„Rūpinamės kaip mažinti emigraciją, didinti gimstamumą, norime, kad šeimose būtų kuo daugiau vaikų. Dabar tai skatiname dalindami vaiko pinigus, tačiau aš manau, kad reikia sukti kitu keliu. Paprasčiausiai pastatyti daugiau vaikų darželių“, – siūlo A. Avulis.
Verslininkas sako, kad kitas svarbus aspektas – jie turi būti visiškai nemokami. Tai nėra utopinė idėja, nes šiandien mūsų šalyje nemokamos medicinos paslaugos, mokslas. A. Avulis ir pagrindžia savo idėją – jei norime, kad žmonės norėtų auginti kuo daugiau vaikų, reikia jiems sudaryti tam tinkamas sąlygas. Norą kurti gausesnę šeimą toli gražu ne visada lemia pinigų kiekis.
„Žinau ką reiškia užsiėmusiam žmogui vežioti vaikus po darželius, kiek tai atima laiko, kaip sunku gauti vietą šioje įstaigoje, kaip brangiai tai kainuoja. Daugybė žmonių nuleidžia rankas, nes paprasčiausiai negauna vietos ugdymo įstaigoje ir nerizikuoja turėti daugiau vaikų. Jei sukurtume tokią infrastruktūrą, kuri leistų šeimai atsisakyti dalies buitinių rūpesčių, visiems būtų lengviau“, – dėsto verslininkas, pats užauginęs dvi dukras ir turintis keturis anūkus.
A. Avulis įvardina ir iš kur būtų galima paimti pinigų masinėms darželių statyboms. Lietuvoje egzistuoja Valstybinė investicijų programa (VIP), per kurią per metus paskirstoma bent milijardas eurų. Pastatyti vienam darželiui reikia 3–5 mln. eurų. Jei iš šios programos būtų paimta dalis lėšų ir pradėta vystyti ikimokyklinių ugdymo įstaigų infrastruktūra, išspręstume nemažai problemų.
„Nors dabar visi kalba, tačiau jaunos šeimos realiai nejaučia valstybės paramos. Keliasdešimt eurų valstybės paramos gerai, tačiau kur kas geriau būtų jei kiekviena šeima žinotų, kad tikrai galės vaiką vesti į darželį prie namų ar darbo“, – aiškina A. Avulis.
Jis prisipažįsta, kad mato, kaip vargsta jo dukros, kurioms be darbo reikia rūpintis ir vaikais.
Jei žmogus nori dirbti ir tuo pačiu kopti karjeros laiptais, vien buitiniai rūpesčiai gali atbaidyti nuo noro kurti didesnę šeimą. Tuo labiau, kad dažnai norint nuvežti vaiką į ikimokyklinio ugdymo įstaigą reikia važiuoti per visą miestą, keltis kur kas anksčiau nei paprastai, žadinti mažylį.
„Kol kas mes tik kalbame apie paramą jaunoms šeimoms. Tai imkime ir padarykime kažką, kas joms suteiktų realią pagalbą. Tuo labiau, kad pastatyti darželius nėra ypatingai brangu ar sudėtinga. Dabar mes taškome pinigus, statome nelabai reikalingus pastatus, kuriuos valstybė galėtų tiesiog nuomotis ir taip sutaupyti“, – aiškina A. Avulis.
Jis sako, kad jei jo paklaustų iš kur tokiems projektams paimti pinigų, jis galėtų pirštų parodyti į tas biudžeto eilutes, kurios skirtos neefektyviems ir net nuostolingiems valstybiniams projektams.