Amžinas konfliktas

Atrodo įprasta, kad butų savininkai skundžiasi nuomininkais, o nuomininkai – būtų savininkais. Tačiau kai kurios būstą besinuomojančių žmonių istorijos išties stebina. „Delfi Būstas“ pasiteiravo kelių merginų, kurios nuomojosi arba tebesinuomoja būstus, kokios savininkų taisyklės jas labiausiai erzina. Ieva, kuri butą nuomojasi Vilniuje, sakė, kad vienas labiausiai erzinančių dalykų yra nuolat gendantys buitiniai prietaisai, kurie priklauso buto savininkui, todėl ji pati nedrįstanti jų taisyti.

„Pati neieškau, kas pataisytų, o iškart skambinu savininkui. Tačiau jis dažnai delsia, iškart netvarko. Pavyzdžiui, kažkas nutiko skalbimo mašinai, ji ėmė prastai skalauti miltelius, bet savininko laukiau savaitę, taigi negalėjau skalbti drabužių“, – pasakoja Ieva.

Kita būstą besinuomojanti pašnekovė Indrė sakė, kad ją labiausiai erzina savininkų įprotis kartą per mėnesį ateiti į butą pasiimti nuomos.

„Anksčiau pinigus pervesdavome jiems į sąskaitą, o dabar jie ateina kas mėnesį pasiimti pinigų. Labai nemalonu, būtų geriau, jei nevaikščiotų ir netikrintų mūsų, juk esame suaugę žmonės. Kiekvieną mėnesį norime išsikelti, tačiau pirkti savo būstą dar neturime finansinių galimybių. Jeigu galėtume, išsikeltume jau rytoj“, – sako Indrė.

Tačiau būstų savininkai taip pat turi skundų dėl nuomininkų. Kaip rašo portalas apartmenttherapy.com, bene labiausiai šeimininkams nepatinka, jeigu nuomininkas įsigyja gyvūną, nors prieš tai buvo sutarta, kad augintiniai bute nėra pageidaujami. Taip pat šeimininkai tikrai nenori, kad nuomininkas be jų žinios ir sutikimo pertvarkytų butą, pavyzdžiui, perdažytų sienas ar išmestų senus baldus. Kaip rašoma portale, savininkai nėra linkę toleruoti bet kokių jų turto apgadinimų, pavyzdžiui, grindų ar sienų sutepimo ar įskėlimo ir pan. O jeigu jų bute sulūžo baldas arba sugedo prietaisas, savininkai nori šią problemą išspręsti patys, todėl nuomininkas neturtų kišti nagų. Be abejo, abiem pusėms aktualu, kad būtų laikomasi nuomos sutartyje numatytų punktų.

Nuomininko ir savininko lūkesčiai

„Ober-Haus“ Senamiesčio biuro vadovas Marius Čiulada, paklaustas, kokie nuomininkų veiksmai yra nepriimtini, sako, kad savininkas, išnuomodamas savo būstą nuomininkui, tikisi „neturėti galvos skausmo“.

„Tikisi tvarkingų (nevėluojančių ir pilna apimtimi) nuomos bei komunalinių mokesčių mokėjimų, tikisi natūralaus turto nusidėvėjimo (sulaužyti, išteplioti baldai, vinys paveikslams sienose – nėra natūralus nusidėvėjimas). Taip pat nepriimtina neaptarti naminiai gyvūnai, žymiai didesnis gyventojų skaičius nei buvo tartasi, triukšmas, vakarėliai, žymiai didesnis daiktų sandėliavimas, betvarkė ir pan. Idealiu atveju nuomotojas tikisi, kad nuomininkas naudos ir saugos turtą lyg savo paties“, – ko tikisi savininkas, vardija ekspertas.

Nuoma

Pašnekovas tęsia, kad nuomininkas, išsinuomodamas būstą, tikisi „įsigyti“ laikinus namus.

„Nuomininkas tikisi, kad veiks visa buitinė technika ir įrengimai, nebus per šalta žiemą ir per karšta vasarą. Jei taip nėra, be abejo, nuomininkas skųsis. Taip pat nuomininkas nenori perdėto dėmesio ar dažno bendravimo su buto šeimininku, per dažni apsilankymai ar tikrinimai nėra priimtini“, – pabrėžią M. Čiulada.

Kaip išvengti konflikto?

NT ekspertas sako, kad būsto nuoma – abipusis komercinis susitarimas, kai nuomotojas patiki nuomininkui savo nekilnojamąjį turtą už nuomos mokestį, o nuomininkas už tą nuomos mokestį gauna laikinus namus.

Todėl, pasak pašnekovo, nuomos sutartyje turi būti aptarti esminiai dalykai – nuomos objektas, abi šalys, nuomos kaina, nuomos terminas, mokėjimų terminai, buitiniai dalykai, priėmimo perdavimo aktas su išvardintais baldais bei buitine technika.

„Iš esmės kuo platesnė sutartis – tuo ramiau miegos abi šalys ir ateityje nekils jokių nesusipratimų, ar neišpildytų lūkesčių ateityje“, – akcentuoja M. Čiulada.

Kaip išvengti nuomotojo ir nuomininko konfliktų? Anot NT specialisto, reikia geranoriškumo iš abiejų pusių.

„Nuomininkui reikia suprasti, kad už kelis šimtus eurų jam patikima valdyti didelės vertės turtas ir jį reikia tausoti, o nuomotojui reikia suprasti, kad tai bus kažkieno laikini namai ir gerbti šiuos lūkesčius“, – pabrėžia pašnekovas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (65)