Subalansuoti seno ir naujo deriniai

Rekonstruotą daugiabutį centrinėje miesto dalyje galima drąsiai pavadinti žaliuoju latvių architektų manifestu, nes jo kūrėjai siekė sugrąžinti daugiau gamtos į miesto centrą. Rekonstruotame pastate puikiai subalansuoti sena ir nauja deriniai – išreiškiama pagarba Rygos istorijai ir miesto architektūriniam bei kultūriniam savitumui, nemenkinant šiuolaikinių sprendimų.

Art nouveau pastatas su lauko erdve – bendruomeniškumui skatinti

Architektų teigimu, taip išsaugomas Art nouveau paveldas, kuriuo Ryga ypač turtinga, kartu išplečiant pastatą nauju tūriu. Ant originalaus XX a. pradžios pastato buvo užkeltas stiklinis antstatas su stiklinėmis fasadų sistemomis taip, kad jis tarsi įsitaisytų tarp kaimyninių pastatų, juos atspindėdamas. Kiekvienas komplekso butas turi savo balkoną, iš kurio atsiveria vaizdas į centrinį kiemą, su apeigų vietą primenančia vidaus erdve. Lauko prieglobstis skirtas paskatinti gyventojus išeiti už savo namų privatumo ribų, susisiekti tarpusavyje ir lėtai įsilieti į bendruomenę. Ši idėja atsispindi ir fojė bei bendrosiose patalpose.

HOFT fasadas (Klavs Loris nuotr.)

Kalbant apie kokybinę pridėtinę projekto vertę, architektai teigia, kad šiuo projektu įgyvendintas svarbus sprendimas burti bendruomenę miesto centre, taip suteikiant jam gyvybės. „HOFT“ parodo, kad XXI a. miesto centrai vis dar gali būti labai gyvenami ir kad gyvenimas miesto bute derinamas su galimybe patekti į lauką ir įsilieti į bendruomenę“, – sako projekto kūrėjai.

Dėkinga „HOFT“ vieta leido atsiskleisti pastatui – greta esantys ryškiausi Rygos Art nouveau pavyzdžiai praturtina jo architektūrą, kurios gerąsias autentiškas savybes architektai ypač
siekė pabrėžti. Kitoje gatvės pusėje esantys pastatai tampa tarsi paveikslai tuose kambariuose, kurių langai yra į gatvės pusę. Interjere taip pat buvo interpretuojamas Art nouveau stilius, renkantis formas, apdailos medžiagas, spalvas, paviršius, formas ir kuriant atitinkamą nuotaiką. Pavyzdžiui, bendrojo kambario lubos dekoruotos autentiškais karnizais, kurių nepavyko išsaugoti pagal pirminę paskirtį. Remiantis „Open AD“ filosofija, pastate gausu individualiai sukurtų detalių ir baldų. Netgi tokie elementai kaip žalvarinės durų lentos buvo specialiai užsakytos šiam objektui. Meno kūriniai yra originalūs vietinio menininko Klavo Lorio autoriniai darbai.

HOFT interjeras (Klavs Loris)

Medžiai balkonuose – pastato tapatybės pagrindas

„Skraidantys“ spygliuočiai ir bonsai – tai pagarbi ir šiuolaikiška Art nouveau interpretacija su gamtos įkvėptais motyvais ir novatoriškas būdas suteikti miestui daugiau žalumos. „Mes sukūrėme specialius stendus ir dėžes, kad jie galėtų tarytum skristi įvairiais lygiais, būti matomi bet kuriuo metu ir suteikti gyventojams komforto bei įkvėpimo. Jie yra pastato tapatybės pagrindas, atsispindi logotipe, grafiniame dizaine ir įėjimo į kiemą vartuose“, – sako architektai.

HOFT interjeras (Klavs Loris)

Pasak architektų, pastato vystytojai „R.Evolution City“ turi išskirtinį požiūrį į gyvenamąsias patalpas. Jų tikslas, kad „kiekvienas projektas būtų ne tik pastatas, bet ir asmenybė, turinti ypatingą atmosferą, sielą, charakterį ir energiją, idealiai tinkanti patogiam harmoningam gyvenimui“. Jie renkasi dirbti su architektais, kuriuos įkvepia gamta ir kurie gerbia aplinką.

„HOFT“ pastatas susideda iš dviejų dalių – originalaus XIX a. Art nouveau pastato palei gatvės perimetrą, kurio autentiškos detalės kruopščiai restauruotos. Ant šio pastato užkeltas stiklinis dviejų aukštų antstatas, siekiant praplėsti pastato tūrį. Kiemo pusėje suprojektuotas visiškai naujas priestatas.

Studijai „Open AD“ įgyvendinant daugiabučio projektą Rygos centre, buvo laikomasi trijų pagrindinių principų:

  • pagarba istoriškai susiklosčiusiam miesto architektūriniam kontekstui;
  • pažangių šiuolaikinės architektūros principų taikymas;
  • siekis grąžinti miestui daugiau gamtos.