„Žinios apie augančią infliaciją, didinamas būsto kredito palūkanas ir Lietuvos banko iniciatyvos atvėsinti NT rinką, buvo pagrindinės priežastys, lėmusios mažesnį būsto pirkėjų aktyvumą birželio mėnesį“, – pranešime žiniasklaidai praėjusią savaitę teigė bendrovės „Hanner“ valdybos pirmininkas Arvydas Avulis, pridurdamas, kad birželis – prasčiausias mėnuo nuo 2020 metų balandžio.
Tokias būsto rinkos atvėsimo priežastis įvardijo ir bendrovė „Realco“. Maža to, bendrovės finansų direktorius Lukas Cicėnas pastebėjo, kad pastaruoju metu dažniau nutraukiamos preliminarios pirkimo-pardavimo sutartys.
„Priežasčių mažėti pardavimams toli ieškoti nereikia. Tai lemia įtempta geopolitinė situacija, vis dažniau sklindančios kalbos apie artėjančią recesiją, o šiuo metu prisideda dar ir sezoniškumo efektas, kai pirkėjų prioritetų viršūnėje atsiduria atostogos, o ne būstas“, – komentavo ekspertas.
Pirkėjai NT kainoms ėmė sakyti „ne“
„Citus“ investicijų ir analizės vadovas Šarūnas Tarutis pabrėžė, kad prastesni pardavimų rezultatai iš dalies yra vasaros sezono pasekmė, tačiau nereikia atmesti ir to, kad gyventojai sąmoningai atideda sprendimą pirkti dėl vyraujančio ekonominio neapibrėžtumo.
„Pirmo vasaros mėnesio pardavimų rezultatai rodo, kad matydami pasiūlos trūkumą, girdėdami kalbas apie galimą ekonominę krizę, didėjančias palūkanas bei diskusijas dėl visuotinio nekilnojamojo turto mokesčio, pirkėjai nusprendė palaukti ir atostogauti. Sezoniškumas nėra jokia naujiena: per paskutinius penkerius metus sostinėje birželio mėnesio rezultatas būdavo 16–25 proc. mažesnis nei gegužę, Kaune svyravimas dar didesnis – 10–40 proc. Tiesa, šiemet Vilniuje skirtumas – didesnis nei įprastai (55 proc.; Kaune – apie 29 proc.), tačiau nėra ko stebėtis, vertinant nuo pandemijos dar neatsigavusius pirkėjus, kuriuos užklupo ir prasidėjęs karas Ukrainoje, ir bendra infliacija bei kitos globalios ekonominės žinios, – teigė ekspertas.
Gyventojai sprendimą atideda
Kad NT sandorių skaičiai mažėja dėl gyventojų lūkesčių sumažėjimo sako ir NT bendrovės „Reala“ vadovaujantis partneris Antanas Kišūnas. Jis pabrėžia, kad Europos Centrinio Banko taikomų vėsinimo priemonių galbūt ir nejustume, jeigu ne kitos rinkos sulėtėjimo priežastys, kurios lemia perkančiųjų NT gretų mažėjimą.
„Pirmiausia, kyla NT kainos ir dėl suprantamų priežasčių: statybų kaštų augimo, darbo jėgos brangimo ir pan. Tai, kad pasiūlos dabar nėra, o kainos – smarkiai užkeltos, lemia, jog žmonės pirkimą atideda“, – sako NT ekspertas.
Kitaip tariant, potencialūs nuosavo būsto pirkėjai ima adekvačiai vertinti NT kainas ir atskirti, kada jos yra jau per aukštos. O tie, kurie planavo pirkti būstą investicijai, pavyzdžiui, nuomai, įvertiną galimą nuomos pajamingumą.
„Didžioji dalis perkamų butų buvo investicijai, o dabar tokie pirkiniai atidedami, nes žmonės paskaičiuoja pajamingumą. Žinoma, įtakos turi ir laukimas, noras pamatyti, kaip susiklostys situacija NT rinkoje ir vasara. Tai, kad vasarą pirkėjų sumažėją, yra faktas, žmonės atostogauja, pirkimą atideda rudeniui, kai situacija bus aiškesnė“, – veiksnius, lemiančius NT rinkos atvėsimą, vardija A. Kišūnas.
Pašnekovas priduria, kad be viso to trūksta jau pastatytų butų pasiūlos, o pirkėjai bijo pirkti būstą iš brėžinių, nes baiminasi, kad vystytojas po statybų pakels kainą.
Įrengtus būstus už adekvačią kainą nuperka greičiausiai
Šiaip ar taip, visais laikais daugiausiai butų Lietuvoje buvo nuperkama be banko paskolų. Taip pat – senesnės statybos butų (NT antrinėje rinkoje). Tačiau, panašu, kad ir čia jaučiamos pirkėjų dvejonės. Kita vertus, A. Kišūno teigimu, birželis NT antrinėje rinkoje nebuvo labai prastas. Skaičiuojama, kad sandorių būta 10-15 proc. mažiau nei įprastai, tačiau tai gali būti ir vasaros pasekmė. Kita vertus, jeigu sandoris antrinėje rinkoje įvyksta, tai labai greitai.
„Jeigu pažiūrėtume į nuomos rinką, tai šiandien situacija joje sunki. Pasiūla maža, kainos aukštos, vyrauja butai nuomai centrinėse dalyse, pavyzdžiui, Vilniuje. Siūlomi butai arti miesto centro, tačiau nuomos kaina – labai aukšta. Kalbant apie pigesnį būstą nuomai, pigesnį segmentą, be kainų kainų šuolio juntamas ir tokių butų trūkumas. Tai jeigu antrinėje rinkoje parduodamas remontuotinas būstas, būstas už tą adekvačią kainą, kai yra geras pelningumas, tokie butai parduodami gana greitai ir net už aukštesnę kainą, nes žmonės supranta, kad nuomos sektorius bus aktyvus, kad ir kas bebūtų“, – pažymi A. Kišūnas.
Kita vertus, NT ekspertas akcentuoja, kad nors šiandien paklausa ir yra sumažėjusi, būsto poreikis Lietuvoje yra ir bus.