Kaip išsirinkti grindų dangą? Pirmiausia, pabandykite sau atsakyti į toliau pateikiamus klausimus, pasufleruosiančius geriausius sprendimus!
- Svarbiausias klausimas – kokia konkretaus kambario funkcija? Dangos variantai pagal kiekvieną jų skiriasi, todėl vonios kambariui ar virtuvei rinkitės drėgmei atsparią, miegamajam šiltą ir jaukią, o koridoriui – lengvai valomą.
- Apgalvokite savo gyvenimo būdą. Kas būste gyvens? Ar turite mažų vaikų? Ar namuose gyvens vyresnio amžiaus žmonių? Ar auginate plaukus metančių naminių gyvūnų?
- Ar namuose gyvens alergiškų žmonių? Tokiu atveju rinkitės tik hipoalergines dangas.
- Jums aktuali ekologija? Apsvarstykite aplinkai nekenksmingiausius grindų dangos variantus.
- Koks būsto interjero stilius? Kokio tipo danga padės jį pabrėžti? Kaip jūsų pasirinkimas derės su spalvine baldų, sienų ir dekoro elementų gama?
- Kokie jūsų prioritetai? Kurie grindų dangos tipai, spalvos, tekstūros ar raštai jums gražiausi?
- Kas jums svarbiau – komfortas ar grožis? Net ir gražiausios grindys, per kietos vaikščioti kas dieną ar per šaltos žiemą, ilgainiui pradės varginti, todėl estetiką ir patogumą visada stenkitės suderinti.
- Kaip dažnai vaikščiosite konkrečios patalpos grindimis? Jeigu kasdien, rinkitės kuo patvaresnę dangą, jei retai – puikiai tiks ir ne toks praktiškas sprendimas. Kiek laiko esate pasiryžę skirti grindų priežiūrai? Ar pasirinktas dangos tipas atitinka jūsų tvarkymosi įpročius?
- Kokį biudžetą esate paskyrę grindų dangai? Pasirinkimo galimybės itin didelės, todėl esate laisvi namus įsirengti tiek ekonomiškai, tiek prabangiai. Tik nepamirškite apgalvoti ir dangos įrengimo išlaidų: ar sudėtinga bus montuoti ir kiek tai kainuos. Taip pat išsiaiškinkite, ar reikės pakeisti senąsias grindis ar naująją dangą galėsite kloti tiesiog ant jų? Kokia dabartinių juodgrindžių būklė?
- Rekonstruojamame būste norėtumėte gyventi visą gyvenimą ar tai tik trumpalaikė stotelė? Grindų keitimas – didelė investicija, todėl visapusiškai sutaupysite ilgalaikius namus iškloję brangesne, bet kokybiškesne ir ilgaamžiškesne danga.
Grindų dangos tipai ir ypatybės
Medžio masyvo grindys
Iš vientisos medienos lentelių pagamintos medžio masyvo grindys – laikui nepavaldi klasika ir kone prabangiausias pasirinkimas namams. Populiari įvairi mediena – tiek ąžuolo, klevo, buko, uosio, tiek pušies, maumedžio ar egzotinių medžių rūšių.
Kur klojama dažniausiai? Medžio masyvo grindys gali būti klojamos tiek koridoriuose, tiek įvairios paskirties kambariuose, bet dėl jautrumo drėgmei tokia danga netinkama virtuvėms ar vonios kambariams.
Privalumai:
• sukuria labai žemišką, šiltą ir prabangų stilių;
• kokybiškos ir išskirtinai ilgaamžės, daugelį kartų gali būti atnaujinamos;
• labai lengvai valomos, tvirtos ir atsparios dėvėjimuisi;
• medis – natūraliai šilta medžiaga, todėl gana gerai išlaiko šilumą, vaikščioti tokia danga
šilta ir malonu;
• neutralus pasirinkimas, todėl gali būti derinamas su bet kokio tipo baldais ar interjero stiliumi;
• jeigu kuris nors šeimos narys alergiškas, medinės grindys – idealus pasirinkimas;
• plati medienos rūšių, atspalvių ir natūralių raštų įvairovė, galima derinti net skirtingų medžių lentas;
• kietmedžio masyvo grindys suteikia būstui pridėtinės vertės.
Trūkumai:
• viena brangiausių dangų;
• reikia periodiškai atnaujinti: kuo minkštesnė pasirinktos dangos mediena, tuo lentos bus mažiau atsparios įbrėžimams, dėmėms, todėl reikės dažniau nušlifuoti ir perlakuoti;
• neatsparios drėgmei ir temperatūros kaitai – jeigu neprižiūrima tinkamai, lentos gali iškilti, susitraukti ar išsiplėsti;
• nerekomenduojama šildomosioms grindims.
Parketlentės
Parketas – natūrali, gana ekologiška ir itin patvari grindų danga. Panašiai kaip ir medžio masyvas, jis namams suteikia prabangos įspūdį, tik už kiek mažesnę kainą. Egzistuoja labai plati parketlenčių įvairovė, nes galima rinktis ne tik pagal patinkantį medienos tipą, bet ir pagal spalvą (natūralios arba dažytos), formą, faktūrą ar dydį. Dėl tvirtumo populiariausias lapuočių, pavyzdžiui, uosio ar ąžuolo, parketas (ąžuolas namams suteiks solidumo, o uosis – jaukumo). Taip pat galima kloti spygliuočių ar egzotinės medienos grindis.
Kur klojama dažniausiai? Parketlentės – puiki grindų danga visoms būsto erdvėms, bet dėl jautrumo drėgmei nerekomenduojamos vonios kambariui.
Atkreipkite dėmesį! Egzistuoja trys parketlenčių tipai – medžio masyvo, klijuotos dvisluoksnės ir trisluoksnės.
Medžio masyvo parketlentės. Natūraliausias ir ekologiškiausias pasirinkimas, nes jos gaminamos iš vientiso medžio masyvo. Tokios grindys atrodo itin gražiai ir prabangiai, taip pat dėl storo medienos sluoksnio jas galima daugelį kartų atnaujinti. Tik, kaip ir medžio masyvo lentos, jos jautrios drėgmei. Nors kloti tokio tipo grindis gana sudėtinga, tačiau nedideli parketlenčių matmenys leidžia modeliuoti įvairiausius raštus.
Dvisluoksnės parketlentės. Pagamintos iš dviejų suklijuotų medienos sluoksnių: viršutinio vaikščiojamojo iš kietmedžio, kuris dažniausiai jau būna padengtas laku ar alyva, ir apatinio, paprastai suformuojamo iš faneros. Dvisluoksnis parketas atrodo labai estetiškai, negirgžda, juo dažniausiai gali būti dengiamos ir šildomosios grindys, bet sunaudojama nemažai klijų klojant. Jis yra atsparesnis aplinkos poveikiui nei medžio masyvas ir ilgaamžiškesnis nei trisluoksnis parketas.
Trisluoksnės parketlentės. Pagamintos iš trijų suklijuotų medienos sluoksnių: viršutinis iš pasirinktos rūšies natūralaus kietmedžio, vidurinis iš beržo ar spygliuočių medienos tąšelių, o apatinis – iš beržo ar spygliuočių medienos lukšto. Ekonomiška ir paprasta iškloti, bet klijuojant sluoksnius sunaudojama daugiau klijų, taip pat tokia danga gali girgždėti. Trisluoksnės parketlentės paprastai gaminamos didesnių matmenų.
Jeigu norite parketlentes kloti ant šildomųjų grindų, būtinai įsitikinkite, kad gaminys tikrai tam pritaikytas.
Privalumai:
• atrodo labai panašiai kaip medžio masyvo grindys, tik yra gerokai pigesnės;
• lengvai klojamos (lenteles galima prikalti, priklijuoti arba montuoti ne tvirtinant prie pagrindo, bet jungiant vienas su kitomis);
• stabilios, ilgaamžės;
• gera šilumos izoliacija, vaikščioti jomis malonu ir natūraliai šilta;
• klojant parketlentes, ant grindų gali būti modeliuojami įvairūs dekoratyvūs raštai;
• parketas – atsparesnė danga vandeniui ir drėgmei nei medžio masyvas;
• nesudėtinga prižiūrėti ir valyti.
Trūkumai:
• ne visada tai ekologiškas pasirinkimas,
nes dvisluoksnėms ir trisluoksnėms parketlentėms gaminti yra naudojami klijai, kuriems žmonės kartais gali būti jautrūs;
• parketlentes montuoti gana sudėtinga ir reikalauja meistriškumo;
danga nelabai atspari drėgmei – gali susitraukti, išsiplėsti, banguotis, pradeda ryškėti jungčių plyšiai;
• natūraliai minkštesnė, todėl ir kiek jautresnė įbrėžimams, įspaudams medžiaga;
• po maždaug 10 metų reikės parketines grindis atnaujinti: peršlifuoti, perlakuoti;
• ne visada tinkamas pasirinkimas šildomosioms grindims;
• didelės parketlentės yra patvaresnės už mažas.
Laminatas
Laminatas – grindų danga iš suklijuotų medienos plaušo plokščių. Formuojant lentą, jos yra susluoksniuojamos, o siekiant kuo tiksliau atkartoti tikros medienos spalvą, faktūrą ir tekstūrą viršutinis sluoksnis padengiamas fotografiniu atspaudu. Lietuvoje ši danga paprastai parduodama lentjuostėmis, bet užsienio gamintojai gali pasiūlyti ir laminuotų medienos plaušų plytelių. Kad grindys atrodytų kokybiškos, dažniausiai klojamas kuo tiksliau tikros medienos faktūrą ir raštus atkartojantis laminatas – su natūraliais rėžiais, įskilimais ar rievėmis.
Kur klojama dažniausiai? Danga vizualiai primena natūralią medieną ir yra itin atspari aplinkos poveikiui, todėl gali būti klojama beveik visose būsto erdvėse. Vis dėlto įprastas laminatas neatsparus drėgmei, todėl, norint tokio tipo grindis kloti virtuvėje, vonios kambaryje ar skalbykloje, būtina rinktis tik tam technologiškai pritaikytas laminuotas lentjuostes.
Atkreipkite dėmesį! Kartais laminatas gaminamas su vidinėje pusėje garsą izoliuojančiomis medžiagomis. Jeigu renkatės tuo nepasižyminčią dangą, prieš ją klodami ant grindų patieskite paklotą su polietileno, folijos ar kamštinės dangos sluoksniu.
Privalumai:
• ilgaamžis, patvarus ir gana atsparus · mechaniniam ir cheminiam aplinkos poveikiui, pavyzdžiui, įbrėžimams, dilimui ar cheminėms priemonėms – neliks dėmių net acetonu nuvalius ant grindų užtiškusį nagų laką;
• faktūra primena natūralų medį, plati spalvų, raštų gama, gali būti matinis ar blizgus;
• nekeičia spalvos tiesioginės saulės spinduliuose;
• medžio masyvo grindys yra jautrios temperatūros kaitai, bet laminatas jai taip greitai nepasiduoda, todėl tinka šildomosioms grindims;
• lengvai be klijų išklojama, stabili danga;
• viršutinis laminato sluoksnis yra itin tvirtas, todėl jį prižiūrėti ir valyti yra labai paprasta.
Trūkumai:
• gana šalta ir drėgmei neatspari danga;
• pigus laminatas dažnai ir atrodo pigiai (pernelyg ryškus to paties rašto atsikartojimas);
• nenatūraliai kietas, triukšminga vaikščioti, gali girgždėti;
• net geriausios kokybės įprastas, bet drėgnoms patalpoms technologiškai nepritaikytas laminatas bus neatsparus vandeniui – jo nerekomenduojama kloti vonios kambaryje ar skalbykloje;
• sušlapęs gali būti slidus;
• negali būti atnaujinamas taip, kaip kietmedžio masyvo grindys, taigi, nusidėvėjęs turi būti pakeičiamas nauju;
• tai nėra biologiškai skaidi medžiaga, taip pat jį gaminant gali būti naudojamos cheminės medžiagos, kurios į aplinką skleidžia toksinų.
Vinilinė (PVC) grindų danga
Vinilinė danga – populiarus ir ilgaamžis sprendimas. Šiuolaikinės vinilo plytelės arba grindlentės gali būti naudojamos įvairios paskirties kambariuose, nes jų pasirinkimo galimybės itin didelės. Tokiomis grindimis malonu vaikščioti, nekyla rūpesčių jas prižiūrint.
Vinilinė danga, imituojanti natūralaus medžio grindlentes ar keramines bei akmens masės plyteles, – populiariausi pasirinkimai. Jų spalvinė ir tekstūrinė gama labai plati, todėl kiekvienas gali rasti sau priimtiniausią sprendimą. Taip pat galima trijų dimensijų įspūdį kurianti vinilinė danga, gaminama piešinį ar fotografinį vaizdą padengiant vinilo sluoksniu.
Kur klojama dažniausiai? Vinilinė danga dėl patvarumo yra tinkama ne tik dažnai vaikštomoms patalpoms, bet ir puikiai priderinama kitose būsto erdvėse: išskirtinio stiliaus sprendimai papuoš miegamąjį, svetainę ar valgomąjį, o atsparumas vandeniui ir pelėsiui – itin funkcionali savybė vonios kambaryje ar virtuvėje.
Privalumai:
• ilgaamžė, patvari: nors gamintojai neretai suteikia 15 metų garantiją, bet, įrengus kokybiškai, atlaikys ir 20 metų;
• tinkama dažnai vaikštomose vietose;
• labai atspari purvui ir vandeniui;
• priežiūra ir valymas – vieni paprasčiausių iš visų dangų;
• jeigu ant plytelių atsiranda įbrėžimų ar nudilimo pėdsakų, paprastai tai nėra matoma;
• danga gali būti klojama ant bet kokio paviršiaus;
• vinilinės dangos asortimentas – labai platus, todėl galimi patys įvairiausi spalvų, stilių, tekstūrų ir raštų variantai, taip pat kokybiška plytelių, medienos ar akmeninių grindų imitacija;
• šiandieną vinilinė danga yra mažiau kenksminga aplinkai, nes ją gaminant nenaudojami ftalatai, o kartais – net ir polivinilchloridas.
Trūkumai:
• danga nėra atnaujinama (susidėvėjusią reikia keisti);
• jeigu patalpoje išvedžiotas grindinis šildymas, turi būti pasirenkama tik tam pritaikyta ir šylant aplinkai nekenksminga vinilinė danga;
• dangos gamybai gali būti naudojamas polivinilchloridas, kuris į aplinką skleidžia toksinų, todėl išskirtinį dėmesį reikėtų skirti gaminio kokybei.
Natūralaus akmens grindys
Natūralaus akmens grindys – danga, apie kurią turbūt nors kartą yra pagalvojęs kiekvienas. Tai – prabangus, įspūdingas, solidus, elegantiškas ir kartu jaukus bei subtilus pasirinkimas. Ką jau bekalbėti apie tokių grindų ilgaamžiškumą bei neaprėpiamą vizualinių sprendimų įvairovę.
Granitas, marmuras, kalkakmenis, travertinas, smiltainis, oniksas, skalūnas ir kvarcitas – populiariausios akmeninės grindų dangos medžiagos. Norėdami sukurti dar išskirtinesnį vaizdą namuose, derinkite kelis skirtingus akmenis. Natūralus grindų akmuo paprastai parduodamas įvairių formų plytelėmis – kvadratinėmis, stačiakampėmis ar pailgomis it lentos, bet gali būti tiek plokšti natūralių formų akmeniniai luitai, tiek nedideli, nuodužas primenantys gabalėliai, iš kurių vėliau modeliuojama pageidaujama mozaika.
Privalumai:
• ilgaamžiškiausia grindų danga;
• priešingai nei dauguma kitų dangų, kiekvieniems namams suteikia elegantiškos, žemiškos estetikos jausmą ir sukuria prabangos įspūdį;
• gausi spalvų, faktūrų ir tekstūrų įvairovė;
• hipoalergiška, dulkių netraukianti danga;
• suformuojamas vienetinis, išskirtinis vaizdas: kiekvienas akmuo yra unikalus, kitoks, todėl dažniausiai bendroje akmeninių grindų gamoje nebus nė vieno identiško akmens;
• ideali šildomųjų grindų danga;
• galite sukurti tęstinumą tarp būsto vidaus ir išorinės namo aplinkos, pavyzdžiui, svetainę ir lauko terasą iškloti vieno tipo natūralaus akmens plytelėmis (svarbiausia, kad jos būtų pritaikytos tiek vidaus, tiek lauko apdailai).
Trūkumai:
• viena brangiausių grindų dangų;
• kai kurių tipų akmenys, dažniausiai porėti, labai teplūs, todėl reikalauja papildomos priežiūros;
• tam tikros rūšys sušlapusios tampa labai slidžios;
• nors akmuo – itin tvirta medžiaga, bet ir
ji, ypač trapesnės struktūros arba poliruota, kartais gali būti neatspari įbrėžimams ar įskilimams;
• danga gali būti neatspari rūgštinei chemijai: užtiškus lieka dėmių;
• jeigu grindys nešildomos, gali būti šalta jomis vaikščioti;
• dėl natūralių akmens spalvos ar faktūros neatitikimų gali nepavykti sudėlioti tolygios grindų mozaikos tik iš derančių vienetų;
• labai sunki danga, todėl kartais gali reikėti papildomai sutvirtinti juodgrindes.
Keraminės ir akmens masės plytelės
Populiariausios vidaus apdailos plytelės – keraminės ir akmens masės. Jos yra labai panašios ir skiriasi tik kai kuriomis techninėmis savybėmis, pavyzdžiui, vandens įmirkiu ar atsparumu šalčiui.
Keraminės plytelės paprastai būna glazūruotos, o akmens masės – dažniau be glazūrinės dangos. Galimi įvairių spalvų, raštų, formų ir tekstūrų sprendimai, stilizuotų augalų, odos, medienos ar kaulo imitacijos. Taip pat egzistuoja mozaikinės plytelės, kurios gaminamos į paviršių įspaudžiant molio, akmens masės, marmuro ar stiklo silikato daleles. Dėl lankstaus pagrindo pastarosios tinkamos dengiant ir išgaubtus paviršius. Norint sukurti prabangų interjerą, galima rinktis marmurines plyteles.
Kur klojama dažniausiai? Vonios kam¬ bariuose, virtuvėse, prieškambariuose, sandėliukuose. Nors Lietuvoje neįprasta plytelėmis kloti svetainės ar miegamojo grindų, bet ir tokiose patalpose plytelės tinkamas pasirinkimas. Puikus to pavyzdys – Italijos, Ispanijos ar Portugalijos namų dekoras.
• Renkantis plyteles konkrečiai patalpai, reikėtų atkreipti dėmesį į jų atsparumą dėvėjimuisi ir slidumą.
• Akmens masės plytelės tinkamesnės itin intensyviai naudojamose, o keraminės –visose kitose patalpose.
• Egzistuoja labai plati keraminių plytelių dizaino įvairovė, taip pat jas lengviau valyti, bet grublėtos akmens masės plytelės neslidžios ir puikiai tinka dažnai šlampančių patalpų, pavyzdžiui, vonios ar virtuvės, grindims.
Privalumai:
• plati spalvų, raštų, faktūrų, dydžių ir formų · gama;
• tvirtos, ilgaamžės, atsparios temperatūrų · pokyčiams;
• labai praktiškos, higieniškos ir lengvai · prižiūrimos;
• lengva pakeisti įskilusius, atlipusius ar kitaip pažeistus elementus; ·
• sunku pastebėti netolygumus, nevienodumą;
• galima rinktis betono, medienos, metalo,
rūdžių ar kitos nestandartinės imitacijos · plyteles;
• dėl puikaus šilumos laidumo visų tipų plytelės yra tinkamos šildomosioms grindims.
Trūkumai:
• ant plytelių užtiškus klijų ar glaisto, gali būti sunku nuvalyti;
• beveik visi trapūs daiktai, pavyzdžiui, stiklinės ar lėkštės, dūžta nukritę ant plytelių;
• labai kietas pagrindas, todėl plytelės šeimos patalpose, pavyzdžiui, miegamajame ar vaikų kambaryje, klojamos rečiau;
• vizualiai šalta, taip norimo jaukumo įspūdžio nesukurianti danga, bet tai išsprendžiama įrengus grindinį šildymą ar patiesus kilimą;
• marmurinės plytelės gana minkštos, todėl jų negalima valyti stipriais cheminiais ar abrazyviniais valikliais ir aštrių šerių šepečiais.
Linoleumas
Linoleumas – ekologiška grindų danga. Nors dėl praktiškumo ir vizualinio panašumo ji dažnai tapatinama su vinilu, bet jų sudėtis neturi nieko bendro. Danga gaminama iš linų sėmenų aliejaus, sakų, medžio miltų, kalkakmenio bei natūralaus pigmento, o pagrindui naudojamas džiutas.
Nors stilistinė linoleumo pasiūla ne tokia plati kaip vinilo, bet pasirinkimas išlieka gausus: panorėję savo namus nesudėtingai išklosite tiek vienspalve, tiek spalvota, dažnai geometriniais raštais dekoruota, o gal akmens, betoninės dangos, grindų plytelių ar medžio masyvo imitacijos danga.
Kur klojama dažniausiai? Dėl praktiškumo ir universalumo linoleumas gali būti kloja¬ mas visose būsto patalpose – tereikia iš visos įvairovės išsirinkti stilistiškai priimtiniausią sprendimą.
Privalumai:
• ilgaamžė danga: jeigu tinkamai prižiūrima, gali atlaikyti dešimtmečius;
• per laiką puikiai išlaiko spalvos ryškumą ir raštus;
• lengvai pjaustoma medžiaga, todėl galite patys susikurti įvairiausius grindų raštus ar mozaikas;
• minkšta danga, todėl patogi vaikščioti, taip pat šiek tiek izoliuoja garsą;
• nesudėtinga iškloti, labai lengva prižiūrėti, atsparus vandeniui;
• ekologiškas, nes gaminamas iš organinių medžiagų, todėl, priešingai nei vizualiai panaši vinilinė danga, į aplinką neišskiria toksinų;
• priešingai nei vinilinė danga, linoleumas – aplinkai draugiškas pasirinkimas, nes yra biologiškai skaidus.
Trūkumai:
• išklojus namuose linoleumą, pirmą savaitę
ar net mėnesį danga skleidžia linų sėmenų kvapą: jis nekenksmingas, bet kai kuriuos gali erzinti;
• tiesioginei saulės šviesai neatspari danga – ilgainiui pradeda gelsvėti;
• kaip ir kitos minkštos dangos, nelabai atsparus mechaniniam aplinkos poveikiui – įbrėžimams ar plyšimams, atsirandantiems, pavyzdžiui, stumdant baldus ar vaikščiojant su aukštakulniais batais.
Betoninės grindys
Betoninės grindys – tinkamas pasirinkimas bet kokio stiliaus namuose. Nors betonas yra natūraliai šalta medžiaga, dažnu atveju toks vizualus jos bruožas, pakoreguojamas įrengus grindinį šildymą, būtent ir sukuria išskirtinumo įspūdį.
Standartinė betono spalva – pilka, bet, įmaišius pigmentų, išgaunamas bet koks norimas atspalvis. Paprastai betoninės grindys šlifuojamos iki tampa idealiai lygios, bet galimi ir įvairūs tekstūriniai sprendimai, raižiniai ar net suformuota plytelių imitacija. Dažniausi baigiamojo sluoksnio tipai – matinis, blizgus bei žėrintis.
Kur klojama dažniausiai? Betoninės grindys – ne tik danga, bet ir išskirtinis stiliaus pareiškimas, todėl gali būti klojamos visose patalpose: tiek virtuvėje ar vonios kambaryje, tiek svetainėje ar miegamajame.
Privalumai:
• išskirtinis stilistinis elementas, pritaikomas ne tik industrinio, minimalistinio ar šiuolaikinio interjero namuose, bet ir kitokio stiliaus būste;
• tvirta, ilgaamžė ir patvari grindų danga, atspari aplinkos poveikiui;
• itin lengvai prižiūrima;
• platus spalvų ir tekstūrų pasirinkimas, galimi įvairūs baigiamieji sluoksniai;
• itin tinkama šildomosioms grindims, nes labai lengvai praleidžia šilumą;
• labai tolygi danga, be iškilimų ar įdubimų, todėl, ilgainiui panorėję grindis keisti, naująsias galėsite kloti tiesiai ant betoninių.
Trūkumai:
• aukšta kokybiškos dangos kaina (betoninė dangos sudėtis skiriasi nuo standartinių betono juodgrindžių);
• sudėtinga apdoroti, o rezultatas tiesiogiai priklauso nuo darbininko profesionalumo ir kruopštumo;
• per laiką dėl drėgmės ir temperatūros kaitos gali atsirasti įtrūkimų, bet jie lengvai paslepiami specialia cemento pasta;
• jeigu nenaudojamas grindinis šildymas, tokia danga, kaip ir plytelės, natūraliai šalta;
• labai kietos, todėl ant jų nukritę trapūs daiktai duš, o kai kuriems žmonėms jomis vaikščioti gali būti nekomfortabilu (pojūtis nesiskiria nuo plytelių). Situaciją išspręsite ant grindų pakloję kilimą.
Kiliminė danga
Kiliminė danga – jaukiausia ir minkščiausia grindų danga. Egzistuoja itin plati jos įvairovė, bet didesnis dėmesys dažniau skiriamas funkcionaliems, praktiškiems trumpo plauko gaminiams. Pageidaujant namuose galima iškloti ir iš perdirbtų medžiagų pagamintą kiliminę dangą.
Kur klojama dažniausiai? Kiliminė danga paprastai klojama mažiau vaikštomose patalpose – miegamajame ar svetainėje, bet tinka ir koridoriui. Ji gana lepi, tepli ir neatspari drėgmei, todėl neklojama virtuvėse, valgomuosiuose ar vonios kambariuose.
Privalumai:
• pasižymi aukšta šilumine varža, todėl šaltuoju sezonu padeda ilgiau išlaikyti šilumą patalpoje;
• itin jauki ir patogi, bus malonu ant jos ne tik vaikščioti, bet ir leisti laiką sėdint, žaidžiant su vaikais ar dirbant;
• stiliaus, spalvų, raštų, tekstūrų, plauko tankio ar ilgio pasirinkimas kone beribis, todėl namus įsirengsite taip, kaip tik leis jūsų fantazija;
• kiliminė danga sukuria garso izoliaciją, o tai – ypač aktualus aspektas daugiabučiuose gyvenantiems žmonėms, mėgstantiems garsiai klausytis muzikos ar turintiems namų kino sistemą.
Trūkumai:
• priežiūra sudėtingiausia iš visų dangų: reikalingas dažnas siurbimas ir reguliarus giluminis valymas;
• labai lengvai kaupia apnašas, nešvarumus, dėmes, todėl, jei namuose esate pratę vaikščioti su batais ar turite naminių gyvūnų, vertėtų apsvarstyti kitokį grindų tipą;
• labai kaupia alergenus – pelėsį, dulkių erkutes, gyvūnų plaukus, todėl namuose jos neklokite, jeigu kuris nors iš šeimos narių yra alergiškas ar turi kvėpavimo sutrikimų;
• tiek natūrali, tiek sintetinė – neilgaamžė.
Nuo šiol „Delfi Būstas" kiekvieną šeštadienį publikuos ištrauką iš Rasos Tomkienės ir Gintarės Adamonytės knygos „Interjero ABC".