Internetinės parduotuvės „Pigu.lt“ rinkodaros direktorė Giedrė Vilkė teigia, kad per didžiuosius vasaros karščius žmonių susidomėjimas vėjeliais, ventiliatoriais ir kondicionavimo sistemomis išaugo tikrai ženkliai.
„Sezono pradžioje savo asortimentą papildėme 88 skirtingomis ventiliatorių rūšimis, o šiuo metu pastebime, kad dėl užsitęsusio karščio pirkėjai yra itin aktyvūs ir šias prekes sparčiai išperka. Šių metų liepos mėnesį pardavimai, lyginant su praeitais metais, išaugo net 3 kartus“, – sako pašnekovė.
Daug išleisti nenori
Anot G. Vilkės, šią vasarą patys populiariausi yra vadinamieji nedideli biuro ventiliatoriai, kurie pigūs ir mobilūs, nes lietuviai dažniausiai yra linkę išleisti apie 15-20 eurų. Kainos svarba priklauso nuo poreikių – jei norima greito atsivėsinimo, pirkėjai dažniausiai renkasi pigius ir mobilius variantus, jei siekiama ilgalaikio vėdinimo, tuomet į kondicionavimo sistemas investuojami ir keli tūkstančiai eurų.
Specialistė sako, kad prieš renkantis namų ar biuro atvėsinimo priemones, pravartu apsvarstyti du pagrindinius individualius klausimus: poreikį ir biudžetą.
„Jei siekiate atsigaivinti mažoje erdvėje, greitai ir nebrangiai, tuomet tikrai tinka pastatomi biuro tipo ventiliatoriai, kurių kainos svyruoja nuo 10 iki 100 eurų. Turint omenyje, kad vasaros Lietuvoje darosi vis karštesnės, ir jei žmonės nori mėgautis pastoviai komfortabilia oro temperatūra namuose, tuomet siūlyčiau įvertinti ir ilgesnio laikotarpio sprendimą – išorines, stacionarias kondicionavimo sistemas. Jų įrengimas užima daugiau laiko, o kainos svyruoja nuo 1 000 iki 2 500 eurų“, – komentuoja G. Vilkė.
Norintiems kokybiško rezultato, atitinkančio jūsų poreikių ir biudžeto santykį, pasak ekspertės, profesionalo pagalba būtina tiek parenkant kondicionierių atitinkamai patalpai, tiek įrengimui. Ji teigia, kad didelėms patalpoms rekomenduojama rinktis stacionarias kondicionavimo sistemas. Dauguma kokybiškų kondicionierių yra įrengiami su išorinių bloku, kuris montuojamas ant pastato sienos, tad ir pats įrengimas reikalauja specialių žinių, reikalinga profesionalo pagalba.
„Jei nėra galimybių įrengti išorinių patalpų kondicionavimų blokų, o jūs siekiate atvėsinti butą ar dar mažesnę biuro aplinką, tuomet tinka mobilūs pastatomi kondicionieriai, kuriuos lengva transportuoti ir kuriems specialistų pagalba nereikalinga – išpakavai, įjungei ir naudoji“, – sako G. Vilkė.
Kaip išsirinkti tinkamą?
Šildymo ir kondicionavimo sistemų prekybos ir įrengimo įmonės „Vilpra“ prekių grupės vadovas Emilis Stankevičius patvirtina, kad karštomis vasaromis paprastai oro kondicionierių pardavimai padidėja ženkliai, tačiau šiemet jie pasiekė piką.
Anot jo, lyginant buitinių kondicionierių ir šilumos siurblių oras/oras pardavimus šių metų ir praėjusią vasarą, skaičius išaugo daugiau nei 70 proc.
„Žmonės buitinius kondicionierius renkasi priklausomai nuo to, koks režimas jiems aktualesnis, t.y. ar šildymas, ar vėsinimas. Kam aktualu tik vėsinimas renkasi pigiausius kondicionierius. Kam aktualu šildymas ir vėsinimas, renkasi šilumos siurblius oras/oras. Jie yra brangesni nei paprasti kondicionieriai. O kam svarbu vėsinimas bei pasišildymas pereinamaisiais laikotarpiais, renkasi ekonominės klasės šilumos siurblius oras/oras. Šiaip vasarą paklausoje vyrauja paprasti kondicionieriai, o rudenį žmonės daugiau renkasi šilumos siurblius oras/oras“, – aiškina ekspertas.
Anot jo, bet kokiu atveju, net buitiniai kondicionieriai gali tiek vėsinti, tiek šildyti, tiesiog tarp gaminamų modelių skiriasi jų darbo efektyvumas.
„Karštomis dienomis, kai aukšta temperatūra laikosi apie savaitę, žmonės puola ieškoti spontaniškų, skubių ir pigių atsivėsinimo būdų. Tada labai paklausūs tampa mobilūs kondicionieriai, kuriems įrengti nereikalingas meistras ir problema sprendžiama tuojau pat. Tokie kondicionieriai gana pigūs, bet turi kitų trūkumų, tokių kaip didelis triukšmas, reikalingas karšto oro žarnos prijungimas prie lango ar vėdinimo šachtos ir t.t.. Vis vien tenka spręsti kondicionieriaus estetinio integravimo į patalpą klausimą“, – aiškina E. Stankevičius.
Pasak jo, rinkdamasis kondicionierių, pirmiausia žmogus turi žinoti, kas jam ir jo šeimai yra aktualiau: vėsinimas ar šildymas. Jei aktualus vėsinimas, tai žmogui pakaks pigiausio kondicionieriaus.
„Kitas klausimas – kiek patalpų reiks vėdinti. Jei tik viena ar kelios, tai pigiausias variantas pasirinkti „split“ tipo oro kondicionierius. Jei patalpų daugiau, galimas variantas „multi-split“ sistema. Ir vienas ir kitas variantas turi savų pliusų ir minusų. „Split“ tipo kondicionierių sudaro viena išorinė dalis ir viena vidinė dalis, komplektas skirtas tik vienai patalpai. Jei jūsų pastate ar būste daug patalpų, tai įrengiant kondicionavimo sistemą, bus daug išorinių dalių ir jei jos bus sumontuotos ant sienos, pastatas atrodys nelabai gražiai. „Multi-split“ kondicionierių sudaro viena išorinė dalis prie kurios galime prijungti nuo dviejų iki penkių vidinių dalių, priklausomai nuo išorinės dalies galingumo.
Tokiu atveju, galima aptarnauti daugiau patalpų ir pastato išorėje bus tik viena išorinė dalis. Bet su „multi-split“ sistema vienu metu galima tik vėsintis arba tik šildytis. Jei patalpos yra skirtingose pusėse, pvz., viena pietinėje pusėje, kita šiaurinėje, tai pereinamuoju laikotarpiu (pavasarį, rudenį) gali būti, kad vienur reiks vėsintis, o kitur šildytis. Tokiu atveju bus nepatogumas. Su „split“ sistema tokiu atveju, problemų nebus, vienoje patalpoje galės būti įjungtas vėsinimo režimas, kitoje šildymo. Taip pat „multi-split“ sistemos gedimo atveju, visos patalpos liks be vėsinimo/šildymo“, – komentuoja ekspertas.
Netinkamai įrengus – garantija negalioja
Jis taip pat tikina, kad siekiant pasirinkti teisingą kondicionieriaus galią, reikia žinoti patalpos plotą, aukštį, langų plotą, patalpos orientaciją pasaulio šalių kryptimi. Taip pat svarbu, jeigu tai butas, ar tai paskutinis aukštas. Jei privatus namas, svarbus stogo tipas. Žmonių kiekis patalpoje bei kitų šilumos energiją skiedžiančių prietaisų suminė galia (apytikslė).
„Taip pat reiktų nuspręsti kokio tipo bus vidinės dalys. Galiu pabrėžti iš praktikos, kad populiariausios ir pigiausios vidinės sieninės dalys“, – sako E. Stankevičius.
Anot jo, išskyrus mobilius kondicionierius, visais kitais atvejais, būtinas kondicionierių montavimo meistras. Pats žmogus tikrai nesumontuos oro kondicionieriaus, nes tam reikia tiek žinių bei įgūdžių, tiek specialių instrumentų, kurie yra gana brangūs. Itin svarbu žinoti ir tai, kad jeigu sumontuoja neatestuotas specialistas, įrenginio garantija negalioja.