„Praktiškai metai, kai kalbame šia tema. Skaičiavome, kad 440 tūkst. vairuotojų per metus turi pasirūpinti šia nauja pareiga. Per šį laikotarpį sveikatą pasitikrino 344 tūkstančiai vairuotojų, tai yra, 8 iš 10. Kalbant apie mastą – įsivaizduokite, kad pasitikrino visi Kauno miesto gyventojai“, – sako „Regitros“ generalinis direktorius Vaidas Dominauskas.
Anot jo, buvo svarstoma, ar įmanoma tokį kiekį žmonių sutelkti ir pasiekti kiekvieną Lietuvos vairuotoją. Jis dėkoja kiekvienam vairuotojui, kuris prisiėmė atsakomybę pasitikrinti sveikatą ir saugiai dalyvautų eisme.
„Dar turime asmenų, kurie nepasitikrinę, aplinkybės gali būti labai įvairios. Kviečiu išnaudoti gruodžio mėnesį, „Regitros“ puslapyje pasitikrinti, ar medicininė pažyma galioja, jeigu ne – registruotis pas šeimos gydytoją ir pasirūpinti šia pareiga, o naujus metus pasitikti šventiškomis nuotaikomis“, – ragina V. Dominauskas.
Spalio mėnesį dar buvo likę apie 115 tūkstančių vairuotojų, kuriems būtina atlikti sveikatos patikrą. Pasak V. Dominausko, vairuotojų aktyvumas vis didėja, kasdien pasitikrina apie 2000 vairuotojų, sveikatos nepasitikrino dar 98 tūkstančiai asmenų.
„Tikrai jų nebus nulis. Dalis mūsų šalies piliečių yra išvykę ir negyvena Lietuvoje. Mano aplinkoje yra žmonių, kurie įsivertinę savo sveikatos būklę, nusprendė nebedalyvauti eisme“, – tikina „Regitros“ generalinis direktorius.
Turimais duomenimis, pagrindinė grupė vairuotojų, kurie dar nėra pasitikrinę sveikatos yra jaunieji 25-30 metų, likę dar beveik 25 tūkstančiai nepasitikrinusių asmenų. Aktyviausiai tikrinasi 40-50 amžiaus grupė. Mažiausiai aktyvūs šiaurės Lietuvos gyventojai, pavyzdžiui, Zarasai, Visaginas ir Panevėžio miesto gyventojai.
Viešosios tvarkos biuro Administracinės veiklos ir eismo priežiūros skyriaus viršininkas Rytis Vosylius sako, kad pareigūnai nėra numatę papildomų reidų, kurių metu tikrins vairuotojus. Tiesa, pavyzdžiui, jeigu vairuotojas viršija greitį ir jį užfiksuoja greičio matuoklis, automatiškai tikrinamas ir vairuotojo pažymėjimo galiojimas.
„Atsakomybė 30–50 eurų. Pirmą kartą – 15 eurų, tai yra, pusė minimalios nuobaudos. Tokia pati kaip laiku nepasikeitus vairuotojo pažymėjimo. Tai nėra taip, kad asmuo neturi teisės vairuoti“, – perspėja R. Vosylius.
Kaip informuoja sveikatos apsaugos viceministras Edgaras Drižius, vietų pas šeimos gydytojus dar turėtų būti, nes ministerija negavo pastabų, jog jie nespėja susitvarkyti su išaugusiu pacientų skaičiumi.
Ne vienas sveikatą pasitikrinęs vairuotojas pasakojo, kad patikra atliekama atmestinai. Esą beveik užtenka tik susimokėti ir po keleto minučių pažyma jau yra. E. Drižius sako, kad ministerija gavo vos kelis skundus.
„Nepriklausomai nuo to, kaip jie žiūri į darbą, medikai prisiima atsakomybę už patikrą. Raginsiu būti pilietiškais ir į tuos atvejus reikia ištirti. Esu tikras, kad medikai prisideda prie eismo saugumo“, – teigia E. Drižius.
V. Dominauskas sako, jog diskusijų apie įstatymo atidėjimą nebuvo ir jis nukeliamas nebus.