Žiurkės būna aktyvios visus metus, tiesa, žiemos mėnesiais dar labiau suaktyvėja. Kad graužikai neužplūstų jūsų namų, ekspertai pateikia keturis esminius patarimus, kuriais reikėtų vadovautis.
Graužikus atbaidančių ir naikinančių priemonių įmonės „Pest-Stop“ ekspertas Johnas Stewartas portalui „Express.co“ paaiškino, kaip, artėjant žiemai, apsaugoti namus nuo graužikų.
Ekspertas teigė: „Vakarai ir naktys ilgėja, artėja šaltesni orai, būtent šiuo laikotarpiu graužikai ima dairytis į žmonių namus, ieškodami prieglobsčio žiemai. Žiemos mėnesiais žiurkėms ir pelėms sunkiau rasti maisto, o kadangi orai šaltesni, suprantama, kad graužikams reikia šiltų vietų. Pvz., vien rugsėjį „google“ paieškos sistemoje buvo 250 proc. dažniau įvedama frazė „kaip atsikratyti žiurkių be nuodų“; tai rodo, kad šiuo metu žmonės suskato aktyviau ieškoti alternatyvių būdų, kaip išprašyti graužikus iš savo namų.“
Ekspertas pateikė pavyzdį iš savo gimtosios Britanijos: „Britanijoje yra apie 120 mln. rudųjų žiurkių, todėl dabar, artėjant graužikų aktyvumo sezonui, metas namų ūkiams jam pasiruošti. Svarbu ne tik apsisaugoti nuo graužikų, bet ir apsaugoti savo namus nuo jų humaniškais būdais.“
1. Ribokite paukščių lesinimą
Eksperto teigimu, vykdant prevenciją nuo graužikų, labai svarbu riboti paukščių lesinimą. Patartina lesinti paukščius dienos metu, o nakčiai įnešti lesyklėles į vidų. J. Stewartas teigė: „Lesinkite paukščius lesyklėlėse, užuot pabėrę lesalo kieme, sode, kadangi tokiu būdu galite privilioti žiurkių.“
2. Apžiūrėkite, ar namuose nėra angų, plyšių
Žiurkės ir kiti graužikai patenka į norimą vietą pro mažiausią plyšelį, apžiūrėkite namus, ar nėra tarpelių, pro kuriuos graužikai galėtų pakliūti į vidų.
Ekspertas pabrėžė: „Apžiūrėkite, ar namas neturi kokių nors defektų, ar vamzdžiuose nėra skylučių, prie priekinių ir galinių laiptų – tarpelių, plyšelių tarp plytų ar po palangėmis. Namuose patikrinkite, ar nesimato plyšiukų po durimis, taip pat ir po garažo durimis; plyšiai neturėtų būti platesni nei 1,3 cm. Iškirskite sudžiūvusius augalus palei namą, kieme, sode, nes graužikai gali juose įsikurti, be to, tada bus aiškiau matyti, ar name nėra defektų ir pelių urvelių.“
3. Visus maisto produktus laikykite sandariai supakuotus
Ieškodamos šilumos žiurkės mėgsta įlįsti į žmonių namus žiemą, vadinasi, maisto atsargos sandėliukuose joms būna lengviau pasiekiamos.
Namų savininkams patartina visus birius produktus laikyti sandariai uždaromose talpose, jokių maisto pakuočių nepalikti atidarytų.
Ekspertas aiškino: „Maisto produktų dėžutės užkelkite į aukštas lentynas sandėliuke, šiukšlių maišus dėkite į sandariai užsidarančius konteinerius, kad šiukšlės, maisto likučiai netaptų prieinami graužikams.“
4. Apžiūrėkite, ar namuose nesimato graužikų buvimo pėdsakų
J. Stewartas pataria periodiškai atidžiai apžiūrėti namus, ar nematyti graužikų buvimo pėdsakų, kaip antai, jų išmatų ar pūkų lizdui.
Palėpė – patraukli vieta žiurkėms, kadangi ten – ramus ir šiltas prieglobstis.
J. Stewartas teigė: „Elektros skydinės – dar viena vieta, kurią būtina apžiūrėti, nes žiurkės gali nugraužti laidus. Virtuvėje pasidairykite, ar palei sienas, kampuose nematyti žiurkių išmatų, be to, visada kruopščiai išvalykite maisto likučius, trupinius.“