Projekte „Išmanusis miestas IV“ dalyvauja aštuonių aukštųjų mokyklų (KTU, VGTU, VDA, VTDK, ASU, KU, KVK, VDU) studentai, dėstytojai, Klaipėdos r. mokinių komanda. Šiemet prie projekto prisijungė Kėdainių, Lazdijų, Plungės, Tauragės, Kelmės, Radviliškio, Švenčionių r. savivaldybės.
Siekis suaktyvinti viešąjį gyvenimą – pramogų erdvių kūrimas
Ypatingo dėmesio šiemet sulaukė Tauragė – net kelios komandos (VGTU, KVK, KTU) prisidės prie šio miesto įvaizdžio formavimo, sporto arenos, hipodromo projektavimo. Šiuo atveju svarbūs sprendimai: laisvalaikio, pramogų erdvių kūrimas, siekiant suaktyvinti viešąjį gyvenimą kuriant pramogų erdves.
Tauragės ateities projektas – sporto arena. Ji turėtų būti naudojama sportinei ir kultūrinei veiklai. Pagrindas galėtų būti pritaikytas įvairioms sporto šakoms (tinkliniui, krepšiniui, tenisui ir kt.). Visi supranta, kad svarbu stiprinti žmonių užimtumą, nes būtent jis yra miesto gyvybingumo rodiklis. KVK studentai tvirtai įsitikinę, kad dizainas ir novatoriškos funkcijos yra raktas į sėkmę, projektuojant sporto areną.
Atnaujintos vaizdingos erdvės praturtins miesto panoramą, taps kultūrinio gyvenimo ašimi, aktyvaus poilsio zonomis. Miestas galės būti aplinkos tvarkymo pavyzdys ne tik miestiečiams, bet ir specialistams.
„Tauragė turi daug įvairių žaliųjų technologijų, bet transportas – didelė problema. Savivaldybė siekia plėtoti dviračių takus ir tikisi, kad studentai pasiūlys dviračių takų plėtros sprendimų. Turime išsikėlę sau tikslą tapti ekologiškiausia savivaldybe Lietuvoje, galbūt net Baltijos šalyse. Tikiuosi, kad studentai atkreips dėmesį į tai ir pasiūlys ekologiškų sprendimų“, – teigia meras Sigitas Mičiulis.
Babėnų šilas
Klaipėdos r. mokinių komanda projektui pasirinko Kėdainių teritoriją – gražųjį Babėnų šilą. Ryški žavi tendencija, kad studentai ir mokiniai renkasi gimtųjų miestų projektus. To pranašumas – dar didesnis įsitraukimas, noras, motyvacija. Bene pusė Klaipėdos r. mokinių komandos yra kėdainiškiai ir puikiai pažįsta parką.
„Norime, kad Babėnų šilas taptų traukos objektu ne tik rajono gyventojams, bet ir turistams. VDU komanda pasirengusi įrengti poilsio zonas, pažintinius botanikos takelius, dviračių takus. Esame judri bendruomenė, todėl aktyvaus poilsio plėtojimas, skatinimas, ko gero, būtų geriausias sprendimas siekiant atgaivinti šią vietovę ir maksimaliai išnaudoti jos potencialą. Gamtos oazė, aktyvumas ir modernumas – tai esminiai aspektai, turintys atspindėti galutinį projekto rezultatą“, – sako Kėdainių r. meras Saulius Grinkevičius.
Architektas Mindaugas Butvila ypač pabrėžė „mažosios architektūros“ galimybes Babėnų šilo parke ir aplinkinėse teritorijose. Graži vizija jungia galimybę tenkinti visų amžiaus grupių gyventojų lūkesčius, poreikį ir ergonomiškumą, išmaniųjų sprengimų galimybę. Tarkime, parke galėtų atsirasti suoliukų, kurie teiktų progą pasiklausyti garsinių knygų.
Miesto aikštė – atvira erdvė naujoms patirtims
KTU ir VGTU komandos pasiryžo ambicingam iššūkiui – ketina tvarkyti Kelmės ir Radviliškio miesto centrus. Darnios architektų, urbanistų ir dizainerių grupės pakeis ne tik miesto vaizdą, bet ir įvaizdį. Tiesa, Kelmės miestas išvis neturi centro. Norima vieną iš potencialių aikščių ar skverų paversti nuolatiniu centru. Siekiama sukurti grakščią erdvę, kuri įtrauktų miesto gyventojus ir svečius.
„Tikimės konceptualaus miesto centro sutvarkymo projekto. Vizijos, padėsiančios pagerinti esamą situaciją. Norime, kad kiekvienas Kelmės gyventojas ar naujas miesto lankytojas centre jaustųsi jaukiai ir maloniai“, – teigia meras Vaclovas Andrulis. Jauniesiems architektams patikėtas 7 ha plotas miesto centre, apimantis ir senąją istorinę Radviliškio miesto urbanistinę dalį. Meras viliasi, kad centras taps išmaniu, patogiu gyventojams ir patraukliu miesto svečiams, jame atsiras daugiau judesio, bus sutvarkytas ūkininkų turgelio paviljonas. Be viso to, keliamas tikslas, kad Radviliškis neprarastų savo istorinio veido.
Žvilgsnis į naujausias tendencijas – projekto inovatoriai
Komandų gausa išsiskiria KTU, pasirinkęs dvi teritorijas – Tauragės ir Radviliškio. Komandų pranašumas – skirtingoms specialybėms atstovaujantys žmonės, kurie džiaugiasi, kad bus galimybė pasireikšti visiems. Jų laukia iššūkis – nenaudojamą vietą - didžiulę teritoriją paversti lankytina tauragiškių zona ir turistų traukos centru.
KTU komandos nariai, nepaklusdami seniems, nusistovėjusiems architektūros suvokimo formalumams, kurs itin įspūdingus ir neįprastus architektūrinius objektus. Tvarkydamos miesto erdves KTU komandos vadovaujasi atsinaujinančių energijos šaltinių technologijomis ir konceptualiomis idėjomis, kurias galima pritaikyti ne tik „Išmaniojo miesto“ projektui, bet ir visai Lietuvai.
Pozityvūs ateities lūkesčiai
Lazdijų r. savivaldybėje - nuostabi galimybė modernizuoti Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos teritoriją bei joje esančius pastatus. Gimnazijos mokiniai turi galimybių dalyvauti popamokinėje veikloje, čia neformalaus ugdymo pamokas veda garsūs Lietuvos menininkai. Gimnazijos modernizavimas atneš naujų galimybių ne tik mokyklos bendruomenei, bet ir visam miestui. Lazdijų r. savivaldybės meras Artūras Margelis sako, kad Motiejaus Gustaičio gimnazijos teritoriją ir joje esančius pastatus keisti jie pasirinko dėl to, nes tikisi modernizuoti ir pritaikyti erdvę šiuolaikiniams mokinių ugdymo poreikiams. Pasak jo, išmaniąją ateitį mieste ir šalyje kurs išmanioji karta. KVK, VTDK, ASU komandos sieks modernizuoti visas mokyklos erdves ir pritaikyti jas neformaliajam ugdymui. „Turime viziją, kad senajame mokyklos pastate bus įkurtos meno erdvės. Jose vyks muzikos, dailės, technologijų ugdymas, naujai atgims vidinis šios mokyklos kiemelis, kuriame galės pailsėti ir įkvėpimo pasisemti menų besimokantys moksleiviai“, – pasakoja meras.
Plungė turi daug gražių kalvotų teritorijų, aplink yra ir nemažai vandens telkinių, kuriuos stengiamasi kaip nors išnaudoti. VGTU komandos urbanistams strategijoje numatyta teritorija, esanti miesto viduryje ir apimanti Palankės tvenkinį bei gretimus skverus. Tai miesto centrinėje istorinėje dalyje esanti erdvė, priglaudusi patrauklų gamtinį objektą, kuris šiuo metu nėra pritaikytas miesto gyventojams efektyviai naudoti. Keliamas tikslas įrengti patrauklias erdves lankytojams, derinant gamtinius elementus su inovatyviomis technologijomis. Čia naudojami kompoziciniai elementai, žadinantys emocijas, tokie kaip spalva, medžiagiškumas, garsai, atspindžiai.
„Manau, kad tokie projektai skatina judėti į priekį, parodo, jog Lietuvoje nėra viskas blogai, kad galima pasiekti bet kokių užsibrėžtų tikslų, nesvarbu, kokie nepasiekiami jie iš pradžių atrodo. Lietuva yra puiki šalis, kurioje gyventi tikrai gali būti gera, tik turime išmokti didžiuotis tuo, ką turime, ir siekti, kad ateities kartos gyventų dar gražesnėje bei geresnėje valstybėje. Tačiau viskas priklauso nuo mūsų norų – turime norėti keistis, tuomet pozityvūs pokyčiai atsispindės ir mūsų miestų pokyčiuose“, – sako Audrius Klišonis.
VDA komanda imasi projektuoti ne tik sporto kompleksą Tauragėje, bet ir Švenčionių savivaldybės pateiktą teritoriją, skirtą vaistažolių parkui, edukaciniam kompleksui kartu su nauja autobusų stotimi. Šis kraštas garsėja vaistinių žolynų gausa. Numatoma tvarkyti apie 15–20 ha teritoriją, kurioje būtų edukacinis, istorinis, informacinis ir rekreacinis vaistažolių centras su arbatų krautuvėlėmis, arbatinėmis, vietomis, kuriose vyktų vaistažolių auginimo, rinkimo, puoselėjimo edukacinės programos, praktikuojama kvapų terapija, degustavimas. Taip pat pageidaujama rekreacijai pritaikyti upės Kūnos teritoriją, integruoti autobusų stotį. Tai analogų Lietuvoje neturintis projektas. KVK komanda taip pat rūpinasi Švenčionių r. žaliosiomis erdvėmis, kurios pasitiks lankytojus atsinaujinusios, pasikeitusios ir atitiks visų lūkesčius.