Monako kunigaikštystė yra viena mažiausių valstybių pasaulyje, įsikūrusi 20 km. nuo Prancūzijos miesto Nicos. Monakas pagal plotą yra mažesnis net už Niujorko Centrinį parką. Tiesa, užsienio piliečiai pasiryžę mokėti milijonus eurų per metus už galimybę gyventi stilingai ir prabangiai.
Remiantis gegužės mėn. analize, kurią laikraščiui „The Wall Street Journal“ pateikė tarptautines tendencijas analizuojanti nekilnojamojo turto bendrovė „Knight Frank“, Monakas atsiduria brangiausių pasaulyje gyvenamojo būsto nuomos rinkų sąrašo viršūnėje.
Nors čia galima rasti nuomos pasiūlymų ir už kelis tūkstančius eurų, vis tik Monake prabangių butų, kurių plotas siekia apie 100 kv. m., nuomos kainos prasideda nuo daugiau kaip 18 tūkst. eurų per mėnesį, t. y. 36 proc. daugiau nei Honkonge, kuris užima antrąją vietą, ir dvigubai daugiau nei Singapūre ar Londone. Niujorke ir Los Andžele tokios būstų klasės nuoma prasideda atitinkamai nuo 9 tūkst. eurų per mėnesį.
Didelės paklausos čia sulaukia ir būstai, kurių nuomos kaina viršija 100 tūkst. eurų per mėnesį. Kai kurių triviečių penthauzų, esančių „One Monte-Carlo“ – 2019 m. baigtame statyti kelių pastatų komerciniame ir tik nuomai skirtame gyvenamajame komplekse, esančiame už kelių minučių kelio pėsčiomis nuo kazino – nuomos kainos siekia net 270 tūkst. eurų per mėnesį. Penthauzai turi lauko baseinus ir nuosavą apželdinimo komandą.
„One Monte-Carlo“ gyventojai džiaugiasi, kad čia nefiksuojamos nusikalstamos veiklos, taip pat juos džiugina galimybė apsipirkti – kaimynystėje yra Louis Vuitton, Saint Laurent ir Bulgari butikai.
Nesvarbu, ar nuomojasi vieno miegamojo kambarį už 150 tūkst. eurų per metus, ar prabangų penthauzą už milijonus, Monako gyventojai turi mokėti ketvirčio mokestį iš anksto, taip pat trijų mėnesių užstatą.
Pasak mokesčių specialisto Alexis Madier, beveik visus naujuosius Monako gyventojus vienija... turtas. Jis, kasdien važinėjantis į darbą Monake iš Nicos, mano, kad jo klientų iš užsienio, norinčių tapti nuolatiniais gyventojais, grynasis turtas yra ne mažesnis kaip 30 mln. eurų.
„Dauguma jų gyvena ir elgiasi santūriai. Jei pastebėtumėte juos gatvėje, pamatytumėte, kad jie nesipuikuoja“, – sako jis.
Irene Luke, vadovaujanti Jungtinės Karalystės nekilnojamojo turto bendrovės „Savills“ Monako biurui, sako, kad nauja prabangių kompleksų, tokių kaip „One Monte-Carlo“, banga įtikino kai kuriuos gyventojus nuomotis, o ne pirkti. Pavyzdžiui, „Tour Odéon“ siūlo gyventojams vairuotoją pagal iškvietimą. O „One Monte-Carlo“ darbuotojai sako padedantys gyventi dar patogiau – pavyzdžiui, užsakyti patalynės keitimą paskutinę minutę grįžtant namo iš užsienio, ar užsakyti sraigtasparnį greitam nuvykimui į restoranus Nicoje.
„Jie pripranta prie tokių paslaugų“, – sako Luke.
Išskyrus kelias išimtis, Monake nuomojami būstai yra be baldų ir po nuomos laikotarpio baldai taip pat turi būti iškraustyti.