Auga nuostolių skaičiai ir sumos
Gyventojai vasarą sodybose ir sodų bendrijose praleidžia nemažai laiko. Ne paslaptis, kad vis labiau modernėja sodo nameliai, juose esantys įrenginiai. Jie vilioja tiek vagišius, tiek atneša daugiau nuostolių gaisro, užliejimo atveju.
„Norėdami vasaroti komfortiškai, žmonės sodybose įsirengia ar į jas atsiveža įvairių daiktų, kurie didina vertę nelaimės atveju. Pavyzdžiui pasiima vaizdo, garso aparatūros, išmaniųjų įrenginių, elektronikos prietaisų, sodo baldų, itin populiarėja ir brangios naujos kepsninės. Visa tai pirmiausia traukia vagišių akis, o gaisro atveju ar užėjus audrai – žmonės patiria vis didesnių nuostolių“, – pranešime žiniasklaidai pasakoja Artūras Juodeikis, „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento vadovas.
Anot jo, bendrovės duomenimis, šiemet gyventojai jau patyrė beveik pusės milijono eurų nuostolius savo sodybose. Pernai per tą patį laikotarpį nuostolių suma buvo beveik perpus mažesnė.
„Iš tiesų, šių metų sausio-liepos mėnesiais sodybose matome ženklų nuostolių sumų šuolį – net 86 proc., lyginant su pernai metų sausio-liepos laikotarpiu. Pernai buvome išmokėję virš 255 tūkst. eurų, o šiemet – jau 476 tūkst. eurų sumą gyventojams, kurie susidūrė su nelaimėmis savo sodybose. Pačių nuostolių skaičių taip pat daugiau – net 36 proc.“, – pažymi Artūras Juodeikis.
Nuo vagysčių iki stichinių nelaimių
Kaip pasakoja draudimo ekspertas, šiemet skaičiai išties rekordiniai, o kas pridaro nuostolių – visas sąrašas. Nesnaudžia ir vagys, įvyksta nelaimingi įvykiai, gaisrai.
„Sodybų savininkai susidūrė ir su gaisrais, ir su stichinėmis nelaimėmis, kurios niokojo jų turtą, užliejimais. Šiemet itin akivaizdu, kad nesnaudžia ir vagišiai – jie švarina ne tik nuolat gyvenamus namus, bet ir sodo namelius“, – esminius nuostolius vardija ekspertas.
Artūras Juodeikis sako, kad šiemet stichinės nelaimės pridarė daug nuostolių – sumos didesnės net 67 proc., lyginant su pernai metų pirmais 7 mėnesiais. Daug žalos pridarė ir stiprūs vėjai metų pradžioje, ir krušos, liūtys vasarą.
„Nors bendras gaisrų skaičius nėra pats didžiausias, jų padaroma žala kainuoja brangiausiai. Šiemet ugnis iš sodybų pasiglemžė turto už daugiau nei 215 tūkst. eurų. Nuostoliai tokie brangūs, nes gyventojai vis daugiau investuoja į savo sodybų turtą, todėl natūraliai auga ir sumos, jei tas turtas suniokojamas.
Vasarą gaisrai sodybose dažniausiai kyla dėl netvarkingos elektros instaliacijos, pasitaiko ir pavienių žaibų atvejų. Kai būna vėsiau – daugėja gaisrų dėl šildymo sistemos gedimų, kai netinkamai prižiūrimos krosnys, židiniai, nevalomi kaminai. Todėl sodybų savininkai tikrai turi patys atkreipti dėmesį ir investuoti rūpinantis savo turtu. Išskirčiau būtinybę įsigyti dūmų detektorius“, – sako A. Juodeikis.
Draudimo ekspertas taip pat išskiria ilgapirščius, kurie pasidarbuoja sodybose.
„Šiemet fiksavome daugiau vagysčių nei pernai, didesni ir patirti piniginiai nuostoliai – vagys nusitaiko į brangią sodo techniką, įrankius, elektronikos prietaisus. Šiemet kol kas didžiausia vagystė buvo fiksuota, kai nuostolis viršijo 2,6 tūkst. eurų sumą“, – pasakoja ekspertas.
Esminiai patarimai, kaip apsisaugoti
A. Juodeikis sodybų savininkams pateikia keletą esminių patarimų, į ką atkreipti dėmesį turėtų kiekvienas, norintis apsaugoti savo turtą:
- Įsigykite dūmų detektorius, stebėjimo kameras, vandens nuotėkio daviklius – visa tai saugos nuo esminių nelaimių: užliejimų, ilgapirščių, gaisrų;
- Išvykstant iš sodybos net ir kelioms dienoms, išjunkite elektros prietaisus, užsukite vandenį, uždarykite visus langus, užrakinkite duris ir nepamirškite įjungti apsaugos sistemų;
- Nepalikite įrankių ir sodo technikos kieme – tai ne tik gali patraukti vagių dėmesį, bet ir pridaryti papildomos žalos užklupus stichinėms nelaimėms. Be to, nelaikykite brangių daiktų pro langus matomose vietose name;
- Dažniau lankykitės savo sodybose, vasarnamiuose ar sodo nameliuose bei įsitikinkite, kad jie saugūs bei prižiūrėti;
- Artėjant šildymo sezonui – išvalykite kaminą, jokiu būdu nepalikite degančios krosnies ar židinio be priežiūros;
- Pasirūpinkite saugia kaimynyste – aptarkite su kaimynais, kad prižiūrėsite vieni kitų turtą, pasidalinkite kontaktinais, kad būtų aišku, kur nelaimės atveju skambinti.