Grįžę namo neberanda augalų, atsibudę – negali užkurti automobilio
Dažnai palikdami savo namus – išvykdami pailsėti savaitgaliui ar tiesiog į darbą – žmonės net nesusimąsto, kad sugrįžę neras savo daiktų. Dažnas išgirdęs perspėjimus moja ranka – esą jo namuose ar kieme tikrai nėra ką vogti. Tačiau tai, kas žmogui atrodo paprastas buities daiktas, vagišiams – puikiausias grobis. Išaugusių vagysčių skaičių rodo ir apsaugos bendrovės „GRIFS AG“ duomenys – kasmet atšilus orams vagystės padažnėja maždaug trečdaliu ir kiekvienais metais skaičius tik didėja, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Nors įprastai pavasarį vagys taikosi į daiktus, paliktus privačiuose kiemuose, laiptinėse, įmonės Apsaugos departamento vadovas Žydrūnas Bukauskas pastebi, kad pastaruoju metu padaugėja ir anksčiau kiek mažiau įprastų vagysčių. Anot jo, būtent pastaraisiais mėnesiais, didelė grėsmė iškilo ir automobiliams – tik vagys, kaip įprasta, ne ratus vagia, o visai ką kita.
„Pastaruoju metu būna ir taip, kad žmonės atsikelia ryte, o užsivesti automobilio negali, nes, kaip pastebėjome, įsigudrinę vagys ėmė vis dažniau iš jų nupylinėti kurą“, – tikina Ž. Bukauskas.
O kiti, išradingesni vagišiai, atėjus pavasariui neretai griebiasi vogti žmonių kiemą puošiančius augalus: „Pasitaiko gyvatvorių ir tujų vagių. Tujos yra gana brangus augalas, tad vagys turbūt tikisi jas parduoti. Ir tam jiems net nereikia sulaukti nakties – apsukriai apsimesdami, kad dirba sodininkų darbus, šiuos augalus sugeba iškasti ir išvežti ir dienos metu“, – pasakoja pašnekovas.
Taikosi ir į sandėliukuose laikomus daiktus
Ž. Bukauskas atskleidžia, kad šiltuoju sezonu daugėja vagysčių iš sandėliukų ar garažų, kur žmonės laiko įvairiausius sodo įrankius, techniką, dviračius ir paspirtukus. Mat, kaip tvirtina specialistas, tai, kad jie yra kur nors sudėti, neužtikrina daiktų saugumo.
„Pastaruoju metu itin dažnai pasitaiko vagysčių iš garažų ir sandėliukų. Užrakindami daiktus juose žmonės numoja ranka į kitas apsaugos priemones, mat jau jaučiasi saugūs. Tačiau iš tiesų vien uždaryti sandėliuko ar garažo neužtenka – ypač jei šios patalpos apsaugotos tik paprasta spynele ar nesaugiu užraktu, kuris neretai nuo savo nešvarų darbą išmanančių vagių neapsaugo“, – tikina jis.
Kaip pastebi Apsaugos departamento vadovas, iš sandėliukų ir garažų dažniausiai dingsta vejapjovės ir kiti elektriniai įrankiai. Tačiau pasitaiko, kad vagys išneša gyvatvorių žirkles, kopėčias ir net gėlių vazonus. Vasaros metu vagys būna neišrankūs, nuostoliai gali svyruoti nuo nežymios žalos iki rimtų, daug kainuojančių netekimų.
Vagys nesustoja net ties vaikų žaislais
Ilgapirščius itin domina ir tai, kas šiltuoju metų sezonu džiugina saulės išsiilgusius žmones – iš kiemų, terasų dingsta baldai. Ir ne tik jie – tai, kad vagys įsigudrino išsinešti net sunkias, brangias keramikines kepsnines ir jų priedus, turbūt girdėjo ne vienas. Tačiau ekspertas atskleidžia, kad dingsta net elementariausi anglių maišai.
Ilgapirščiai be skrupulų esą išsineša ir tai, kas mažiesiems šiltuoju metų laiku teikia didelį džiaugsmą. „Būna, kad žmonės išvažiuoja tik dienai, grįžta ir pasipila vaikų ašaros, nes vagys sugebėjo pavogti jų žaislus, paliktus kieme – tokius kaip žaidimų nameliai, čiuožyklos, sūpynės. Žinoma, tokių daiktų galbūt ir neprinešiosi į gerai apsaugotą garažą ar namus. Tačiau atidžiai reikėtų saugoti brangius žaislus, tokius kaip akumuliatoriais varomi vaikiški automobiliai, kuriuos itin mėgsta vagys“, – aiškina jis.
„Nepamirškime, kad šiltuoju sezonu taip pat įsibėgėja statybų, remonto, apdailos darbai. Žmonės, įsisukę į statybų reikalus dažnai nepagalvoja apie statybinių medžiagų, įrankių ar naujai įsigytos technikos saugumą ir viską palieka tiesiog statomame name. Labai apmaudu, kad vagims išnešus brangius šildymo siurblius ar indaploves, statybų ar apdailos kaina išauga tūkstančiais“, – aiškina jis.
Vagys esą įsisuka ir į statybinius vagonėlius, apvagia ir automobilius, kuriuose žmonės palieka statybinius įrankius.
Padėti apsisaugoti gali ir paprasčiausias apšvietimas
Pirmasis eksperto patarimas, norintiems apsaugoti savo turtą – pirmiausia pasirūpinti elementariausiais dalykais: „Svarbu vagims nelengvinti jų darbo – nepalikite savo daiktų be priežiūros kieme, daugiabučių laiptinėse. Ypač jei tie daiktai yra brangūs ir paklausūs, kaip kad dviračiai ir paspirtukai. Išvažiuodami iš namų, parsineškite juos į namus ar perkelkite į gerai apsaugotą garažą.“
Tiesa, namams ir kitoms patalpoms reikia ir patikimesnės apsaugos nei tik spynos. Tad ekspertas pataria garažus ir sandėliukus apsaugoti paprasčiausia signalizacija. Savo ruožtu namams šiuo metu yra ir kitų modernių ir išmanių apsaugos sprendimų.
„Šiuolaikinės apsaugos sistemos gali užtikrinti ir namų „silpnųjų vietų“ – langų, terasos durų – apsaugą, pavyzdžiui, langų rėmuose galima įmontuoti fizinius užraktus. O jei žmogus dėl saugumo dar nori įsirengti ir kameras, reikėtų atkreipti dėmesį į kelis dalykus. Jos ne visada padeda nustatyti nusikaltėlių tapatybę, tik pačią vagystę ir jos aplinkybes. Tokiu atveju daug efektyviau derinti kameras ir signalizacijos sistemas. O ir pačias kameras pravartu nukreipti į gyvenvietės prieigas, kad šios galėtų fiksuoti automobilius, kuriais vagys atvyksta ar „patruliuoja“ stebėdami galimus savo taikinius“, – aiškina jis.
Kitas svarbus patarimas – jeigu planuojate, kad jums išvykus savaitgaliui, namus prižiūrės gerai pažįstamas kaimynas ar artimas draugas, paduokite raktus tiesiai jiems. Jokiu būdu nepalikite jų vazone ar tiesiog po kilimėliu, kur raktų pirmiausia ieškos ir vagys.
Specialistas pastebi, kad dažniausiai vagys pradeda darbuotis tamsiuoju paros metu. Tad naktį apsaugoti savo turtą – be įvairiausių apsaugos sistemų – gali padėti ir paprasčiausi sprendimai. Anot Ž. Bukausko, viena didžiausių vagių silpnybių yra šviesa – taip juos lengviau pastebi kaimynai ar praeiviai. Tad svarbu kieme įsirengti ir judesiui jautrius šviestuvus, kurie apšviestų didelį teritorijos plotą.