– Kaip vertinate analitikų prognozes, kad rinka lėtės ir netgi stos?
– Panašu, kad įvairiausio plauko pseudo ekspertai dabar įsivėlė į lenktynes, kieno prognozės baisesnės. Tai suprantama, nes jie nori išgarsėti. Visiems rekomenduoju atidžiai stebėti, kas kelia tokią paniką ir kam tokios prognozės naudingos. Vienas pavyzdys, butų nuomos platformos įkūrėja tikina, kad butų pardavimai visiškai sustos. Ko ji siekia? Ji tikisi, kad dabar visi nuomosis butus. Kitas analitikas jau ketverius metus nesėkmingai prognozavo, kad kainos kris ir tuoj bus krizė. Ar galima vadovautis tokių pseudo ekspertų suformuotomis nuomonėmis ir priimti sprendimus atsižvelgiant į tokius komentarus?
Baimės gali sukelti paniką, o panika – krizę. Bandos jausmas yra labai pavojingas reiškinys. Jau matome jo pasekmes: kažkas rekomendavo nutraukti preliminarias sutartis, kur sumokėtas avansas mažesnis negu 5 procentai, nes tikėtina, kad kainos kris 5-10 procentų ir tas žmogus laimės.
Rezultatas: pas mus subėgo daugybė pirkėjų, kurie prašo nutraukti preliminarias sutartis, kur avansas – 10 ir daugiau procentų. Žmonės vadovaujasi grynai emocijomis, tenka juos raminti, padėti susitarti dėl avansinio laiko pratęsimo, nuolaidų pritaikymo, bet jokiais būdais neprarasti 10 procentų įnašų.
– Ar ir dabar patariate pirkti nekilnojamąjį turtą?
– Dabar patarčiau susilaikyti tik nuo spekuliatyvinių sandorių. Tačiau jeigu jūs ilgai ieškojote svajonių namo arba buto sau, pagaliau radote ir sumokėjote avansą, įvertinkite situaciją šaltakraujiškai.
Dabar labai išaugo susidomėjimas individualiais namais, kotedžais, sodo namais, sodybomis ir sklypais šalia didžiųjų miestų. Tiesiog daug kas dabar, karantino metu, suprato, kad gyvenimas miesto centre bute yra patogu, bet visai šauni alternatyva – turėti savo sklypą, būti lauke, arčiau gamtos, o ne uždarytam tarp keturių sienų.
Lygiai taip pat kyla susidomėjimas nekilnojamuoju turtu Lietuvos pajūryje, kituose kurortuose. Kiek Lietuvos gyventojų šią vasarą atostogaus užsienyje? Tie, kas turi santaupų bankuose, bijo, kad pinigai nuvertės, todėl renkasi saugiausią visų laikų investiciją – į nekilnojamąjį turtą ir turės antruosius namus atostogoms.
Dar vienais namais pajūryje ar sodyba miške dabar domisi net tie verslininkai, kurie turi savo antruosius namus kur nors Ispanijoje, pietų Prancūzijoje, nes supranta, kad šiemet saugiau bus ilsėtis Lietuvoje.
– Ar vyksta dabar sandoriai? Koks buvo pirmasis karantino mėnuo „Capital“ kompanijai?
– Prasidėjus karantinui buvo šokas visiems: pirkėjai nebegalėjo baigti sandorių, nes nedirbo notarai, būsto pardavėjai išsigando ir nebenorėjo įleisti į namus potencialių pirkėjų. Tuomet buvo viena savaitė, kai vyko labai mažai būsto apžiūrų. Tačiau dabar viskas grįžta į savo vėžes: praėjusią savaitę Lietuvoje jau buvo gyvai apžiūrėta virš 300 objektų. Apžiūros vyksta saugiai, nedalyvaujant šeimininkams, su kaukėmis ir dezinfekcijos priemonėmis.
Kovo pradžioje jau buvo aišku, kad bus tam tikras sulėtėjimas. Tačiau nepaisant tokios situacijos pasaulyje, kovo mėnesį mūsų apyvarta siekė 629 241 eurų. Apyvarta krito nuo kovo 16 dienos, Lietuvoje įvedus karantiną. Bet mes džiaugiamės, kad labai operatyviai persiorientavome į online režimą, kaip tai buvo įmanoma mūsų atveju. Beveik viską – susirinkimus, mokymus, objektų apžiūras, prezentacijas – perkėlėme į online.
Be galo svarbus dalykas – didžioji dalis mūsų biurų vadovų neprarado optimistinių nuotaikų ir sugebėjo jas perteikti savo kolektyvams. Kaip dirbant karantine, rezultatai puikūs. Kovo antroje pusėje baigėme tvirtinti beveik 90 sandorių, o balandžio pirmoje pusėje – jau net 140. Jeigu ne notarų darbo sustabdymas kovo mėnesį, rezultatai būtų dar geresni. Tad kol kas mums pavyksta išlaikyti gerokai virš 50 proc. mūsų apyvartos.
– Kokią apyvartą generavote praėjusiais metais? Ar ji pateisino jūsų lūkesčius?
– Praėjusių metų rezultatai viršijo visus lūkesčius. 2019 metais „Capital“ apyvarta pasiekė daugiau nei 11 milijonų eurų ir tarpininkavimo paslaugų pajamos per metus išaugo 31 proc.. Brokeriai pardavė NT už daugiau nei 340 milijonų eurų.
Metų pradžia buvo taip pat įspūdinga. Pirmus du mėnesius mūsų apyvarta buvo rekordinė: sausį – 771 948 eurų, vasarį – 880 073 eurų (praeitų metų sausį - 494378, vasarį - 597922). Šiuo metu po „Capital” vėliava Lietuvoje veikia 30 NT biurų, kuriuose dirba apie 350 brokerių.
– Susidarė įspūdis, kad Jūs visiškai nebijote šios pandemijos ir jos sukeltos krizės?
– Nes padarėme daug namų darbų praėjusiais metais, kai kuriuos darbus pabaiginėjame dar ir dabar. Atnaujinome savo prekinį ženklą, nes norime save pateikti kaip solidžią, inovatyvią, patikimą kompaniją, kuri turi gerą reputaciją, teikia aukščiausios kokybės visas nekilnojamojo turto paslaugas.
Esu tikras, kad mes šią situaciją išnaudosime kaip įmanoma geriausiai ir dar labiau padidinsime užimamos rinkos dalį. Esu optimistas ir džiaugiuosi, kad mane supa daug optimistų, daug savo srities ekspertų ir profesionalų, daug stiprių šios srities lyderių. Taip, laikai bus sudėtingi ir laukia daug iššūkių, bet aš net neabejoju, kad mes įveiksime visus sunkumus.