Patalinės blakės – itin nepageidautini svečiai. Šie miniatiūriniai vabzdžiai yra kraujasiurbiai, o jų įkandimai, nors apskritai nelaikomi pavojingais, gali išprovokuoti alergines reakcijas ir tapti antrinės odos infekcijos priežastimi. Kadangi taip yra, patalines blakes reikėtų pasistengti išnaikinti. Deja, tai padaryti kartais nelengva, rašo express.co.uk.
Patalinių blakių patelės vos per du mėnesius gali padėti iki 500 kiaušinėlių, taigi, nenaikinamų parazitų populiacija sparčiai plečiasi. Kad būtų lengviau identifikuoti kenkėjus, atkreipkite dėmesį į toliau suminėtus įmonės „Bed Kingdom“ specialistų išvardytus požymius, o juos pastebėję, imkitės atitinkamų veiksmų.
1. Keistas kvapas
Vienas pirmųjų apie patalinių blakių veisimąsi perspėjančių ženklų yra miegamajame juntamas keistas, plėko tvaiką primenantis kvapas. Šį kvapą skleidžia feromonai, kuriuos patalinės blakės išskiria pajutusios pavojų. Kartais tas tvaikas apibūdinamas kaip primenantis aviečių, kalendrų arba migdolų kvapą. Retesniais atvejais jis gali būti sumišęs su nugaišusių parazitų ir jų kiautų skleidžiamu smarsu, tada įgaunančiu rūdžių kvapo priemaišų.
2. Įkandimų žymės
Ganėtinai įprastas patalinių blakių veisimosi požymis – ryte ant kūno pastebimos paraudusios ir niežtinčios įkandimų žymės. Patalinės blakės minta krauju, o jį siurbia naktį įsisegdamos į tokias žmogaus kūno sritis kaip rankos, plaštakos ir kojos. Įkandimų žymių dažniausiai aptinkama po kelias vienoje vietoje, bet gali būti ir pavienių. Jeigu sukąstos sritys akivaizdžiai patinsta arba pasireiškia kitokių simptomų, patartina kreiptis į gydytoją.
3. Kiaušinėliai
Patalinių blakių kiaušinėliai yra labai maži – vos milimetro ilgio. Juos pastebėti, savaime aišku, yra sunku, bet neprošal turėti omeny, kad jie panašūs į miniatiūrinius ryžių grūdelius. Kiaušinėlių pravartu paieškoti čiužinio siūlėse, taip pat už galvūgalio atkaltės. Kiaušinėliai būna nestipriai prisitvirtinę prie kokio nors paviršiaus.
4. Kiautai
Kelis kartus per gyvenimo laikotarpį patalinės blakės nusimeta egzoskeletą, taigi, palieka kiautus. Priklausomai nuo parazito išsivystymo stadijos, kiautai gali būti įvairių dydžių. Jie yra geltonos spalvos, peršviečiami. Jų paprastai aptinkama čiužinių siūlėse, įdubimuose, audinio klostėse. Kartais jų galima pamatyti sienų įtrūkimuose ir baldų plyšiuose.
5. Kraujo dėmės
Jeigu miegodami sutraiškysite patalinę blakę, kraujas, kurio ji prisisiurbusi, gali ištrykšti ir sutepti patalynę. Tokios kraujo žymės, kurių atsiradimo tiesiog neįmanoma paaiškinti, yra aiškus ženklas, kad jus atakuoja patalinės blakės.
6. Tamsiai rudos žymės
Ant čiužinio, paklodžių, taip pat prie galvūgalio atkaltės ir net ant sienų kartais pavyksta įžiūrėti tamsiai rudų it rašikliu prataškuotų žymių. Jos lieka nuo patalinių blakių išmatų, bet yra daug mažesnės už pirmiau paminėtas kraujo dėmės, todėl yra sunkiau pastebimos. Jos taip pat gali skleisti silpną rūdžių kvapą, sustiprinantį kambaryje juntamą tvaiką.
7. Gyvi vabaliukai
Suaugusios patalinės blakė yra maždaug 5 mm ilgio. Jos slapstosi įvairiose vietose – lovoje ir šalia jos. Kai parazitų ypač prisidaugina, galima pastebėti ir juos pačius.
Jei sprendžiant iš čia suminėtų požymių tenka daryti išvadą, kad atakuoja patalinės blakės, svarbu nedelsiant imtis veiksmų, kad problema nevirstų rimta grėsme. Toliau – patarimai, galintys padėti išnaikinti patalines blakes.
• Kruopščiai išsiurbkite ir išplaukite miegamąjį, ypač didelį dėmesį skirdami čiužiniui, lovos rėmui, galvūgalio atkaltei ir kambaryje esantiems baldams. Dulkių siurblio maišelį tuojau pat išmeskite (jeigu siurblys su konteineriu, jį tuojau pat iškratykite), kad parazitai nespėtų išsibėgioti.
• Visą patalynę, užuolaidas ir kitą miegamojo tekstilę išskalbkite karštame vandenyje ir išdžiovinkite didelio karščio režimu. Per tokią procedūrą turėtų žūti visi parazitai ir jų kiaušinėliai.
• Kietų šerių šepetėliu pravalykite čiužinio siūles ir įdubimus. Tai atlikę čiužinį vėl nusiurbkite, kad ant jo neliktų nešvarumų.
• Naudokite čiužinių užvalkalus, skirtus sulaikyti patalines blakes ir neleisti joms veistis čiužinyje. Kad žūtų visi parazitai, čiužinys tokiame užvalkale turi prabūti ne mažiau nei metus.
• Panaudokite purškiamą arba miltelių pavidalo preparatą nuo patalinių blakių. Jį naudokite tiksliai taip, kaip nurodyta gamintojo pateiktose instrukcijose. Ypač atidžiai apdorokite įtrūkimus ir plyšius.
• Jei parazitų populiaciją itin gausi, patartina kreiptis į parazitų naikinimu užsiimančią tarnybą.
• Atminkite, kad veiksmingiausia priemonė, apsauganti nuo patalinių blakių, yra prevencija. Apsistoję viešbutyje, prieš išsipakuodami atidžiai apžiūrėkite numerį ir įsitikinkite, kad jame nėra jokių parazitų veisimosi požymių. Kad sumažėtų patalinių blakių įsiviesimo rizika, būtina nuolatos rūpintis miegamojo švara.