Siūlo virtualią būsto apžiūrą

Trečią karantino Lietuvoje dieną „Delfi Būstas“ viename NT skelbimų portale pastebėjo įdomų pasiūlymą butą apžiūrėti virtualiu būdu. Nurodyta, kad šis NT objektas yra Vilniuje, Naujamiestyje. Butas yra 3 kambarių, jo plotas – 105,53 kv. m. Tačiau netrukus skelbimas buvo nebeprieinamas.

„Delfi Būstas“ susisiekė su buto pardavėju skelbime nurodytu telefonu. Butą parduodantis ir virtualią jo apžiūrą siūlantis NT brokeris Mantas Mikočiūnas sakė, kad sulaukė ne vieno susidomėjusio pirkėjo skambučio. Anot jo, šiuo metu virtuali būsto apžiūra yra puiki išeitis vengiant tiesioginio kontakto. Kita vertus, pasak pašnekovo, ir anksčiau jam yra tekę būstą pardavinėti nuotoliniu būdu: dažnai tokių apžiūrų prašo žmonės, gyvenantys užsienyje ir Lietuvoje ieškantys NT.

M. Mikočiūnas įsitikinęs, kad parduoti butą nuotoliniu būdu yra įmanoma ir šiuo laikotarpiu tikisi ne vieno tokio sandorio.

NT skelbimas

Krizė yra, bet NT brokeriai nepasiduoda

Nekilnojamojo turto agentūros „Capital Centras” biuro vadovas Gediminas Jankauskas „Delfi Būstas sako, kad situacija NT rinkoje keičiasi ne dienomis, bet valandomis.

„Dar praeitą savaitę ar pirmadienį ji atrodė vienaip, o trečiadienį jau primena 2008 metus. Situacija keičiasi taip greitai, kad mes per kelias savaites ar mėnesius galime išgyventi panašią patirtį kaip per tris 2007-2009 krizės metus. Neabejotinai tai bus smūgis visai šalies ekonomikai, o tai, savo ruožtu, neišvengiamai atsilieps ir nekilnojamojo turto rinkai. Šiandien mes dar nežinome, kokio gilumo ir kokios trukmės numatomas kritimas bus, tačiau Force Majeure jau įvyko“, – tikina NT specialistas.

Pašnekovo teigimu, visas gyvenimo ritmas staiga pasikeitė: tam tikri verslo sektoriai visiškai sustojo, kiti sprendžia staiga atsiradusias logistikos ar tiekimo problemas. Jis pabrėžia, kad būtą notarų darbo sutrikimo: sandoriai buvę sustabdyti.

„NT pirkėjai ir pardavėjai pateko į uždarą ratą: jie turi forminti sandorius, įkeisti turtą, juos spaudžia terminai, bet notarai nedirba, todėl nieko negalime daryti. Bankai, išdavę garantinius raštus dėl paskolų, taip pat nebežino, kaip elgtis, jei būsto pirkėjai negali laiku įkeisti turto ar jiems iškilo grėsmė likti be darbo. Gera žinia, kad Teisingumo ministerija trečiadienį priėmė sprendimą atnaujinti notarų biurų veiklą. Tikimasi, kad notarai jau nuo penktadienio vėl aptarnaus klientus“, – aiškina G. Jankauskas.

Tačiau, pasak eksperto, NT brokeriai – kūrybingi, prisitaiko ir prie karantino: tariasi su savininkais, kad išeitų iš namų apžiūrų metu, vežiojasi dezinfekcinius skysčius bei imasi kitų reikalingų atsargumo priemonių – saugo ir save, ir kitus. Pavyzdžiui, rengia virtualias būsto apžiūras.

„Pastarosiomis dienomis kai kurios nekilnojamojo turto agentūros bando rengti „gyvas“ video transliacijas iš objektų socialiniuose tinkluose ar skelbiasi galinčios padėti atlikti apžiūras „virtualiai“ pirkėjui nedalyvaujant“, – pasakoja NT specialistas.

Moterų ir vyrų nuomonės dėl būsto išsiskiria

Tačiau, anot G. Jankausko, norint priimti sprendimą pirkti nekilnojamąjį turtą, internetu to padaryti nepavyks.

„Virtualios apžiūros – tas pats, kaip seksas internetu – jis įmanomas, bet vaikai (pirkimo pardavimo sandoriai) iš jo negimsta. Pirkėjai turi būstą pamatyti ir pajusti asmeniškai, prieš įsigydami. Natūralu, kad karantino laikotarpiu tą padaryti sunkiau, tačiau mes stengiamės apžiūrų procesą padaryti maksimaliai saugų visoms šalims“, – akcentuoja G. Jankauskas.

Pokytis jau įvyko


Specialisto teigimu, po kelių savaičių ar mėnesių, kai koronaviruso banga bus nuslūgusi, į pasaulį, kuriame dar gyvenome 2020 metų vasario mėnesį, nebegrįšime. Pokytis, pasak G. Jankausko, jau įvyko, todėl šioje situacijoje laimės tie, kas sugebės prisitaikyti ir pasikeisti.

„Panašu, kad NT rinka 2020 metais bus labiau palanki pirkėjams, turintiems nepaskolinių pinigų, nes dėl baimės ir neapibrėžtumo rinkoje sandorių sumažės ir pasiūla neišvengiamai pakils. Tačiau rinka nesustos, nepaisant ekonomikos pokyčių, nekilnojamojo turto sandoriai vyksta net ir didžiausios krizės metu, tačiau tokiose situacijose žmonėms labiausiai reikia profesionalios ir kokybiškos NT profesionalų, gebančių numatyti rinkos tendencijas, pagalbos“, – prognozuoja pašnekovas.

„Delfi Būstas“ taip pat kreipėsi į NT bendrovę „Ober-Hous“, kuri ne tik parduoda, bet ir nuomoja butus, tačiau įmonė komentuoti šiandienės situacijos nepanoro.

„Prognozuoti dar ankstoka, per mažai dienų praėjo, darbas vyksta nuotoliniu būdu, kiek tai įmanoma (vertinant tai, kad notarai nedirba)“, – rašoma bendrovės atsakyme.

„Delfi Būstas“ primena, kiek anksčiau, kai Lietuvoje dar nebuvo paskelbtas karantinas, ekonomistai ir NT analitikai vienabalsiai tikino, kad dėl tokio didelio neapibrėžtumo šiuo metu sunku tiksliai įvertinti koronaviruso poveikį Lietuvos NT rinkai. Tačiau vystytojai buvo nusiteikę optimistiškai ir teigė, kad mano, jog kovo mėnuo taip pat bus rekordinis NT sandorių skaičiumi, kaip ir vasario.
Nors NT bendrovės tikino kol kas didelių grėsmių nematančios, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius Mindaugas Statulevičius pabrėžė, kad pirmuosius sunkmečio ženklus galima matyti turizmo ir komercinio NT sektoriuose, todėl NT bendrovės turėtų būti pasiruošusios galimiems iššūkiams.

„Didžiausią spaudimą šiuo metu patiria komercinio NT valdytojai ir turbūt vystytojai. Mes matome viešbučių užimtumo kritimą, mažėja prekybos centrų lankomumas. Kita vertus, viskas persikelia į internetinę prekybą. Taigi įpročiai kažkiek keičiasi. Taip pat sunkumų gali turėti konferencijų, verslo centrai. Natūralu, kad lėtėja ir kitos sritys“, – komentavo M. Statulevičius.

VŠĮ „RealData“ vadovas, NT analitikas Arnoldas Antanavičius įspėjo, kad, esant dabartinei ekonominei situacijai, NT vystytojai ir pirkėjai turėtų nusiimti rožinius akinius.

„Karantino įvedimas, be abejonės, duoda neigiamą rezultatą verslams. Kaip tai atsilieps NT rinkai Lietuvoje, kol kas dar galime tik spėlioti, nes viskas priklausys nuo to, kaip seksis tvarkytis su koronaviruso plitimu, sergamumu, mirtingumu, bet kol kas, žiūrėdami į Vakarų Europą, matome, kad situacija – ne į gerą. Panašu, kad ir toliau situacija bent jau artimiausiu metu negerės, karantino atvejų pamatysime daugiau. Tai reiškia, kad daugiau nuostolių patirs įvairūs verslai, daugiausia – turizmo sektorius, kelionių infrastruktūra. Tai turėtų atsiliepti ir vartojimui, pačiai ekonomikai“, – situaciją analizavo ekspertas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (289)