį važiavimą. Visa tai leis suprasti, ar nusižiūrėta transporto priemonė yra kokybiška ir niekas nėra slepiama, nes bandant pardavėjui apeiti nors vieną iš šių indikatorių gali kilti įtarimas, kad galimai iš jūsų viso labo yra bandoma pasipelnyti“, – dalinasi patarimais P. Valiukėnas.

Pirkite naudotą automobilį tik iš patikimų rankų

P. Valiukėnas pataria nukentėjus nuo nesąžiningos veiklos kreiptis į atitinkamas institucijas. Tačiau visų pirma norint neįkliūti į sukčių pinkles rekomenduoja ieškoti oficialių ir skaidrių naudotų automobilių pardavėjų: „Jei nukentėjote nuo apgavikų, kurie jums pardavė automobilį su defektais – kreipkitės į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą ar netgi į teismą. Vis dėlto prisiminkite, kad visų šių nesusipratimų galima išvengti, jei transporto priemonę pirksite iš patikimų rankų.“

Automobiliai

Problemos salone – ir dėl rūkalų ar kartu keliavusių gyvūnų

Jeigu automobilyje rūkoma, tabako dūmai nusėda ir įsigeria į paviršius. Dėl šios priežasties vien tik išvėdinti saloną neužtenka.

„Deals On Wheels“ įkūrėjas Laurynas Boguševičius sako, kad problemos dydis gali priklausyti nuo to, kiek ankstesnis savininkas buvo užkietėjęs rūkalius, tačiau, pirkdamas automobilį iš įmonės, naudoto automobilio pirkėjas dažniausiai nė nepastebės, kad jame buvo rūkoma.

Automobilyje naudojant bedūmius tabako gaminius, problemų dėl nuosėdų ir kvapo iš esmės nekyla. Pašnekovo teigimu, užtenka kuriam laikui palikti pravirą automobilio langą. Ankstesnio šeimininko šuo aktualu alergiškiems žmonėms „Lietuviams nėra svarbu, ar perkamame naudotame automobilyje buvo vežiojami gyvūnai. Iki šiol nė vienas pirkėjas nėra to klausęs“, – sako L. Boguševičius.,

Klausimas, ar ankstesnis automobilio savininkas jame važiojosi savo šunį arba katę, gali būti aktualus žmonėms, kurie yra alergiški naminiams augintiniams. Nustatyti tai plika akimi pavyksta ne visada. Įmonės į Lietuvą paprastai atveža gana tvarkingus, mažai naudotus automobilius. Matomus akivaizdžius gyvūnų paliktus pėdsakus ir dėmes galima nesunkiai išvalyti, ypač iš odinių sėdynių. Bet net jeigu tokių pėdsakų nėra, alergiškam pirkėjui įsigytą naudotą automobilį visada patartina nuvežti į valyklą ir gerai išvalyti saloną, ypač jeigu automobilis perkamas iš privatus asmens.

L. Boguševičius sako, kad automobilio salono tvarka labiausiai priklauso tik nuo šeimininko švaros standarto ir požiūrio į asmeninę higieną.

„Yra tekę matyti automobilių, kurių salonas primena sąvartyną, ir tokių, kurių šeimininkai, kaskart pasinaudoję automobiliu, siurbia kilimėlį. Aš pats laikausi nerašytos taisyklės savo šeimos automobilius iššveisti kiekvieną pavasarį – man tai savotiška meditacija“, – kalba L. Boguševičius.