Sienų, stogo, langų ir grindų izoliacija – veiksminga, bet brangi investicija, kurią ne visada sau gali leisti nuomininkai ar namų savininkai su ribotais biudžetais. Yra daugybė pigesnių priemonių energijos vartojimo efektyvumui namuose padidinti, pavyzdžiui, kilimėliai, bet netinkamas jų naudojimas naudos neduos. Tad kaip reiktų teisingai kloti kilimėlius, kad namuose būtų šilčiau?
Dažnai galvojama, kad būstas daugiausia šilumos netenka per stogą ir langus, tačiau taip būna ne visada.
Energijos taupymą skatinančios organizacijos „Energy Saving Trust“ duomenimis, britų namuose per grindis prarandama apie 10 proc. šilumos.
Ekspertai teigia, kad šiluminė grindų izoliacija britams gali padėti sutaupyti bent 50 svarų sterlingų per metus, o kilimai yra vienas iš būdų, kaip sutaupyti daugiau.
Winstonas Davisas, bendrovės „Avenue Heating“ direktorius, sakė Express.co.uk: „Idealiu atveju, jeigu būstas priklauso jums ir jame gyvenate, grindims izoliuoti reiktų naudoti didelius, visą grindų plotą padengiančius kilimus ir po jais klojamus patiesalus: jie geriau padengia grindis, turi geresnius TOG (tekstilės šilumos išlaikymo) reitingus ir mažina į namus galinčio patekto šalto oro kiekį. Jei būstą nuomojatės arba neįperkate šių gaminių, gresia didelės energijos sąnaudos. Tokiu atveju tikrai pravers mažesni kilimėliai, ypač senesniame būste, kuriame izoliacija dažnai būna prasta.“
Winstonas paaiškino, kad 1960–1970 metais iškilusiuose pastatuose, priešingai nei daugumoje šiuolaikinių namų, šilumos izoliacija yra nekokia, todėl tokiame būste kilimėliai bus dar naudingesni nei modernizuotame name.
Ar kilimėliai tikrai apsaugo nuo skersvėjų?
Daugumoje septintajame ir aštuntajame dešimtmetyje statytų namų nebuvo centrinio šildymo, todėl izoliacija anuomet nebuvo tokia svarbi.
Kita problema, susijusi su tuomečiais būstais, yra jų medinės grindys: į kambarį pro lentjuosčių tarpus ir pro apačioje esančias ertmes veržiasi vėsus oras.
„Šaltas oras tiesiogine to žodžio prasme plūsta per būsto apačią ir plinta į patalpas“, – teigia Winstonas.
Ant tokių grindų pakloti kilimėliai tampa barjeru šalčiui ir neleidžia jam sumažinti temperatūros jūsų namuose.
Tačiau, stengiantis efektyviai sumažinti šildymo išlaidas, tiks ne visi kilimėliai.
Sovietmečiu daugiabučiuose ar mediniuose namuose kilimai buvo kabinami net ant sienų taip siekiant kuo daugiau šilumos išlaikyti namuose. Kitų jų funkcija buvo - garso izoliacija. Tokiomis priemonėmis nuo šalčio ar kaimynų triukšmo saugojosi ir lietuviai, dar šiandien kai kuriuose senuose būstuose galime pamatyti kilimų ant sienų.
Kokie kilimėliai geriausiai tinka izoliacijai?
Winstono teigimu, veiksmingiausi bus tie kilimai, kurie padengs didelį plotą ir pasižymės aukštu TOG rodikliu. Idealiu atveju kilimėlio TOG reitingas turėtų siekti nuo 1 iki 2 balų ir neturėtų viršyti 2,5.
„Visada naudokite kilimėlius su veltinio, o ne burlapo, pavyzdžiui, džiuto, pagrindu, kad kuo daugiau sklindančio šalto oro būtų sulaikyta“, – pataria ekspertas.
Kilimėlio pagrindas iš veltinio įtvirtins jį vietoje ir veiks kaip apsauginis terminis sluoksnis. Be to, tokiu kilimėliu bus minkščiau ir maloniau vaikščioti.
Ar kilimėlius galima kloti ant šildomų grindų?
Nors Winstonas kilimėlius giria kaip „visada gerą variantą“ siekiant padidinti šilumos izoliaciją bet kuriame būsto kambaryje, ekspertas taip pat pažymi, kad šildomos grindys ne visada suderinamos su šia minkšta kilimine danga.
„Jeigu jūsų būste įrengtos šildomos grindys, reiktų atsargiai rinktis kilimėlius. Nors kilimėliai puikiai sulaiko šilumą ten, kur traukia skersvėjai, jie taip pat nuslopina iš grindų sklindančius šilumos šaltinius“, – perspėja žinovas.
Winstonas atkreipia dėmesį, kad, ant šildomų grindų pakloję kilimėlius, galite netyčia užblokuoti sklindančią šilumą, todėl izoliacija bus neveiksminga.
Be to, kilimėliai ant šildomų grindų ne tik padidins išlaidas ir energijos sąnaudas, bet ir gali sukelti kitų neigiamų padarinių, tarp kurių – išbrinkusi mediena.
Nors kilimėliai su burlapo pagrindu kainuoja daugiau nei kilimėliai su veltinio ar gumos pagrindais, šie gaminiai labiausiai tiks naudoti ant šildomų grindų, nes pastarųjų per daug neizoliuos.