Pasaulio žmogiškųjų išteklių valdymo platformos „Deel“ plėtros vadovė Baltijos, Vidurio ir Rytų Europos regione Liina Laas, pati jau daug metų dirbanti nuotoliu, pranešime žiniasklaidai sako, kad dirbant iš namų nubrėžti ribą tarp darbo ir asmeninės erdvės sunku, bet tai būtina sąlyga motyvacijai.

„Sveikinimai tiems, kurie susikaupia ir gali dirbti be specialaus nusiteikimo ant virtuvės stalo, lyginimo lentos, užsidarę vonioje ar tiesiog buitinėje netvarkoje. Daugumai visgi padeda atitinkama aplinka ir ritualai. Ne veltui sporto treneriai pataria mankštai namuose apsirengti specialius drabužius, o juk galima judėti vilkint kad ir pižama“, – sako L. Laas.

Be to, atkreipia dėmesį L. Laas, sukurta darbinė aplinka atitinkamai nuteikia ir namiškius – juos savotiškai sudrausmina, kad neįžengtų į erdvę, kai turite svarbų virtualų susitikimą, ar bent jau paakina pagalvoti, ar tikrai šią akimirką jiems reikia jūsų dėmesio, o gal gali luktelėti darbo pabaigos.

L. Laas

Interjero dizainerė Dovilė Sakevičė pritaria ir sako, kad geriausias darbo efektyvumas pasiekiamas patogioje darbo aplinkoje, kurioje fiziškai ir emociškai jaučiamės gerai.

„Tam, kad darbas namuose eitųsi kuo sklandžiau, privalu įsirengti komfortišką erdvę: pasirinkti patogią kėdę, stalą, dėmesį atkreipti į apšvietimą ir kitas jaukumo darbo zonai suteiksiančias detales. Idealu, jei darbo zona namuose įsikomponuoja į bendrą namų dizainą. Todėl patarčiau rinktis derančias spalvas, baldų stilių ir formas, atkartoti dekoro elementus, tačiau pirmiausia svarbu nuspręsti, kurioje būsto erdvėje įsirengti tą darbo zoną“, – komentuoja D. Sakevičė.

Interjero dizainerė išskiria kelias namų erdves, kuriose galima paprastai ir jaukiai įsirengti darbo vietą:

Darbo vieta svetainėje

„Jei darbui negalite skirti atskiro kambario, o tik dalį svetainės, patariu pastatyti jungiantį baldą šalia: spintelę, lentyną ar komodą. Tai padės palaikyti tvarką ant darbo stalo ir neapkraus pagrindinės erdvės. Nepamirškime, kad svarbus darbo zonos apšvietimas, ypač natūrali šviesa didina produktyvumą, tad verta rinktis vietą arčiau lango. Darbiniai šviestuvai pravartūs, nes galima nukreipti šviesą į konkretų jums reikalingą tašką, o dekoratyviniai dar ir papuoš interjerą, suteiks jaukumo. Idealu numatyti koncentruotą šviesą iš lubų būtent darbo zonai“, – pataria interjero dizainerė.

D. Sakevičė dalijasi keliais pavyzdžiais:

Darbo vieta namuose (B. Šileikos nuotr.)
Darbo vieta namuose (B. Šileikos nuotr.)
Darbo vieta namuose (B. Šileikos nuotr.)

Darbo vieta miegamajame

Anot dizainerės, tokios pačios, kaip ir darbo erdvės svetainėje, taisyklės galioja ir skiriant darbo kampelį miegamajame kambaryje. Tiesa, tikėtina, kad miegamajame tokia darbo erdvė bus minimalistiškesnė ir gal net universalesnė, pavyzdžiui, kosmetinį stalelį panaudojant darbo erdvei.

Keli pavyzdžiai:

Darbo vieta namuose (B. Šileikos nuotr.)
Darbo vieta namuose (B. Šileikos nuotr.)

Jei nėra vietos atskirai darbo zonai namuose – ne problema, gali praversti baras ar valgomojo stalas. Tiesa, tokiais atvejais būtina pagalvoti apie elektros lizdus kompiuteriui ir patogią kėdę.

Pavyzdys:

Darbo vieta namuose (B. Šileikos nuotr.)

L. Laas pažeria daugiau patarimų, kaip darbą namuose paversti patogesniu.

Stalas. Be stalo, skirto darbui kompiuteriu, pravartu pasvarstyti apie kitokias idėjas – gal jums tiktų L raidės stalas, ypač jei dirbate ir kompiuteriu, ir reikia vietos popieriams, o gal net stalo su ratukais, jei tenka vis keisti darbo vietą namuose. Nugara jums padėkos, jei įsigytumėte stalą, kurį galima paaukštinti ir dirbti stovint.


Kėdė.
Pagrindiniai principai: šlaunų linija turi būti lygiagreti grindims, sulenkimas per kelius – 90 laipsnių kampu, kojos lengvai remiasi į grindis, o ne pakibusios ar prispaustos, atlošas – S formos, kad tinkamai laikytų stuburą ir kad išvengtumėte juosmens ir dubens srities problemų.

Prietaisai. Monitorius ar nešiojamojo kompiuterio stovas yra būtinas atributas naminiame biure. Nuolat žvelgdami į kompiuterį šiek tiek nuleidę galvą, netrukus pajusite skausmą. Įtampa vienoje kūno vietoje sukelia negalavimus kitose, tad vaizdas akių lygmenyje – vienas pirmųjų privalomų dalykų.

Dovilė Sakevičė

Garsas.
Pašalinkite galimą jaudulio priežastį, kad negalėsite tinkamai susikalbėti telefonu ar virtualaus susitikimo metu. Investuoti į garsą sugeriančią medžiagą nėra toks jau perdėm didelis noras. Dar paprasčiau – aukštos kokybės triukšmą slopinančios ausinės, padėsiančios nepertraukti konferencinių skambučių, ypač, jei yra dar namie dirbančių ar turite mažų vaikų.

Oras. Biure apie oro kokybę dažniausiai už jus jau būna pagalvota – net nematote, kokios milžiniškos sistemos tuo rūpinasi. Namuose nepamirškite vėdinti darbo kambario, o gal net palaikyti laipsniu kitu žemesnės temperatūros – darbingumas didesnis. Eterinių aliejų kvapas – dar vienas puikus darbinės patalpos dėmuo, jei tik tai jums patinka.


„Prizai“.
Saldainis už įgyvendintą užduotį – kodėl gi neįvedus humoristinės natos į savo darbą namuose. Žinote malonų jausmą, kai per trumpą pertraukėlę biure nupėdinate pasidaryti kavos ar sutriaukšti kokio skanumyno. Tad savo naminėje darbinėje aplinkoje irgi galite pasidėti kavos aparatą ir dubenį su užkandžiais – taip pašalinsite priežastį eiti virtuvėn į šaldytuvą, nes jame per daug pagundų.


Mylimukai.
Jums svarbaus žmogaus, reikšmingo įvykio ar augintinio nuotrauka – puiki detalė susimąstymo akimirkai, kai norisi nukreipti akis nuo kompiuterio.

Menas. Net jei nieko neišmanote apie meną, pravartu darbinėje aplinkoje turėti meno kūrinį – paveikslą ar statulėlę, ir tegul tai mato jūsų pašnekovas per vaizdo kamerą. Tai gana galinga smulkmena, kuri patraukia pašnekovo dėmesį, o toks nuokrypis nuo darbinės temos dažnai naudingas užmegzti šiltesniam ryšiui, įnešti į pokalbį žaismės ar net nuimti įtampai.

Tvarka. Kodėl mums patinka viešbučiai? Dar ir todėl, kad juose nėra šlamšto – tik reikalingi keli daiktai. Tai sukuria minimalistinę išvaizdą, neblaško, padeda susikaupti. Verta darbinėje zonoje namuose palaikyti tvarką – tuomet užėję į ją iškart persijungsite į darbinę nuotaiką.

L. Laas atkreipia dėmesį į kitą darbo iš namų aspektą – šįkart skirtą įmonėms: vadovams teks išsiugdyti naujus įgūdžius, kaip palaikyti ryšį ir valdyti komandą, kuri dirba nuotoliu. Patenkintas darbuotojas – pliusas įmonei, todėl dirbančių iš namų nedera laikyti tarsi ne tokiais svarbiais kaip tie, kuriuos kasdien matote gyvai biure.

Būtina rengti komandos susitikimus be darbo konteksto. Turėdami progą bent kartais ką nors atšvęsti draugėje, bus laimingi net ir didžiausi intravertai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją