Natūralios priemonės
„Derapro“ kenkėjų kontrolės ekspertas Darius Tarakavičius „Delfi būstas“ yra pasakojęs, kad gyventojų skundų dėl skruzdėlių paprastai pagausėja jau pavasario pradžioje. Skruzdėlių aktyvumas prasideda gegužę ir tęsiasi iki rugpjūčio. Jos yra aktyvios ir labiausiai matomos dienos metu, jų aktyvumas gali svyruoti priklausomai nuo temperatūros ir oro sąlygų.
Pirmiausia stoti į kovą su skruzdėlėmis reikėtų pasitelkiant natūralias priemones, kurios neturėtų neigiamos įtakos žmonių sveikatai.
Pastebėjus skruzdėles savo namuose, galima pasitelkti namuose turimas ne chemines priemones, pavyzdžiui, citrusinius vaisius, eterinius aliejus. Tačiau visos jos, pasak D. Tarakavičiaus veiksmingos tik esant mažam skruzdėlių kiekiui.
„Vieni pasitelkia priemones, kurias turi namuose: barsto sodą ar kavos tirščius aplink pamatus, kiti verda citrusinių vaisių žievelių nuovirus, pasitelkia žoleles, levandų, eukalipto ar kitus eterinius aliejus. Džiugina, jeigu pavyksta apsisaugoti natūraliomis priemonėmis, bet dažnai būna ir taip, kad natūralios priemonės yra per silpnos ir ne visada yra efektyvios arba veikia trumpą laiką. Svarbu atkreipti dėmesį, kad šios priemonės gali būti efektyvios mažiems skruzdėlių kiekiams arba prevenciniais tikslais, bet gali būti nepakankamos arba neveiksmingos, jei yra didelė skruzdėlių invazija. Tokiais atvejais, jei skruzdėlių problema yra rimtesnė arba pasikartojanti, būtų geriausia kreiptis į kenkėjų kontrolės specialistą“, – sako pašnekovas.
Netikėtas dviejų priemonių mišinys
D. Tarakavičius, kalbėdamas apie žmogui nekenksmingas priemones kovojant su skruzdėlėmis, pamini ir geriamąją sodą. Apie ją, kaip apie priemonę skruzdėlėms naikinti, Žinių radijo laidoje „Kalba ekspertas“ kalbėjo ir kenkėjų kontrolės ekspertas, „Dezinfa“ biologas Liutauras Grigaliūnas.
„Skruzdės vasarą yra aktyvios, ypač juodosios skruzdėlės ir joms reikia maisto. Jos jo ieško kuo arčiau žmogaus. Liaudiškos priemonės, kurios gali būti efektyvios norint atsikratyti skruzdžių, yra geriamoji soda. Esu girdėjęs, kad jos išbarstymas pakraštėliais, dažniausiai tose vietose, kuriose yra pamato plyšiai, durys, nes skruzdėlės į žmonių namus ir patenka per nesandarias vietas“, – pabrėžė biologas.
Portale „Homes and Gardens“, kuriame yra daug patarimų apie kenkėjų naikinimą sode ir namuose, rašoma, kad valgomoji soda skruzdes užmuša tik tada, kai jos jos ją praryja – jei jos ją suvalgo, greitai žūsta per kelias minutes. Visgi, skruzdės instinktyviai žino, kad reikia laikytis atokiau nuo valgomosios sodos, todėl sunku ją padėti kur nors, kur skruzdės ją prarytų.
Portale patariama paieškoti skruzdėlių lizdo ir ant jo pabarstyti padorų kiekį sodos. Tačiau tai nėra greitas būdas atsikratyti skruzdėlių.
Norint būti labiau užtikrintam, kad skruzdėlės sodą praris, galima ją maišyti su, pavyzdžiui, cukraus pudra. Portale „Apartmet Therapy“ pateikiamas skruzdėlių mišinio „receptas“.
Ko jums reikia:
- Geriamosios sodos;
- Cukraus pudros;
- Stiklainių dangtelių (arba ko nors panašaus masalui laikyti, nors indas nėra būtinas).
Sumaišykite 1 dalį sodos ir 1 dalį cukraus pudros. Tai galima daryti tiesiai stiklainio dangtelyje. Cukraus pudra pritraukia skruzdes, o soda jas užmuša: ji reaguoja su jų virškinimo sistemos rūgštimi, ir jos sprogsta.
Padėkite mišinį strateginėse vietose ir laukite, kol soda atliks savo darbą, galite mišinį barstyti tiesiai ant paviršiaus, kur skruzdės yra paplitusios.
Pirmiausia – prevencija
Vis dėlto, geriausias būdas atsikratyti skruzdėlių, tiesiog jų neprisikviesti į savo namus. Pasak D. Tarakavičiaus, būtina prevencija.
„Pirmiausia reikia išsiaiškinti, ar skruzdės įsikūrusios jūsų patalpose, ar tik ateina pasimaitinti. Rasti patekimo vietas ir jas užsandarinti, nustatyti skruzdėlių rūšį bei paplitimo mastą, rasti skruzdėlių lizdų vietas ir naikinant skirti didelį dėmesį būtent šioms vietoms. Valyti paviršius, pašalinti trupinius ir maisto likučius, siurbti / plauti grindis ir užkirsti kelią skruzdėlėms pasiekti maisto šaltinius. Maistą laikyti sandariai, tinkamai prižiūrėti šiukšlių konteinerius, bei vietas, kuriose laikote šiukšles“, – patarė kenkėjų kontrolės ekspertas.